
Šeštadienį startuoja kasmetinė akcija „Saugom lydeką“, skirta apsaugoti šias plėšriąsias žuvis prieš ir per jų nerštą. Aplinkosaugininkai primena, kad nuo vasario 1 d. iki balandžio 30 d. visoje šalyje, tiek valstybiniuose, tiek išnuomotuose vandens telkiniuose, draudžiama gaudyti lydekas. Šis draudimas galioja tiek mėgėjams, tiek verslinei žvejybai. Apsaugodami lydekas neršto metu, padedame išlaikyti ekosistemos balansą ir gerinti vandens kokybę.
Lydekos – svarbi ekosistemos dalis. Jos reguliuoja smulkių žuvų populiaciją, minta ne tik žuvimis, bet ir vėžiais, varlėmis bei vabzdžių lervomis. Kai plėšriųjų žuvų sumažėja, vandens kokybė blogėja – telkiniuose daugėja dumblių, vanduo tampa drumstas, gali prasidėti žydėjimas. Neršto metu, kuris vyksta kovo–balandžio mėnesiais, lydekos renkasi seklius vandenis ir užlietas pievas. Vienos lydekos nerštas gali trukti nuo 2 iki 5 dienų.
Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai aktyviai patruliuos, tikrins vandens telkinius ir sieks užkirsti kelią neteisėtai žvejybai. Bus organizuojami reidai, kontroliuojama verslinė, mėgėjų ir specialioji žvejyba. Ypatingas dėmesys bus skiriamas patikroms tamsiuoju paros metu.
„Šiuo laikotarpiu, nuo vasario 1 d. iki balandžio 30 d., lydekų apsauga tampa itin svarbi, nes jos gali tapti lengvu grobiu ne tik vandens paukščiams, smulkiems plėšriems žinduoliams, bet ir brakonieriams. Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai aktyviai tikrins vandens telkinius, siekdami užkirsti kelią neteisėtai žvejybai ir užtikrinti šių plėšrių žuvų populiacijos stabilumą“, – sako Gyvosios gamtos priežiūros skyriaus patarėjas Sigitas Mikėnas.
Praėjusių metų akcijos metu nustatyti 278 žvejybos taisyklių pažeidimai, iš jų 80 buvo šiurkštūs. Konfiskuoti 395 įvairūs žvejybos įrankiai ir 9 plaukiojimo priemonės. Aplinkai padaryta žala siekė daugiau nei 41 tūkst. eurų.
Baudos už neteisėtai sugautą lydeką siekia nuo 600 iki 1 500 eurų, taip pat skaičiuojama 240 eurų žala žuvų ištekliams už kiekvieną neteisėtai sugautą žuvį. Jei pažeidimas įvykdytas gamtinio rezervato ar ichtiologinio draustinio teritorijoje, žala skaičiuojama trigubai.
Aplinkos apsaugos departamentas kviečia gyventojus būti atsakingus ir pranešti apie pažeidimus telefonu 112 arba el. paštu info@aad.am.lt. Konsultacijoms dėl teisės aktų galima skambinti telefonu +370 700 02022 arba rašyti el. paštu konsultacijos@aad.am.lt.
Aktuali informacija apie mėgėjų žvejybą pateikiama departamento specialistų parengtose atmintinėse.
Svarbias aplinkosaugos datas galima pasitikrinti aplinkosaugos kalendoriuje.
Naujausias žurnalo numeris jau čia!

!PRENUMERUOKITE žurnalą!
