Medžioklės reikmenys

Penki aspektai vertinant optinio įrenginio kokybę0

Nuotrauka: iš archyvo

Yra daug įvairių techninių parametrų, į kuriuos atsižvelgiame rinkdamiesi taikiklį, žiūronus ar kitą optikos įrenginį. Žinoma, tai didžiąja dalimi leidžia įsivaizduoti, ko įrenginio naudotojas gali tikėtis, tačiau galutinis paveikslas, subtilūs niuansai ir smulkūs trūkumai atsiskleidžia tik praktikoje, naudojant įrenginį realiomis medžioklės sąlygomis. Gera žinia, kad esama įvairių paprastų būdų žiūronų ar taikiklio kokybei įvertinti prieš įsigyjant.

1. Kontrastas

Susiraskite aplinkoje kontrastingą objektą. Tam puikiai tiks automobilio registracijos numeriai, kurių tamsios raidės ir skaitmenys matomi šviesiame fone, ar elektros laidai dangaus fone. Žiūrėdami pro optinio įrenginio lęšį, atkreipkite dėmesį į pasirinkto objekto kontūrus. Ar atrodo, kad palei kontūrą matyti rausvos ir melsvos spalvos? Šis reiškinys vadinamas spalvine aberacija. Tai pasireiškia, kai įvairių spalvų šviesos spinduliai, sklindantys iš vieno taško, pereina per optinę sistemą ir dėl įvairių lūžių nebesusikerta viename taške. Dėl to objekto atvaizdas būna neryškus, o jo kraštai – spalvoti. Aukščiausios kokybės įrenginio atvaizduoto objekto kontūrai bus aiškūs, ryškūs, be atspindžių.

2. Skiriamoji geba

Apžiūrėkite daug detalių turintį objektą, pavyzdžiui, gana toli esančio medžio žievę ar kokio nors gyvūno kailį. Kaip aiškiai matyti paviršiaus struktūra ir kitos smulkios detalės? Kuo aukštesnės kokybės optikos įrenginys, tuo mažiau matysis gelsvos ar melsvos spalvos raibulių palei smulkių detalių kontūrus. Kad vertinimas būtų objektyvus, galima išsirinkti vieną konkretų objektą, esantį maždaug už 100 metrų, ir apžiūrėti jį skirtingais įrenginiais, palyginti vaizdus tarpusavyje ir išsirinkti geriausią variantą.

3. Akinamų objektų atvaizdavimas

Dar vienas būdas, kurį neišėjus iš parduotuvės pritaikyti galėtų būti sunkiau, – tai žvaigždėto dangaus stebėjimas. Įrenginį reikia sufokusuoti į vieną konkrečią spindinčią žvaigždę ir įvertinti jos formą. Jei lęšis kokybiškas, žvaigždė turėtų atrodyti ryški, apskrita, tarsi taškas, be šviesos spindulių šonuose. Jos forma turėtų nesikeisti netgi tada, kai žvaigždė pasiektų patį regėjimo lauko kraštą ar būtų pakeistas židinio nuotolis.

4. Atvaizdo kraštų ryškumas

Žiūrėdami į pageidaujamą objektą, paprastai stengiamės, kad jis būtų mūsų regėjimo lauko centre. Tačiau kaip atrodo paveikslo pakraščiai? Jei vaizdas juose stipriai iškraipytas, pastebimai sumenkęs aštrumas ar pakitę spalvų tonai, verta pagalvoti apie kitą įrenginį.

5. Šviesos pralaidumas

Medžiojant prietemoje, geras matomumas nepakankamos šviesos sąlygomis yra nepaprastai svarbus, kad būtų išvengta nesusipratimų ir apmaudžių klaidų. Kad įvertintumėte, kaip veikia lęšio danga, užtikrinanti šviesos pralaidumą, apsukite įrenginį antraip, objektyvu į save, ir pasižiūrėkite, ar galite jame įžiūrėti savo atspindį. Jei atspindžio įžiūrėti nepavyksta, vadinasi, visa įeinanti šviesa maksimaliai perduodama akiai, kas savo ruožtu pagerina matomumą prietemoje.

Išleistas naujas žurnalo numeris!

Susiję straipsniai

Žvėriena – žurnalo priedas, skirtas sumedžiotų gyvūnų apdorojimui

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.