Aplinkos ministerijos duomenimis, laukinių gyvūnų populiacijos Lietuvoje sparčiai didėja. Įvairių rūšių gyvūnams sekasi skirtingai, tačiau pavojingiausi eismo dalyviams – stambieji kanopiniai ir plėšrūnai – iš tiesų dauginasi.
Lrt.lt savo portale praneša, kad per beveik šešerius metus nuo 2017 m. pradžios iki 2022 m. spalio vidurio bendras susidūrimų su gyvūnais skaičius sudarė beveik penktadalį visų eismo įvykių – 24 620. Jų kiekis per 6 metus išaugo beveik dvigubai nuo 2 422 atvejų (2017 m.) iki 4 931 atvejo per metus (2022 m.). Daugiau nei pusė susidūrimų su gyvūnais įvyksta tamsiuoju paros metu, nors tada eismo intensyvumas įprastai būna mažiausias.
Šiemet dar iki pavasarinio migracijos piko įregistruotų susidūrimų kiekis jau pasiekė du trečdalius visų 2017-ųjų metų susidūrimų kiekio.
Policija nurodo, kad įskaitiniai įvykiai, kai sužalojami ar žūva žmonės susidūrus su gyvūnais, yra ganėtinai reti. Per šešerius metus tokių buvo tik 169. 100 jų įvyko tamsiuoju paros metu. Per šiuos įskaitinius įvykius iš viso sužeisti 226 žmonės. Žmonių žūčių dėl susidūrimo su gyvūnu atvejai – reti, vidutiniškai po vieną per metus.
BMW susidūrė su briedžiu! Kaip atrodo avarijos pasekmės?
„Praėjusiais metais įprastiniais mėnesiais susidūrimų su gyvūnais kiekis svyravo apie 300–400. Tačiau pernykštė gegužė pagal susidūrimų su gyvūnais kiekį buvo rekordinė per visą stebėjimų istoriją – 750. Kita neįprastai didelio susidūrimų su gyvūnais kiekio banga praėjusiais metais stebėta nuo spalio iki gruodžio, daugiausiai buvo gruodį, kuomet mėnesinis susidūrimų skaičius taip pat viršijo 700“, – informuoja Lietuvos policijos komunikacijos specialistė Jorūnė Liutkienė.
Dažniausias gyvūnas, patekęs į avariją, yra stirna. Aplinkos ministerijos surinkti duomenys rodo, kad šiuo metu šalyje šių smulkių elninių šeimos gyvūnų yra 168 tūkst.
Prieš keletą metų, kaip žinia, buvo panaikintas stirnų medžioklės limitavimas. Nepaisant sunerimusių gyvūnų gynėjų ir skeptiškų medžiotojų susirūpinimo, elnių populiacijai tai nepakenkė ir jų skaičius nuolat didėjo. išskyrus praėjusius metus. Gyvūnų surašymo duomenys parodė, kad elnių sumažėjo penkiais tūkstančiais. Kodėl taip atsitiko, neaišku. Priežastys gali būti labai įvairios: žemės ūkyje naudojamos cheminės trąšos, rapsų plotų padidėjimas, plėšrūnų pagausėjimas ir kt.
Kodėl vėlyvas pavasaris ir vasaros pradžia yra vienas pavojingiausių laikotarpių keliuose?
Gyvūnų migracijos priežastys yra kelios. Maisto prieinamumas ir pasirinkimas keičiasi prasidėjus sėjai ir derliaus nokinimui. Dėl to keičiasi ir įprasti kelionių maršrutai bei maitinimosi vietos. Elniniai gyvūnai dabar atsiveda jauniklius. Elniai, stirnos ir briedžiai gali susilaukti nuo vieno iki trijų palikuonių, kurie gyvenimo pradžioje yra lėtesni ir nerangesni nei jų tėvai. Kirsdami kelią jie gali susipainioti, kristi, bėgti ne ta kryptimi.
Artėja ir stirnų rujos metas, kai patinai aktyviai vejasi vienas kitą. Dažnai jie išbėga priešais automobilį ir net mūšiasi spindulių šviesoje, nekreipdami dėmesio į automobilio signalus ir net žmonių buvimą.
Ką daryti į kelią išbėgus gyvūnui?
Šaltinis: ketkursai.lt
Pamačius žvėrį, visų pirma reikėtų drastiškai mažinti greitį – stabdyti. Automobilio automatinė stabdymo sistema (ABS) padės maksimaliai greitai sumažinti greitį. Aišku, nepamirškite vairuoti, nepraraskite automobilio kontrolės, kad nenuriedėtumėte į šalikelę ar kitą kliūtį (automobilį).
Jei yra galimybė – ramiai, lėtai apvažiuokite gyvūną.
Stabdymo metu dar galima bandyti išvengti susidūrimo su gyvūnu manevruojant, visada geriau nusukti į šalikelę, nei trenktis į gyvūną. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad bent vienu ratu išvažiavus į šalikelę visiškai keičiasi automobilio valdymo savybės. Dažnai toks manevravimas, neturint pakankamai patirties ir reikiamų įgūdžių, baigiasi avarija.
