Patirtis

Pavojingi grybautojai ir uogautojai. Grįžus iš miško galima atsinešti ir AKM0

Nuotrauka: unsplash.com

Artėjant savaitgaliui ir šiltėjant orams, afrikinio kiaulių maro rizika didėja. Primename, kad AKM yra labai užkrečiama virusinė liga, kuria serga ir naminės, ir laukinės kiaulės, o vakcinos ar gydymo nėra. Šaltinis: VMVT

Siekdamas iliustruoti šios ligos virulentiškumą, vienas specialistas pasakė taip: „Suvalgai bandelę su nepakankamai iškepta kiauliena, pavyzdžiui, rūkytu kumpiu, ir netyčia į mišką išmetai plastikinį maišelį> Laižydamas šį maišelį šernas gali užsikrėsti AKM.“.

Viruso lieka ir dirvožemyje, kur nugaišo šernas, jo ekskrementuose, net ir tuose, kurių ant žemės nesimato. Vaikščiojant miške šią infekciją galima atnešti su batais, drabužiais arba pervežti ant automobilių padangų.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai įspėja, kad AKM sparčiai plinta ne tik kiaulių ūkiuose, tačiau ir tarp laukinių gyvūnų. Virusas nustatomas ne tik sumedžiotuose šernuose, bet ir randamose šernų gaišenose.

Raginame grybautojus, uogautojus ir kitus gamtoje besilankiusius asmenis bei ypatingai kiaulių laikytojus, grįžus po apsilankymo miškingose vietovėse laikytis šių reikalavimų:

Nesilankyti kiaulių laikymo vietose su tais pačiais drabužiais ir avalyne, kruopščiai dezinfekuoti rankas ir laikytis higienos reikalavimų;

Privalomai dezinfekuoti transporto priemones, įrangą prieš įvažiuojant į kiaulių laikymo vietas;

Griežtai kontroliuoti pašalinių asmenų patekimą prie kiaulių;

Apsaugoti ir užtikrinti, kad prie kiaulių nepatektų laukiniai gyvūnai;

Laikyti kiaules uždarose patalpose;

Languose įrengti tinklelius, kad kiaulės būtų apsaugotos nuo vabzdžių;

Nešerti kiaulių šviežia žole ar virtuvės atliekomis.

Informuojame, kad vakar, kaimyninėje Latvijoje irgi buvo patvirtintas AKM atvejis, todėl raginame Lietuvos ūkininkus, kiaulių augintojus kruopščiai laikytis biosaugos reikalavimų ir apsaugoti savo ūkius. Ūkininkai raginami atidžiai stebėti savo bandas dėl tokių simptomų, kaip aukšta temperatūra, apetito praradimas ir staigi mirtis, o apie visus įtariamus atvejus nedelsiant pranešti veterinarijos tarnyboms.

Susiję straipsniai

VMVT pranešimus galima teikti bendrosios pagalbos telefono numeriu – 112, VMVT – Nr. +370 5 242 0108 (tinka skambinant ir iš užsienio), 1879 (gali būti taikomi padidinti tarifai), informuoti el. paštu info@vmvt.lt.

Pareigūnai aiškina. Kaip afrikinis kiaulių maras paliečia kiekvieną vartotoją ir jo piniginę?

Pareigūnai aiškina. Kaip AAD kontroliuos naktinio matymo taikiklių naudojimą

LA.lv