
Birželio pabaiga ir naujos darbo savaitės pradžia pažymėta dar vienu lokio pasirodymu. Šįkart Ignalinos rajone. Vienkiemyje gyvenanti moteris pro langus nufilmavo rudąjį lokį, kuris ankstyvą rytą, šviesoje, ramiai perėjo jos kiemą. Gyvūnas judėjo maždaug dvidešimties metrų atstumu nuo namo, apsidairė, prabėgo pro kieme stovintį automobilį, o išgirdęs iš namo vidaus lošiantį šunį – kiek paspartino žingsnį ir dingo netoliese esančiame miške.
Gyventojai neslepia nustebimo – niekuomet nebūtų pagalvoję, kad prie jų namų pasirodys toks pavojingas plėšrūnas. Laimei, niekas neišėjo į lauką bandyti lokį filmuoti iš arčiau, nes tokios situacijos gali būti itin pavojingos.
Didelis ačiū Gintarei Grigaitienei už tai, kad pasidalijo vaizdo įrašu viešai. Svarbu, kad žmonės žinotų, jog lokiai iš Ignalinos rajono niekur nedingo. Nufilmuotas gyvūnas atrodo gana jaunas. Tikėtina, kad jam apie dvejus metus. Kaip sako patyrę lokių medžiotojai, amžių galima spėti pagal galvos ir ausų proporcijas. Kuo didesnės atrodo ausys, tuo jaunesnis lokys. Šis individas atrodo visiškai sveikas.
Tai, kad lokiai šiuo metų laiku daug migruoja ir matomi net dienos metu, žmonių gyvenamųjų vietų kaimynystėje, yra visiškai normalu. Nuo birželio vidurio iki rugpjūčio vidurio tęsiasi lokių rujos laikotarpis. Šiuo metu gyvūnai nukeliauja didelius atstumus ieškodami poros. Atsižvelgiant į tai, kad Lietuvoje lokių vis dar labai nedaug, jiems tenka įveikti ypač ilgus maršrutus, kad rastų partnerį.
Šio įvykio liudininkė moteris pasakojo, kad meška padarė žalos ne tik jos sodybai, bet ir kaimynams – plėšrūnas nuniokojo jų bičių avilius. „Nubėgo prie kaimynų avilių lyg kelią žinodama“, – rašė ji po savo įrašu socialiniuose tinkluose. Aie pastebėtą mešką nedelsdama pranešė atsakingoms institucijoms.
Jau penktas pranešimas Ignalinos rajone
Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos sudarytame lokių stebėjimų žemėlapyje šiuo metu pažymėti 44 pranešimai apie lokių pastebėjimus. Įvairiuose Lietuvos rajonuose, Ignalinos rajone šiuo metu pažymėtos keturios lokių stebėjimo vietos – Šališkėje, Kreivasalyje, Ginučiuose ir Caikinėje. Vadinasi, keturiose vietose aplink Ignaliną buvo pastebėti lokiai. Naujas, penktasis pastebėjimas užfiksuotas Garbišių kaime. Tai reiškia, kad aplink Ignaliną lokiai buvo pastebėti jau penkiose vietose, ir žemėlapyje matyti, kad visi stebėjimai yra gana nutolę vienas nuo kito. Gali būti, kad tai vienas ar du klajojantys gyvūnai, tačiau taip pat įmanoma, kad tai keturi atskiri individai.
Būtų labai įdomu sužinoti, kiek apskritai lokių gyvena Lietuvoje, tačiau norint tai bent kiek tiksliau nustatyti, reikėtų pradėti mokslinius tyrimus. Yra keletas neinvazinių metodų, kaip stebėti ir įvertinti lokių skaičių, ir tik vienas iš jų tai pranešimai iš miško kamerų ar gyventojų pastebėjimai. Patikimesnis tyrimo būdas yra genetiniai tyrimai, kurių metu analizuojami prie specialių vilnos spąstų ant medžių surinkti lokių plaukai ir ekskrementai, iš kurių galima išgauti DNR duomenis. Tai leidžia nustatyti, kiek individų yra tam tikroje teritorijoje ir kaip jie tarpusavyje yra susiję.
Panašiai tai daroma ir su vilkais, tik vilkų DNR tyrimuose naudojamas medžiotojų sumedžiotų gyvūnų genetinis medžiagos mėginys, ir tokia metodika laikoma invazine. Su lokiais tai neįmanoma, nes lokys Lietuvoje yra saugoma rūšis ir jo medžioklė draudžiama. Tačiau tai nereiškia, kad neturėtume žinoti, kiek šių didžiųjų plėšrūnų yra mūsų šalyje. Svarbu kad žmonės galėtų planuoti savo kasdienybę, veiklą gamtoje ir mokytis su jais sugyventi tuose rajonuose, kur šių gyvūnų yra daugiau.
!PRENUMERUOKITE žurnalą!
