
Kauno rajone vis dažniau pastebimi didžiuliai stumbrų būriai – beveik 40 stumbrų banda šiuo metu laikosi Domeikavos seniūnijoje, kur gyvūnai vis dažniau priartėja prie gyvenamųjų namų. Vietos ūkininkai skundžiasi augančia žala pasėliams, o mokslininkai siūlo svarstyti komercinės stumbrų medžioklės įteisinimą. Informacijos šaltinis
Stumbrai iš pamiškės dažnai išeina į atvirus laukus, trypia pasėlius, kerta pievas. Vienas ūkininkas pasakojo, kad banda jau du mėnesius lankosi jo laukuose: „Atvažiavau pažiūrėti – stovi apie kampą, prie pat namo. Galvojau – išvažiuos, bet jie nė nesitraukė. Ištrypė viską kaip su kultivatorium,“ – pasakojo vyras.
Nors valstybė moka kompensacijas už stumbrų padarytą žalą, ūkininkai abejoja, ar tai ilgalaikė išeitis. Jie klausia – ar valstybė pajėgs išlaikyti vis didėjančią populiaciją ir nuolat mokėti kompensacijas?
Populiacija viršija rekomenduotą ribą
Stumbras Lietuvoje yra saugoma rūšis. Apsaugos plane rekomenduojama, kad šalyje būtų palaikoma apie 180 individų populiacija, tačiau šiuo metu jų jau yra apie 300. Kasmet leidžiama sumedžioti apie 15 pasenusių, sergančių ar pavojų keliančių individų. Šie gyvūnai šalinami Aplinkos ministerijos sprendimu ir medžiojami valstybinių miškų urėdijos prižiūrimu.
Tačiau 2024 m. dėl žalos Kauno rajone teko išimti 20 stumbrų. Pasak vietos miškininkų, kai kurie individai buvo perduoti zoologijos sodui – kaip pašaras plėšriesiems gyvūnams.
Mokslininkai siūlo komercinę medžioklę
Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Algimantas Paulauskas teigia, kad didėjanti stumbrų populiacija kelia ne tik žemės ūkio nuostolius, bet ir grėsmę eismo saugumui – stumbrai pastebimi netoli greitkelių.
Jo siūlymas – leisti ribotą komercinę medžioklę: „Šiuo metu kai kuriuos individų išimame ir utilizuojame. Bet galima būtų leisti trofėjinę medžioklę. Medžiotojas susimokėtų – tarkime, 10 tūkstančių eurų, o gauti pinigai būtų skiriami stumbrų apsaugos plano įgyvendinimui ir tyrimams.“
Anot mokslininko, per metus būtų galima komerciškai leisti sumedžioti apie 10 individų, o medžiojami gyvūnai būtų atrenkami tik specialistų, gerai pažįstančių bandą. Komercinė medžioklė galėtų sudominti medžiotojus iš Vokietijos ir kitų Europos šalių.
Ministerija svarstys
Aplinkos ministerija kol kas neskuba priimti sprendimo, bet komercinės medžioklės galimybės neatmeta.
„Turime atlikti išsamią analizę, nes stumbras – tai saugoma rūšis, kurios atkūrimui naudotos ES ir valstybės lėšos. Principinis klausimas – ar tokia rūšis gali būti naudojama komerciniais tikslais?“ – sako ministerijos atstovai.
Tuo metu stumbrų populiacijos reguliavimui bandoma taikyti ir alternatyvas – vidurio Lietuvoje pagauti gyvūnai perkeliami į mažesnio tankio regionus, pavyzdžiui, į Dzūkijos miškus. Per pastaruosius tris mėnesius jau perkelta 10 stumbrų.
Apie europinį stumbrą
Europinis stumbras (Bison bonasus) – didžiausias sausumos žinduolis Europoje. Prieš kelis šimtmečius jis buvo beveik išnykęs, bet dėka tarptautinių pastangų, veisimo programų ir perkėlimo projektų, jo populiacija vėl atsikūrė keliose Europos šalyse, tarp jų – ir Lietuvoje.
Stumbrai yra socialūs gyvūnai, gyvenantys bandomis, dažniausiai miškingose teritorijose. Jie prisideda prie biologinės įvairovės, tačiau tankėjant populiacijai ir plečiantis arealui, kyla iššūkių – susidūrimai su automobiliais, žala ūkininkams ir kova dėl buveinių su kitais gyvūnais. Dėl to vis dažniau diskutuojama apie būtinybę reguliuoti jų skaičių taikant subalansuotus ir moksliškai pagrįstus sprendimus.