
Šaltinis čia
Seimo Aplinkos komitetas svarsto Medžioklės ir Laukinės gyvūnijos įstatymų pataisas, kurios turėtų aiškiau reglamentuoti laukinių gyvūnų ūkininkams padarytos žalos atlyginimą. Augant kai kurių gyvūnų – ypač stumbrų, lūšių ir net ruduojų lokių – populiacijoms, žalų atvejai tampa vis dažnesni ir įvairesni, o dabartinė tvarka neapima visų realių situacijų.
Siekiant supaprastinti žalos atlyginimo procesus, Medžioklės įstatyme siūloma įtvirtinti, kad pirmiausia žalą patyręs asmuo su už žalos atlyginimą atsakingu medžioklės plotų naudotoju siektų susitarti tiesiogiai. Nepavykus susitarti, rašytiniu prašymu būtų kreipiamasi į savivaldybę.
Ką siūloma keisti?
Išplėsti žemės ūkio šakas, kurioms taikoma kompensacija – šiuo metu įstatymai nenumato žalos atlyginimo daržininkystei, sodams ar bitynams. Siūloma, kad nuo šiol žalos atlyginimas būtų taikomas ir šioms sritims, jei jas nuniokoja laisvėje gyvenantys gyvūnai.
Naujos gyvūnų rūšys sąraše – į kompensuojamos žalos atvejus siūloma įtraukti tuos, kuriuos sukelia rudieji lokiai ir lūšys. Lokiai Lietuvoje jau kurį laiką užfiksuojami vis dažniau, o lūšių populiacija yra stabili ar net auganti.
Kompensacijos šaltinis – Aplinkos apsaugos rėmimo programa – kaip ir iki šiol, žala būtų atlyginama iš valstybės lėšų, tačiau dabar aiškiai siūloma numatyti, kad tai būtų būtent iš šios programos pinigų.
Kas keičiasi medžiotojams?
Didžiausias pokytis, kuris gali paliesti medžiotojų bendruomenę, yra siūloma nauja tvarka žalos atlyginimo procese. Pagal naujas nuostatas:
➡ Pirmiausia žalos patyręs asmuo turėtų susitarti tiesiogiai su medžioklės plotų naudotoju (pvz., būreliu).
➡ Tik nepavykus susitarti – kreipiamasi į savivaldybę raštu.
Tai reiškia, kad atsakomybė dėl žalos atlyginimo pirmiausia kristų būtent ant medžioklės plotų naudotojų pečių. Praktikoje tai gali reikšti daugiau kontaktų su ūkininkais, daugiau ginčų ir būtinybę aiškiai dokumentuoti, kur ir kokie gyvūnai lankosi.
Be to, medžiotojai gali būti netiesiogiai įtraukti į konfliktines situacijas, ypač jei žala bus siejama su gyvūnais, kurių medžioklė yra uždrausta visus metus (pvz., lūšimis).
Iki kada galima teikti pasiūlymus?
Gyventojai, medžiotojai ir visi suinteresuoti asmenys savo pasiūlymus dėl šių įstatymo projektų (Nr. XIVP-4195 ir Nr. XIVP-4196) gali siųsti iki 2025 m. gegužės 5 d. el. paštu priim@lrs.lt arba naudodamiesi Seimo pateiktomis nuorodomis:
Gyventojai savo pasiūlymus dėl Medžioklės ir Laukinės gyvūnijos įstatymų pataisų projektų Nr. XIVP-4195 ir Nr. XIVP-4196 gali pateikti iki 2025 m. gegužės 5 d!
Po pasiūlymų pateikimo termino visi pasiūlymai bus svarstomi Seimo komiteto organizuojamuose klausymuose. Į juos gali būti kviečiami ir pasiūlymus teikę žmonės.
Naujausias žurnalo numeris jau čia!

!PRENUMERUOKITE žurnalą!
