Patirtis

„Tegul pabando atskirti krokodilo jauniklį nuo motinos!“ Influencerei gresia deportacija iš šalies už vompato jauniklio „pasiskolinimą“0

Pernai jau pranešėme, kad visuomenės supratimas apie laukinius gyvūnus vis dar yra itin nepakankamas, ir, deja, ši tendencija tęsiasi. Atrodo, kad didelė dalis žmonių neturi nė menkiausio supratimo, kaip tinkamai sugyventi su laukiniais gyvūnais, nesukeliant jiems streso ar žalos.

Praėjusiais metais internete paplito vaizdo įrašas iš Šiaurės Karolinos, kuriame matyti, kaip grupė jaunų žmonių padeda paauglei iš medžio nukelti juodojo lokio jauniklį. Tokie veiksmai ne tik kelia grėsmę pačiam gyvūnui, bet ir didina pavojų žmonėms, nes meška gali tapti agresyvi gindama savo mažylį. Situacija nesikeičia ir globaliu mastu. Šį kartą į skandalą įsivėlė JAV influencerė Sema Džouns (Sama Jones), prieš kurią Australijos valdžios institucijos pradėjo tyrimą dėl galimo vizos sąlygų pažeidimo. Ji socialiniuose tinkluose paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip ji atima vombato jauniklį nuo jo motinos. Šis atvejis, apie kurį pranešė The Guardian, sukėlė plačią pasipiktinimo bangą, nes gyvūno atskyrimas nuo motinos be pateisinamos priežasties yra ne tik neetiškas, bet ir pavojingas gyvūno gerovei.

VIDEO! Paauglė sužaloja meškiuką, traukdama jį nuo medžio, kad padarytų asmenukę

Tai dar vienas pavyzdys, kaip dalis visuomenės stokoja žinių apie laukinius gyvūnus ir jų apsaugą. Australijos pareigūnai įvardijo šį veiksmą kaip „žiaurų“ ir „neapgalvotą“, aiškiai parodant, kaip žmonės dėl nežinojimo ir neatsargumo daro žalą gamtai. Įraše matyti, kaip JAV influencerė naktį sugriebia vombato jauniklį, kuris ramiai vaikštinėja su savo motina. Po didžiulės visuomenės pasipiktinimo bangos vaizdo įrašas buvo pašalintas iš „TikTok“, o pačios influencerės „Instagram“ paskyra uždaryta.


Youtube News.com.au

Net Australijos ministras pirmininkas Antonis Albanizas (Anthony Albanese) aštriai sureagavo į šį incidentą, pavadindamas jį „gėdingu“, nes jauniklio atskyrimas nuo motinos tiesiogiai kelia grėsmę jo išlikimui. „Gal ji galėtų pabandyti kitus Australijos gyvūnus?“ – ironizavo jis spaudos konferencijoje. „Tegul pabando atskirti krokodilo jauniklį nuo motinos. Arba paima kokį nors gyvūną, kuris gali apsiginti, o ne pavagia vombato mažylį. Pamatysime, kaip tada jai seksis.“

Tuo tarpu pati Džouns bandė teisintis, teigdama, kad ji nepadarė jokios žalos ir laikė vombato jauniklį tik trumpą akimirką. „Visiems, kurie nerimauja ir piktinasi: jauniklis buvo atsargiai laikomas tik vieną minutę ir tada paleistas atgal pas motiną“, – rašė ji savo pareiškime.

Tačiau Australijos valdžios institucijos šiuo metu svarsto galimybę ją deportuoti iš šalies ir galbūt uždrausti jai kada nors sugrįžti į Australiją.

Po įvykio praėjusią savaitę Džouns penktadienio rytą paliko Australiją, vos tik vidaus reikalų ministras Tonis Berkas (Tony Burke) paskelbė, kad imigracijos tarnyba pradėjo tyrimą dėl influencerės veiksmų. Šeštadienio rytą ji paskelbė 900 žodžių pareiškimą savo „Instagram“ paskyroje, kuriame teigė tapusi „tūkstančių žmonių atakos auka“. Ji taip pat reiškė nesupratimą dėl visuomenės pasipiktinimo šalyje, kurios valdžia, pasak jos, „leidžia ir skatina vombatų naikinimą“.

Reikia pabrėžti, kad Australijoje draudžiama kenkti vombatams, išskyrus atvejus, kai tam gautas oficialus vyriausybės leidimas.

Šis incidentas dar kartą kelia klausimą apie visuomenės supratimą apie laukinius gyvūnus. Kol kai kurie žmonės mano, kad gali su gyvūnais elgtis kaip tinkami, medžiotojai ir gamtosaugininkai puikiai supranta, kad neapgalvotas įsikišimas gali padaryti daugiau žalos nei naudos.

Po didelio pasipiktinimo, kurį sukėlė JAV influencerės Semos Džouns veiksmai, ji paskelbė pareiškimą, bandydama paaiškinti savo elgesį. Ji ne tik atsiprašė, bet ir kritikavo Australijos vyriausybės politiką dėl kengūrų ir laukinių arklių naikinimo, kaltindama valdžią „dvigubais standartais“.

Džouns aiškino, kad labai nerimavo, kai pamatė vombatus kelyje, ir sustojo įsitikinti, kad jie nėra partrenkti automobilių. Ji teigė, kad priėjusi prie mažo vombato ir pamačiusi, kad jis nejuda, pagalvojo, jog jis gali būti sergantis ar sužeistas, todėl nusprendė jį pakelti ir patikrinti.

„Nors buvau be galo sužavėta pamačiusi tokį nuostabų gyvūną, jį greitai apžiūrėjau ir nedelsdama grąžinau motinai. Įsitikinau, kad jie vėl kartu ir išėjo.“

Ji pripažino, kad nepasielgė tinkamai ir kad situaciją galėjo išspręsti geriau. „Aš kruopščiai apgalvojau tai, kas nutiko, ir suprantu, kad galėjau elgtis kur kas protingiau… Iš šios situacijos pasimokiau ir nuoširdžiai atsiprašau už sukeltą nerimą.“ Džouns taip pat paneigė, kad sąmoningai atskyrė jauniklį nuo motinos, tvirtindama, kad pabėgo ne todėl, jog norėjo pagrobti vombatą, o iš baimės, kad motina gali jai pulti.

Šis incidentas dar kartą aktualizuoja klausimą apie žmonių supratimą apie laukinius gyvūnus ir jų tinkamą apsaugą. Medžiotojai ir gamtosaugos specialistai puikiai žino, kad net ir turint gerus ketinimus, neapgalvotas įsikišimas gali sukelti didesnę žalą nei naudą. Ši situacija dar kartą parodo, kaip svarbu šviesti visuomenę ir ugdyti pagarbų požiūrį į laukinę gamtą.

Naujausias žurnalo numeris jau čia!

Susiję straipsniai

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.