Patirtis

Slovakijoje paskelbta nepaprastoji padėtis0

Nuotrauka: iš archyvo

Po to, kai Slovakijoje meška mirtinai sužalojo grybautoją, šiaurinėje šalies dalyje, turistų pamėgtame mieste, buvo paskelbta nepaprastoji padėtis. Nepaprastoji padėtis, leidžianti medžioti lokius, dabar išplėsta jau 55-iose iš 79 Slovakijos rajonų – tai teritorija, apimanti didžiąją šalies dalį. Šaltinis: BBC

Bratislavos vyriausybė jau anksčiau sušvelnino teisines lokių apsaugos priemones, leidžiančias juos nušauti, jei jie pernelyg priartėja prie žmonių gyvenamųjų vietų. Iki 2024 metų pabaigos buvo nušauti 93 lokiai. Per pastarąsias dienas netoli Liptovsky Mikulašo buvo sugautos dvi meškos, viena jų – visai prie incidento vietos.

Vyriausybė: 350 lokių turi būti sumedžioti
Premjero Roberto Fico populistinė-nacionalistinė vyriausybė po posėdžio pranešė, kad iš maždaug 1300 rudųjų lokių populiacijos bus sumedžioti 350. Tai esą būtina dėl to, kad dėl neseniai įvykusių išpuolių lokiai kelia pavojų žmonėms.

„Mes negalime gyventi šalyje, kurioje žmonės bijo eiti į mišką“, – po posėdžio žurnalistams sakė ministras pirmininkas.

Aplinkos ministerija planuoja kiekviename nacionaliniame parke steigti specialias meškų medžiotojų komandas, tačiau tam prieštarauja aplinkosauginės šalies taisyklės.

Lokio išpuolis Detvoje: žuvo grybautojas
Slovakijos policija patvirtino, kad sekmadienio vakarą miške prie Detvos miesto Vidurio Slovakijoje rastas vyras mirė nuo lokio išpuolio. Jo sužalojimai atitiko lokio užpuolimo pobūdį.

59 metų vyras buvo paskelbtas dingusiu šeštadienį, kai negrįžo iš pasivaikščiojimo miške. Vyro kūną netoli Detvos esančiuose miškuose aptiko kalnų gelbėtojai. Pasak pareigūnų, jis rastas su „pražūtingais galvos sužalojimais“. Netoli vietos buvo aptiktas lokio guolis, apie tai Slovakijos laikraščiui Nový Čas pranešė vietinė nevyriausybinė organizacija.

Lapė, šernas ir inkstų trokštantis katinas! Varom į bandomąją medžioklę su Thermion 2 LRF XL60!

Augantis pavojus ir ankstesni atvejai

Lokiai Slovakijoje tapo politiniu klausimu dėl augančio susidūrimų skaičiaus, tarp jų – ir mirtinų. 2024 metų kovą 31 metų baltarusė žuvo nukritusi į tarpeklį, kai šiaurinėje Slovakijoje ją vijosi lokys.

Po kelių savaičių netoliese esančio Liptovski Mikulašo miesto centre, vidury dienos, buvo nufilmuotas didelis rudasis lokys, bėgantis tarp automobilių ir puolantis žmones ant šaligatvio. Valdžia vėliau teigė, kad surado ir nukovė gyvūną, tačiau gamtosaugininkai pareiškė, kad yra aiškių įrodymų, jog buvo nušautas visai kitas lokys.

Meškų užpuolimų statistika Slovakijoje:

Per pastaruosius 25 metus Slovakijoje užfiksuoti 108 meškų užpuolimai žmonėms. ​

Per pastaruosius trejus metus metinis užpuolimų vidurkis išaugo iki beveik 10. ​

2024 metais buvo pranešta apie 1 900 incidentų, susijusių su meškomis.​

2024 metais Slovakijos Aplinkos ministerija leido sumedžioti 144 meškas.

Kiek lokių yra iš tikrųjų?

Aplinkos ministras Tomasas Taraba trečiadienį pareiškė, kad Slovakijoje gyvena daugiau kaip 1300 lokių, o 800 būtų „pakankamas skaičius“, nes populiacija esą auga. Tačiau ekspertai sako, kad populiacija išlieka daugiau ar mažiau stabili – apie 1270 individų.

Lokiai yra paplitę visame Karpatų kalnų masyve, kuris driekiasi arka nuo Rumunijos per vakarinę Ukrainą iki Slovakijos ir Lenkijos.

Retorinis klausimas gamtosaugininkams

Klausimas gyvūnų teisių gynėjams ir gamtosaugos specialistams – kaip plėšrūnų populiacijos gali ilgus metus išlikti tame pačiame lygyje, jei jie nėra medžiojami? Ypač kai kalbame apie lokius, kurie neturi natūralių priešų.

