
Šiandien Europos Parlamentas balsavo dėl Europos Komisijos pasiūlymo pakeisti vilkų apsaugos statusą pagal ES Buveinių direktyvą. Pritardamas perkėlimui iš IV priedo (“griežtai saugomi”) į V priedą (“saugomi”) (Buveinių direktyvos priedai), Parlamentas žengė svarbų žingsnį siekdamas labiau subalansuoto ir pragmatiško požiūrio į didžiųjų plėšrūnų valdymą Europoje.
Skaitykite daugiau FACE
Šis rezultatas yra daugelio metų kaimo bendruomenių, žemės savininkų, ūkininkų ir suinteresuotų šalių raginimų rezultatas, taip pat aktyvių Europos Medžioklės ir gamtos apsaugos federacijos (FACE) ir Europos Žemės Savininkų Organizacijos (ELO) advokacijos pastangų rezultatas. Tai taip pat atspindi intensyvaus 18 mėnesių trukusio politinio proceso, po Komisijos pasiūlymo 2023 m. gruodį ir Berno konvencijos Nuolatinio komiteto pritarimo, rezultatą.
Balsavimas pripažįsta tiek sėkmingą vilkų populiacijos atkūrimą pagal Buveinių direktyvą, tiek augantį poreikį turėti platesnius valdymo įrankius regioniniu ir nacionaliniu lygmenimis. Vilkų skaičius daugelyje Europos vietų gerokai išaugo, todėl padaugėjo konfliktų su žmonių veikla.
Europos Parlamento narys ir Europos Parlamento Biologinės įvairovės, medžioklės ir kaimo reikalų tarpparlamentinės grupės pirmininkas Juan Ignacio Zoido išreiškė paramą šiam sprendimui: „Didžiuojuosi, kad mūsų tarpparlamentinė grupė pastaraisiais metais buvo viena iš pagrindinių platformų šiai temai aptarti. Dabar valstybėms narėms tenka atsakomybė pasinaudoti didesniu lankstumu, kad būtų galima įgyvendinti pritaikytas apsaugos ir valdymo priemones, atitinkančias vietos realijas.“
Nors vilkas ir toliau išlieka saugoma rūšis ES lygmeniu, šis pakeitimas įveda praktiškesnę teisinę sistemą, kuri padės sumažinti perteklinę biurokratiją ir teisines kliūtis kai kuriose valstybėse narėse. Tai suteikia valdžios institucijoms ir vietos veikėjams galimybę veiksmingiau reaguoti į socioekonominius iššūkius, tuo pačiu tęsiant investicijas į sambūvio priemones, tokias kaip žalos prevencija, stebėsena ir suinteresuotų šalių įtraukimas.
Laurens Hoedemaker, Europos Medžioklės ir gamtos apsaugos federacijos (FACE) prezidentas, pažymėjo: „FACE sveikina šį balsavimą, kuris sumažins sudėtingas biurokratines ir teisines problemas, susijusias su ‘griežta apsauga’. Be to, tai rodo, kad ES teisė gali prisitaikyti, kai to reikia.“
Europos Žemės Savininkų Organizacijos (ELO) generalinis sekretorius dr. Jurgen Tack pridūrė: „Šiandienos balsavimas aiškiai parodo, kad apsaugos politika turi vystytis kartu su ekologine realybe. Įvesdama didesnį lankstumą, ES suteikia valstybėms narėms galimybę efektyviau valdyti vilkus, tuo pačiu užtikrinant tvirtus apsaugos standartus. Kitas iššūkis – tai paversti įrodymais pagrįstais, vietoje pritaikytais valdymo planais, kurie iš tiesų remtų sambūvį.“
FACE ir ELO vertina šį rezultatą kaip svarbų ir būtina žingsnį ES gamtos politikos raidoje. Tai dar kartą patvirtina principą, kad apsauga turi vystytis reaguojant į ekologinius pasiekimus ir visuomenės poreikius, o ilgalaikiam sambūviui su didžiaisiais plėšrūnais reikia lankstumo, atsakomybės ir vietoje pritaikytų sprendimų.
Naujausias žurnalo numeris jau čia!

!PRENUMERUOKITE žurnalą!
