Vis daugiau pranešimų apie vilkų užpultus gyvulius ir šunis publikuojama žiniasklaidoje, oficialiose ūkių ir miestų svetainėse bei socialiniuose tinkluose. Štai feisbuke sukurta grupė STOP vilkų veisimui Lietuvoje, kur dauguma atvejų išsamiai aprašyti su nuotraukomis. Papjautų ir sužeistų avių, ožkų, galvijų ir net arklių vaizdai paneigia gyvūnų teisių gynėjų tezę, neva vilkai žudo tik tiek, kiek reikia išgyventi, nes akivaizdu, kad dažnai ūkiuose paguldoma po penkis, dešimt ir daugiau galvijų. Didesnių ūkių savininkų nuostoliai skaičiuojami dešimtimis tūkstančių.
Niekada anksčiau neskelbta tiek daug informacijos apie vilkų išpuolius. Neskaitant tradicinių plėšrūnų apsilankymų tvartuose, fiksuota šunų ir net žmonių užpuolimų.
Vilkas bando iš rankų ištraukti sužeistą ėriuką
Gegužę Ukmergės rajone apie pietus vilkas užpuolė ūkininką, kuris bandė išgelbėti jau sužeistą ėriuką. Žiniasklaidai šeimininkas pasakojo, kad iš pradžių pastebėjo išsigandusias avis, atbėgusias iš ganyklų. Jis nuėjo apžiūrėti aptvaro ir pamatė vilką, bandantį nusinešti ėriuką. Šeimininkas išbaidė pilkį ir priėjo pakelti pusgyvio ėriuko, kai vilkas vėl prisiartino. „Net nepagalvojau, kad bus dar viena ataka. Staiga pajutau smūgį. Vilkas, matyt, norėjo iš rankų išplėšti ėriuką ir su dideliu smūgiu įsikabino į alkūnę. Toks buvo kaip smūgis, trinktelėjimas“, – portalui agroeta.lt sakė ėriuko savininkas Algis Grigas.
Šis incidentas iš pradžių sukėlė daug abejonių. Interneto „ekspertai“ ir gyvūnų teisių gynėjai apkaltino ūkininką skleidžiant netikras žinias ar pernelyg dramatiškai perteikiant įvykius.
Gamtos apsaugos asociacijos Baltijos vilkas atstovai priėmė beprecedentį sprendimą ir apsilankė pas šį ūkininką. Jie apžiūrėjo ūkį, plėšrūno paliktus pėdsakus ir išklausė šeimininko istoriją. Asociacija pripažino, kad vilkas, kuris elgėsi taip drąsiai, kelia grėsmę žmonėms ir todėl turėtų būti sumedžiotas.
Kaip rašoma portale etaplius.lt, A. Grigas teigė, kad vilkų Lietuvoje per daug ir juos reikėtų medžioti intensyviau.
Vilkai seka miškininkų automobilius
Agroeta.lt, intensyviai rašanti apie medžioklės ūkio naujienas, pranešė apie dar vieną žmonių ir vilkų susitikimą. Minėdamas miškininkų pasakojimą, portalas tvirtina, kad tai nėra vienintelis atvejis, kai vilkų gauja seka transporto priemonę, bet šių miškininkų atvejis reikšmingiausias. Miško technikos operatorius nufilmavo vilkų gaują, kuri naktį apsupo jo automobilį ir ilgą laiką nenuėjo.
„Mes vilkus matome nuolat. Jų akivaizdžiai Lietuvoje per daug. Miškų ūkyje dirbu jau daug metų, tačiau tiek, kiek jų matome dabar, – nesulyginami dalykai. Ne taip seniai dirbome Krekenavos apylinkėse. Tai naktį tas pats vilkas vis atsėlindavo iki mūsų dirbančios technikos, – agroeta.lt sakė miškininkų brigados vadovas Saulius Morkūnas, pridurdamas, jog žmonės iš transporto priemonių bijo išlipti net atlikti gamtinius reikalus. – Gal ir nepultų, bet, patikėkite, saugumo vilkai neprideda.“
Vienas žingsnis iki neteisėtos medžioklės
Klaipėdos ir Šilutės rajonuose vilkai vis puola pieninių karvių ūkius, sukeldami didelių nuostolių. Ūkininkai neslepia pasipiktinimo valdžios, konkrečiai Aplinkos apsaugos agentūros, neryžtingumu. Kalbėdami su žiniasklaida jie teigė, kad beviltiškai besijaučiantys ūkių savininkai gali nuspręsti ieškoti sprendimo be oficialaus leidimo – paprašyti kurio nors medžiotojų kolektyvo pašalinti iš populiacijos problemišką Kelvėtų miško vilkų gaują.
Kompensacijos
VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, 2017 metais buvo sužeistas ar papjautas 1841 gyvulys, 2018 metais augintojai neteko 1906 avių, ožkų, galvijų ir arklių. Pernai šis skaičius buvo kiek mažesnis, tačiau manoma, kad ūkininkai ne visada praneša apie įvykį, nes kompensacijos gavimo mechanizmas yra biurokratiškai sudėtingas.
Gyvulių savininkai ir stambiosios gyvulininkystės įmonės, pranešančios apie vilkų išpuolius, gali gauti kompensaciją už plėšrūnų padarytą žalą. Anksčiau ją išmokėdavo savivaldybės. Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro pateiktais duomenimis, per 2018 metus išmokėta 168 284,27 Eur. Nuo 2019 m. gegužės 1 d. kompensacijas už vilkų ūkiniams gyvūnams padarytą žalą moka Aplinkos ministerija.
Kol kas statistikos apie šių metų vilkų išpuolius dar nėra. Duomenis Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras apibendrins 2021 metų pradžioje.
PRENUMERUOK Žurnala Medžiioklė Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.