Nepavykus išvengti susidūrimo, pasirūpinkite automobilio ir keleivių saugumu, praneškite policijai ir draudimo bendrovei, nebandykite patraukti nuo kelio sužaloto gyvūno.
Jei sustojote, o gyvūnas nepasitraukia nuo kelio, nepulkite signalizuoti garsiniu signalu ar mirksėti žibintais. Taip jį akinate ir jam dar sunkiau susiorientuoti. Be to, garsinis signalas gali išgąsdinti gyvūną ir jis gali pulti automobilį, palaikęs jį priešu. Tad geriausias sprendimas – tiesiog pasitraukti į šalikelę ir palaukti, kol gyvūnas ar jų kolona praeis per kelią, perspėjant iš galo važiuojančias transporto priemones (avarinė šviesos signalizacija arba avarinio sustojimo ženklas).
Kaip privalo elgtis vairuotojas, transporto priemone susidūręs su gyvūnu ir gyvūnas buvo sužeistas arba nugaišo?
Tai yra eismo įvykis, todėl turite nedelsdamas sustoti, nesukeldamas papildomo pavojaus eismui. Įjungti avarinę šviesos signalizaciją ir/arba pažymėti eismo įvykio vietą avarinio sustojimo ženklais.
Pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112. Būtinai paminėkite, jei kažkam iš eismo įvykio dalyvių reikės medicininės pagalbos.
Kaip nuvyti gyvūną nuo kelio
Ką galima padaryti, jei norima nuvyti gyvūną? Galima praverti automobilio langą ir įjungti radiją, padidinti garsą, kad gyvūnas girdėtų ir jaustų, jog kažkas kalba.
Gyvūnui reikia leisti išeiti į žaliąją zoną. Jokiu būdu negalima signalizuoti, nes automobilio garsinį signalą žvėris girdi visai kitaip nei mes.
Išjunkite ilgąsias žibintų šviesas, nes jos akina gyvūną ir jam būna sunku susiorientuoti.
Partrenkus gyvūną gali grėsti ne tik bauda, bet ir teisių netekimas
Administracinių nusižengimų kodekse nėra numatyta konkreti bauda už laukinio gyvūno partrenkimą, tačiau vairuotojams vis tiek yra rizika patuštinti savo pinigines. Įvykus eismo įvykiui, yra aiškinamasi visos aplinkybės. Transporto priemonės vairuotojui administracinė atsakomybė gali būti taikoma tik išsiaiškinus visas įvykio aplinkybes ir nustačius, kad jis pažeidė Kelių eismo taisykles. Pavyzdžiui, viršijo nustatytą važiavimo greitį, pažeidė lenkimo taisykles ir pan. Jei nustatoma, kad vairuotojas pažeidė KET reikalavimus, tuomet baudos dydis priklauso nuo padaryto pažeidimo.
Eismo įvykį į kurį pateko gyvūnas ar gyvūnai, būtina informuoti skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112 ir vykdyti operatoriaus nurodymus. Jeigu į tokio įvykio vietą bus siunčiami policijos pareigūnai, jiems atvykus, asmuo turi vykdyti jų nurodymus. Tačiau, jei eismo įvykio dalyvis pasišalina iš įvykio vietos, jam gali grėsti ne tik bauda, bet ir teisės vairuoti atėmimas. Tai gali būti traktuojama kaip pasišalinimas iš eismo įvykio vietos.
Pasitraukimas iš eismo įvykio vietos, kai vairuotojas yra su juo susijęs, užtraukia baudą vairuotojams nuo 600 iki 850 eurų su galimu teisės vairuoti atėmimu nuo vienų iki trijų metų. Jei padaryta didelė žala, bauda gali siekti nuo 850 iki 1500 eurų, o teisė vairuoti taip pat gali būti atimta nuo vienų iki trijų metų.
Patarimai vairuotojams, kaip išvengti susidūrimo su gyvūnais
Atkreipkite dėmesį į kelio ženklus, įspėjančius apie laukinius gyvūnus.
Rinkitės saugų važiavimo greitį, kuris atitiktų oro sąlygas ir kelio dangą.
Turėkite omenyje, kad gyvūnai nesuvokia didesnio nei 60 km/val. greičio.
Ypač atidūs būkite iškart po saulėlydžio ar prieš saulėtekį, kai laukiniai gyvūnai yra aktyviausi, o žmogaus akiai sunkiau pastebėti judėjimą šalia kelio.
Jei atstumas tarp miško ir kelio labai mažas, pasilikite vietos netikėtiems manevrams.
Ant kelio pastebėję gyvūną, įjunkite avarinį signalą, kiek galima sumažinkite greitį arba sustokite ir palaukite, kol gyvūnas pasitrauks nuo kelio.
Ant kelio esančio gyvūno manevruodami negąsdinkite garso signalu ir atminkite, kad gyvūnas gali pasielgti neprognozuojamai.
Atminkite, kad gyvūnai dažnai keliauja grupėmis.