
Vienas „Facebook“ naudotojas pasidalijo vaizdo įrašu grupėje LAUKINĖ GAMTA: gyvūnai ir augalai, kuriame matyti labai neįprastas raudonosios lapės elgesys. Vaizdo įrašas sulaukė nemažo naudotojų dėmesio, o pagrindinis klausimas, kuris kilo žmonėms, buvo – kas galėjo sukelti tokius judesių ir elgesio sutrikimus lapei?
Buvo išsakyti įvairūs spėjimai, įskaitant galimą apsinuodijimą, pavyzdžiui, žiurkių nuodais. Kaip pastebėjo viena grupės narė, žmonės dažnai rekomenduoja vieni kitiems naudoti šią priemonę, kai sodybose ar žemės ūkio pastatuose įsibrauna lapės ir kiti maži plėšrūnai bei puola naminius gyvulius ir paukščius.
Iš tiesų, centrinės nervų sistemos sutrikimų priežastys gali būti labai įvairios – nuo jau minėtų nuodų iki sunkių ligų.
Lapų centrinės nervų sistemos sutrikimai. Galimos pagrindinės priežastys
Infekcinės ligos:
Leikoencefalopatija: Šią ligą dažniausiai sukelia JC virusas ir ji būdinga progresuojančiu centrinės nervų sistemos pažeidimu.
Meningitas: Tai smegenų dangalų uždegimas, kurį gali sukelti virusinės ar bakterinės infekcijos. Simptomai apima karščiavimą, kaklo sustingimą, pykinimą, jautrumą šviesai, dezorientaciją ir nuovargį. Bakterinis meningitas gali būti mirtinas, tačiau anksti diagnozavus, jis dažnai sėkmingai gydomas antibiotikais.
Genetiniai sutrikimai:
Leukodistrofija: Tai genetiškai paveldima liga, kuriai būdingi galvos ir nugaros smegenų baltosios medžiagos sutrikimai dėl nepakankamo mielino apvalkalo augimo ar vystymosi. Simptomai gali apimti demenciją, traukulius, paralyžių, judesių koordinacijos sutrikimus ir regos nervų atrofiją.
Autoimuniniai sutrikimai:
Išsėtinė sklerozė: Tai liga, kai imuninė sistema puola nervų sistemos mieliną – medžiagą, apgaubiančią neurono dalį, vadinamą aksonu, ir pagreitinančią nervinius signalus. Mielino pažeidimai sukelia nervinių signalų perdavimo vėlavimą, dėl kurio gali sutrikti regėjimas, kalba ir judėjimas.
Traumos:
Galvos traumos: Fizinės galvos traumos gali sukelti smegenų audinių patinimą, audinių žūtį ir kraujosruvas. Ši būklė gali sukelti įvairius simptomus, nes gali būti pažeista bet kuri smegenų dalis.
Navikai ir kraujagyslių sutrikimai:
Smegenų navikai ir aneurizmos: Navikas augdamas dažnai spaudžia ar sunaikina sveikus smegenų audinius. Aneurizmos, išsipūtusios smegenų kraujagyslės, taip pat gali sukelti spaudimą gretimiems audiniams, sukeldamos neurologinius simptomus.
Epilepsija:
Epilepsija: Tai nervų sistemos sutrikimas, kai smegenų ląstelės sukuria per daug elektrinių signalų, laikinai sutrikdydamos normalią smegenų veiklą, sukeldamos traukulius ar kitus simptomus.
Svarbu pažymėti, kad nors kai kurios iš šių ligų dažniau pasitaiko žmonėms, jos gali paveikti ir gyvūnus, įskaitant lapes. Tiksli diagnozė ir gydymas turėtų būti atliekami veterinarijos specialistų, atsižvelgiant į konkrečius simptomus ir aplinkybes.
Apie tokius ir panašius atvejus būtina nedelsiant pranešti Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai arba vietos valdžios institucijoms.
Naujausias žurnalo numeris jau čia!

!PRENUMERUOKITE žurnalą!
