
Vairuotojai, keliaudami miškingais keliais, turėtų būti itin atsargūs. Draudimo bendrovės įspėja, kad rudens ir žiemos sandūroje padažnėja transporto priemonių susidūrimų su laukiniais žvėrimis. Tokius susidūrimus lemia gamtos sąlygų pokyčiai: itin pailgėjęs tamsos ir prieblandos laikas bei sezoniškai kintantys gyvūnų maitinimosi ir migracijos įpročiai.
Draudimo bendrovių duomenimis, 2021–2024 metais Lietuvoje užfiksuota 1161 eismo nelaimė, kai transporto priemonės susidūrė su laukiniais gyvūniais. Per šį laikotarpį vairuotojams buvo atlyginta daugiau nei 2,6 mln. eurų nuostolių. Vidutinė žala susidūrus su laukiniu gyvūnu siekia 2 215 eurų. Baltijos šalyse per pastaruosius trejus metus draudimo išmokos dėl tokių susidūrimų siekė 5,8 mln. eurų.
Pasak specialistų, Lietuvos keliuose dažniau fiksuojami nedideli transporto priemonių apgadinimai susidūrus su stirnomis, lapėmis ar kiškiais. Paprastai nukenčia automobilio bamperis, priekinės grotelės, žibintai. Tačiau susidūrimai su didesniais gyvūniais, tokiais kaip briedžiai ar elniai, gali padaryti kur kas rimtesnių nuostolių – pažalojami variklio skyriaus elementai, radiatorius, priekinis stiklas, o kartais net ir automobilio stogas. Tokių susidūrimų pasekmės gali būti itin skaudžios, nes nukenčia ne tik automobiliai, bet ir juos vairuojantys asmenys.
Laukiniai gyvūnai tamsoje aktyvesni
Gamtininkai atkreipia dėmesį, kad gamtos pokyčiai neturi didelės įtakos laukinių gyvūnų biologijai ir elgsenai. Prieš žiemą jie aktyviai ieško maisto, kaupia riebalus ir migruoja į pastovias žiemojimo vietas. Šis judėjimas gali vykti neprognozuojamais maršrutais, todėl vairuotojai turi būti budrūs. Tik pirmasis sniegas gali laikinai pristabdyti laukinių gyvūnų migraciją – ne tiek dėl sniego gylio, kiek dėl staigaus aplinkos pokyčio, kuris ypač stebina jaunus, nepatyrusius gyvūnus.
Specialistai pabrėžia, kad pagrindiniai susidūrimų veiksniai yra ne tik gyvūnų judėjimas, bet ir vairavimo sąlygos: tamsa, rūkas, slidi kelio danga bei vairuotojų patirtis. Dabar laukiniai gyvūnai tampa aktyvūs ne tik prieblandoje, bet ir dieną, nes dėl trumpėjančių dienų jie ieško maisto ilgiau nei vasarą. Daugelis kanopinių gyvūnų bent keletą kartų per parą iš laukų grįžta į miškus ilsėtis, todėl susidūrimai gali įvykti ir dienos metu.
Rudens ir žiemos sandūroje elniai bei briedžiai gali migruoti į naujas žiemavietes, kuriose išbus iki kovo pabaigos. Tokiu metu jie gali netikėtai pasirodyti keliuose. Jų judėjimą taip pat gali suintensyvinti medžioklės sezono metu vykstančios varyminės medžioklės, kurios priverčia gyvūnus palikti savo buveines ir judėti nenuspėjamais maršrutais.
Kaip elgtis susidūrus su laukiniu gyvūnu?
Jeigu transporto priemonė susidūrė su laukiniu gyvūnu, svarbiausia nedelsiant informuoti specialias tarnybas. Sužeistas gyvūnas gali būti pavojingas tiek vairuotojui, tiek aplinkiniams. Stirnos, elniai ar briedžiai gali sužaloti bandant juos gelbėti, o smulkesni laukiniai gyvūnai, tokie kaip lapės ar kiškiai, gali kandžiotis ar draskytis.
Svarbu nepamiršti, kad Lietuvoje kai kuriuose regionuose, pavyzdžiui, Panevėžio, Radviliškio, Kėdainių ir Kauno rajonuose bei Dzūkijoje, yra reali galimybė keliuose sutikti stumbrų. Pamačius kelyje bėgantį stumbrą, būtina sumažinti greitį arba sustoti ir luktelėti, nes šie gyvūnai keliauja bandomis, tad paskui pirmąjį gali sekti dar keliolika ar net keliasdešimt kitų stumbrų.
Jeigu susidūrimo metu laukinis gyvūnas žuvo, vairuotojas privalo informuoti policiją ir atitinkamą medžiotojų klubą, kurio teritorijoje įvyko nelaimė. Pagal Lietuvoje galiojančius teisės aktus, medžiotojai yra atsakingi už savo plotuose žuvusių medžioklinių gyvūnų surinkimą.
Laukiniai gyvūnai keliuose gali kelti didelį pavojų tiek vairuotojams, tiek pačiems gyvūnams. Todėl vairuotojai turėtų būti budrūs, ypač rudens ir žiemos laikotarpiu, kai padaugėja tokių susidūrimų.
BMW susidūrė su briedžiu! Kaip atrodo avarijos pasekmės?
Naujausias žurnalo numeris jau čia!

!PRENUMERUOKITE žurnalą!
