Medžioklės reikmenys

Tolimojo šaudymo monstras .408 Cheyenne Tactical0


.408 Cheyenne Tactical
.408 Cheyenne Tactical
Nuotrauka: Wikipedia

Kariniai snaiperių kalibrai nėra geriausias pasirinkimas medžioklei, bet, kaip bet koks uždraustas vaisius, tolimojo šaudymo entuziastus tokie kalibrai labai vilioja. Šį kartą mūsų dėmesio centre – .408 Cheyenne Tactical.

.408 Cheyenne Tactical paprastai klasifikuojamas kaip kariniams ir kolekciniams ginklams skirtas kalibras. Ne veltui jis buvo sukurtas kaip toliašaudžių snaiperių kalibras karinėms reikmėms, kovai su priešininko personalu, snaiperiais ir transporto priemonėmis iš 2000 metrų. Šis kalibras pristatomas kaip didžiausias konkurentas pasaulyje plačiai naudojamiems .338 Lapua Magnum ir .50 BMG. Tingiai už dviejų kilometrų peliaujančią lapę Lietuvoje šiuo kalibru sumedžioti oficialiai neišeis, bet tai nereiškia, kad teoriškai to padaryti nebūtų įmanoma.

.30-06 šalia trijų .408 Cheytac (dešinėje pusėje)
.30-06 šalia trijų .408 Cheytac (dešinėje pusėje)

Įspūdingojo .50 BMG snaiperių kalibro ir itin tikslaus .338 Lapua Magnum medžiokliniais niekaip nepavadinsi, nors pastarasis tampa vis populiaresnis tarp šaulių sportininkų. Abu kalibrai šiandien naudojami karinėms reikmėms visame pasaulyje, abiem jais sumušti pasaulio tolimojo šaudymo rekordai, bet ilgainiui į dėmesio centrą iškilo naujas ir dar įspūdingesnis įrankis snaiperiams – .408 CheyTac.

Jeigu būtų draudžiama medžioti stambiuosius gyvūnus, nebūtų kuriami ir didieji kalibrai. Ši epopėja prasidėjo nuo kalibro .505 Gibbs, kuris vėliau buvo perdarytas į .400 Taylor Magnum, kurio pagrindu ir buvo sukurtas .408 CheyTac. Pats šovinys, tiksliau, tūtelė buvo gerokai perdaryta, jos sienelės pastorintos, kad atlaikytų didelį slėgį. .408 CheyTac buvo kuriamas su mintimi, kad nebūtų prastesnis už .50 BMG ir .338 Lapua Magnum, siekiant net geresnių balistinių rodiklių. Pradžia nebuvo labai sėkminga, nes kelios kompanijos kovojo už intelektinės nuosavybės teises, bet galiausiai .408 CheyTac išsikovojo savo vietą dėmesio centre.

Norint pasiekti nepriekaištingą tikslumą iš didelių nuotolių, dėmesį reikėjo sutelkti į kiekvieną detalę, todėl CheyTac buvo naudojamos Lost River Ballistic Technologies kulkos, gaminamos JAV kompanijos, kuri dabar savo veiklos nebevykdo, ir šias kulkas dabar gamina įmonė Jamison International.

.408 CheyTac būdingas didelis greitis, plokščia trajektorija ir didelis pasipriešinimas vėjui, palyginti su bet kokia kita rinkoje prieinama amunicija. Kulkų svoris – 419 greinų (27 g) arba 305 greinai (20 g). Sunkesnės kulkos greitis vamzdžio gale – 910 m/s, lengvesnės – 1100 m/s. Amunicijos energija įspūdinga – lengvesnės kulkos 11 247 J, sunkesnės 11 352 J, o kulkos skersmuo – 10,4 mm (0,408 colio). Tūtelės ilgis – 77 mm, šovinio – 109,4 mm. Amunicija sukurta vien tik karinėms reikmėms, šaudyti 2000 m nuotoliu.

Geriausiai ši amunicija panaudojama tiksliems šūviams iš didelių nuotolių. Pradiniuose bandymuose JAV jūrų pėstininkų snaiperių komanda sumušė naują rekordą, pataikiusi tris šūvius į 40 cm dydžio taikinį 2004 m atstumu.

Neseniai CheyTac pasižymėjo dar vienu įdomiu kalibru – .375 CheyTac. 2013 metų balandį šaulys Billy Carteris iš Teksaso sumušė naują rekordą, iš 3300 m pataikydamas į 30,48 × 30,48 cm taikinį. Reikia pridurti, kad 1 MOA šiuo nuotoliu yra 96,52 cm! Tai yra naujas rekordas, pasiektas ginklu, mažesniu nei .50 kalibras. B. Carteris naudojo Vortex Razor HD 5-20×56 optiką ir .375 CheyTac kalibro ginklą M200 Intervention.

Tai yra neįtikėtinas pasiekimas, o dar įspūdingiau, kad ir jis jau pralenktas. Visai neseniai buvo sumuštas tolimojo šaudymo rekordas – pataikyta iš 4005 metrų! Šis rekordas buvo pasiektas ne su .408 Cheyenne Tactical, o su .375 CheyTac ir ginklu Sako TRG M10. Vis dėlto .375 CheyTac yra viena .408 Cheyenne Tactical versijų. Šio kalibro pagrindu yra sukurta dar daugybė kalibrų, kurie su medžiokle iš esmės mažai tesusiję, bet yra pamėgti toliašaudžių.

THOR M408 snaiperio šautuvas
NUotrauka: Wikipedia

Taip ir toliau vystantis technologijoms visai greitai bus pasiekta Holivudo veiksmo filmų vertų rodiklių! Pataikyti į taikinį, esantį už 4 kilometrų, visai nėra lengva – reikia ypatingų žinių ir pritaikyti ginklą prie šio specialaus taikinio. Amuniciją irgi reikia užtaisyti pačiam, norint pasiekti maksimalų tikslumą.

Grįžtant prie .408 CheyTac, tiks toks palyginimas: .338 Lapua Magnum šauna 300 greinų (19,44 g) kulka, kurios greitis – 826 m/s, o energija vamzdžio gale – 6632 J. Nereikia nė sakyti, kad .408 CheyTac pranašesnis ir kulkos greičiu, ir energija.

.408 CheyTac dar 2009 metais nebuvo oficialiai registruotas nė vienoje tarptautinėje organizacijoje, užtat jau buvo pripažintas visame pasaulyje. Vis dėlto svarbiausias klausimas – ar šis kalibras yra naujausias tolimojo šaudymo čempionas?

Patyrinėjus iš arčiau (nors informacijos šioje srityje nėra daug), matyti, kad ekspertai pripažįsta .338 Lapua Magnum esant pranašesnį, lengviau prieinamą ir patogesnį. Nors pasiekti šaudymo rezultatai yra neįtikėtini, abejotina, ar artimoje ateityje .408 CheyTac taps medžiokliniu kalibru. Bet kuriuo atveju tai yra įdomus kalibras tolimojo šaudymo entuziastams.

Turint omenyje, kad daugelis karinių kalibrų ilgainiui užėmė stabilią vietą tarp naudojamų medžioklėje, nebūtų stebuklas, jei kas nors ir šiam siaubingai milžiniškam kalibrui rastų medžioklinį naudojimo būdą.

Norite nusipirkti žurnalą internetu arba jį užsiprenumeruoti?

LA.lv