Ką daryti, sutikus lokį?

Lokiai yra pavojingiausi iš visų miško gyventojų. Jis gali laipioti medžiais, plaukti ir bėgti tris kartus greičiau už žmogų.

Jei įmanoma, venkite susidūrimų su meškomis.

Net jei tai suaugęs patinas be jauniklių, nesiartinkite prie jo norėdami jį apžiūrėti ar padaryti nuotrauką.

Lokiai gali būti užpulti: gindami savo teritoriją; gindami savo grobį; jei lokys yra sujaudintas ar kitaip užpultas; jei jį supykdo būriui priklausantis šuo; lokio patelė labai agresyviai saugo savo jauniklius;

Niekada nesiartinkite prie meškų jauniklių!

Jei lokys jus pastebėjo, bet nerodo agresijos, ištiesinkite laikyseną ir pakelkite pečius. Susikūprinusi laikysena yra baimės, kurią gyvūnai gali labai stipriai jausti, ženklas. Pakelkite rankas į viršų, kad atrodytumėte aukštesni.

Pradėkite kalbėtis su lokiu. Jūsų balsas turi būti ramus, be agresijos ar baimės. Lėtai atsitraukite nuo lokio įstrižai.

Nesistenkite lokio išgąsdinti, nemėtykite jokių daiktų, nemajokite rankomis, nebėkite. Medyje ar vandenyje nuo lokio nepabėgsite.

Jei jūsų vietovėje yra manitų meškų, į gamtą eikite tik dviese ar su daugiau žmonių. Nešiokitės specialų meškas atbaidantį purškalą. Jei į mišką einate vieni, pasiimkite radijo imtuvą, kuriame nuolat groja muzika ir pokalbių laidos. Tai įspės lokį, kad miške yra žmonių, ir jis vengs su jais susitikti. Jei pamatysite lokį, o jis jūsų nemato, geriausia tyliai ir greitai pasišalinti!

Geriausia apsauga nuo lokio – pipirų purškalas!
Vienas efektyviausių būdų apsisaugoti nuo galimo lokio užpuolimo – panaudoti pipirines dujas, visame pasaulyje pripažintas kaip efektyvi lokių atbaidymo priemonė. Jei daug laiko praleidžiate gamtoje, kur buvo pastebėta lokių buvimo požymių, geriau prie diržo turėti specialų lokiams atbaidyti skirtą pipirinių dujų balionėlį!

Įrodyta, kad pipirinės dujos itin veiksmingos, jei naudojamos teisingai. 2008 m. atliktas lokių užpuolimų Aliaskoje (JAV) 1985–2006 m. tyrimas parodė, kad pipirinės dujos 92 proc. atvejų sustabdė nepageidaujamą lokių elgesį. Negana to, apie 96 proc. tokių atvejų, kai žmonės artimai kontaktavo su lokiu, apsieita be sužalojimų.

Pipirinių dujų efektyvumas priklauso nuo situacijos ir užpuolimo aplinkybių, tačiau vienas pagrindinių akcentų yra tai, kad pipirinės dujos lokį ne užmuša, o atbaido, tokiu būdu gerėja visuomenės saugumas. Žinoma, nė viena atbaidymo priemonė nėra 100 proc. efektyvi, bet tai kol kas vienas efektyviausių būdų.

Keletas faktų:
– Pipirinės dujos buvo veiksmingos 92 proc. rudųjų lokių, 90 proc. – juodųjų lokių ir 100 proc. – baltųjų lokių užpuolimo atvejų
– 98 proc. atvejų, kai lokiui užpuolus buvo panaudotos pipirinės dujos, žmonėms pavyko išvengti sužalojimų
– 7 proc. atvejų vėjo kryptis nesėkmingai paveikė pipirinių dujų efektyvumą
– 14 proc. atvejų, kai buvo panaudotos pipirinės dujos, šiek tiek nukentėjo ir jas panaudojęs žmogus
– Pipirinių dujų balionėlio negalima laikyti rankinėje, jis turi būti po ranka, nes lokys gali užpulti greitai ir netikėtai

Prekę galima įsigyti internetinėje parduotuvėje outdoorexperts.lv
17. birželis, 2024
150 ml pakuotė, aerozolio veikimo atstumas – iki 5 m, kaina – 26,90 Eur
300 ml pakuotė, aerozolio veikimo atstumas – iki 10 m, kaina – 54 Eur
Aerozolis taip pat turi specialų apsauginį dangtelį, kad medžiaga neištekėtų iš balionėlio. Patogi apsauginė priemonė miško aplinkoje, kur daug įvairių gyvūnų.

Įsigalios nauji taisyklių pakeitimai! Kada, ką ir kaip bus galima medžioti prie masalo?

Naujausias žurnalo numeris jau čia!

Susiję straipsniai

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.