
Įsivaizduokite, kad naktį važiuojate greitkeliu. Lyja ir matomumas labai prastas. Sąžiningai laikotės leistino greičio, bet staiga žibintų šviesoje pasirodo briedis… Scenarijus, kuris labai dažnai turi rimtų pasekmių. Ir gerai, jei apgadinamas tik automobilis. Kaip sakoma, jums pasisekė, jei pagavote briedį ant variklio dangčio ir galite apie tai pranešti.
Rimtų susidūrimų pasitaiko ir su kitais laukiniais gyvūnais. Remiantis statistiniais duomenimis, dažniausiai tai būna stirnos ir šernai. Susidūrimai dažnesni pavasario ir rudens migracijos laikotarpiu, o pavojingiausias paros metas – ryto ir vakaro sutemos. Nuostolių patiriama bet kuriuo atveju, tačiau ar už susidūrimą su gyvūnu reikia mokėti?
Per vieną medžioklę vienas dalyvis pasakojo, kaip partrenkė stirną, o bijodamas bausmės paėmė gyvūną ir greitai grįžo namo. Paklaustas, kodėl, medžiotojas paaiškino, kad už žalą gamtai, jei partrenktas laukinis gyvūnas, neva mokamos didelės pinigų sumos. Be to, buvo įspėjamasis ženklas apie kelią kertančius laukinius gyvūnus, o tai dar labiau pablogina situaciją – bauda skiriama dar didesnė. Kiti medžiotojai klausė, ar tikrai reikia mokėti baudą, jei netyčia partrenkiamas laukinis gyvūnas.
Pasirodo, gajus mitas, kad Lietuvoje vairuotojui, partrenkusiam laukinį gyvūną, gresia administracinė bauda ir teks atlyginti gamtai padarytą žalą. Ypač, jei kelyje yra įspėjamieji ženklai, perspėjantys apie netoliese esančius laukinius gyvūnus. Tačiau šis mitas, pasirodo, yra klaidingas.
Lietuvos įstatymai numato atlyginti gamtai padarytą žalą, jei laukinis gyvūnas ar paukštis žuvo dėl kokios nors žmogaus veiklos. Pavyzdžiui, jei jis buvo neteisėtai sumedžiotas. Lietuvoje vairuotojai neprivalo atlyginti žalos už gyvūno užmušimą ar sužalojimą eismo įvykio metu, išskyrus atvejus, kai įrodoma piktavališka tyčia.
Susisiekę su Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos apsaugos departamentu sužinojome, kad gyvūną partrenkus netyčia, vairuotojas neatsako už žalą aplinkai ir neprivalo mokėti baudos. Administracinė atsakomybė taikoma, jei vairuotojas atlieka tyčinius veiksmus, pavyzdžiui, persekioja gyvūną ir tyčia jį partrenkia automobiliu ar kita transporto priemone.
Kartu administracinė atsakomybė neabejotinai taikoma už neteisėtą nukentėjusio gyvūno ar jo dalių pasisavinimą. Pagal Lietuvos įstatymus, tai laikoma brakonieriavimu.
Naujausias žurnalo numeris jau čia!

!PRENUMERUOKITE žurnalą!
