
Daugelis medžiotojų pastebėjo, kad danguje neįprastai gausu vandens paukščių. Žąsų ir ančių pulkai skrenda tokiais kiekiais, kad susidaro įspūdis, jog prasidėjo pavasarinė migracija.
Prasidėjus paukščių perėjimui per Europą ir jų atskridimui į mūsų šalį, didėja paukščių gripo plitimo grėsmė. Vienas rimtas šios ligos atvejis šiemet jau buvo užfiksuotas paukštyne Lietuvoje – tuomet teko sunaikinti ketvirtį milijono dedeklių vištų. Mūsų kaimyninėje Lenkijoje jau nustatyta keli rimti paukščių gripo atvejai, todėl rekomenduojama griežtai laikytis visų biosaugos reikalavimų.
Medžiotojai yra tie, kurie praleidžia daugiausia laiko gamtoje ir pasiekia atokiausias vietas. Pavyzdžiui, dalis medžiotojų pavasarį skiria daug laiko bebrų medžioklei ar jų gyvenamų vietų tyrinėjimui.
Būdami šalia vandens telkinių paukščių gripo plitimo laikotarpiu, medžiotojai turėtų atkreipti dėmesį į nugaišusius paukščius. Jei randamas vienas paukštis, nerimauti dar gali nebūti pagrindo, tačiau jei tam tikroje vietovėje aptinkama daugiau negyvų paukščių, reikėtų susisiekti su Maisto ir veterinarijos tarnyba ir pranešti apie galimą ligos židinį.
Jei medžioklės plotuose randama daugiau nugaišusių vandens paukščių, o medžiotojas turi sąsajų su paukštininkystės ūkiu arba gyvena netoli paukščių fermos, būtina laikytis visų biosaugos reikalavimų. Svarbiausia – pakeisti avalynę ir, jei įmanoma, dezinfekuoti automobilio padangas. Tai ypač svarbu siekiant užkirsti kelią itin pavojingo paukščių gripo viruso plitimui, kuris gali turėti didelį poveikį tiek paukščių augintojams, tiek paukštienos vartotojams apskritai.
Paukščių migracija jau prasidėjo – naminius paukščius VMVT ragina laikyti dengtuose aptvaruose
Pasitinkant neįprastai anksti į Lietuvą sugrįžtančius paukščius ir jau prasidėjus sezoninei laukinių paukščių migracijai, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) įspėja, jog šiuo metu labai svarbu apsaugoti ūkiuose laikomus naminius paukščius nuo tiesioginio kontakto su laukiniais paukščiais, siekiant išvengti labai pavojingos ligos – paukščių gripo viruso išplitimo.
Smulkiesiems augintojams, turintiems mažus ūkius ir paukščius auginantiems tik savo reikmėms, išlaikyti budrumą ne mažiau svarbu. Nereikėtų neatsargiai galvoti, jog aptvertas kiemas neva padės išvengti ligos. Paukščių gripo virusas gali lengvai pasklisti ūkyje, jei jis nėra apsaugotas iš viršaus nuo praskrendančių migruojančių laukinių vandens paukščių, ir netgi per kelias valandas gali išguldyti visą naminių paukščių pulką.
Todėl paukščių migracijos metu būtina laikyti naminius paukščius uždarose patalpose arba aptvaruose su stoginėmis, saugančiomis nuo galimo kontakto su laukiniais migruojančiais paukščiais – pagrindiniais šio viruso nešiotojais ir platintojais.
Neretai paukščių gripo virusu užsikrėtusios laukinės antys ar žąsys gali nuskristi labai didelius atstumus ieškodamos maisto, o virusą nešioti itin plačiose teritorijose prie vandens telkinių. Prie jų lankydamiesi žmonės per neatsargumą gali parnešti laukinių paukščių aplinkoje pasklidusį virusą į savo kiemą ir taip užkrėsti ūkyje auginamas namines vištas.
Nuo žaibiškai plintančio viruso ne mažiau svarbu saugoti ir pašarus, kad laukiniai paukščiai jų nepasiektų ir neužterštų, ir lesalus reikia laikyti taip, kad jie būtų apsaugoti nuo graužikų bei kitų gyvūnų, galinčių mechaniškai pernešti itin greitai plintantį virusą. Smulkieji paukščių laikytojai turi išlikti budrūs ir nenaudoti naminiams paukščiams girdyti atvirų vandens telkinių vandens. Namines žąsis ir antis aktyviu paukščių migracijos periodu būtina laikyti atskirai nuo kitų naminių paukščių.
Esant padidėjusiai paukščių gripo plitimo rizikai ir saugantis naujų viruso protrūkių, VMVT taip pat įspėja nesilankyti kituose paukščių ūkiuose ir bei vengti bet kokio tiesioginio kontakto su laukiniais paukščiais. Priešingu atveju, elgiantis neatsargiai ir neatsakingai, paukščių gripo židinių skaičius šalyje gali sparčiai didėti, o tai neišvengiamai atneštų labai rimtų pasekmių ir ekonominių nuostolių visai šaliai.
Paukščių augintojai, kurie pastebėjo keistą paukščių elgesį, neaiškius ligos simptomus, dažnai krintančius vieno pulko naminius paukščius, pirmiausia privalo apie tai pranešti privačiam veterinarijos gydytojui ir kreiptis į VMVT – tai galima padaryti internetu užpildžius anketą arba paskambinus šiais telefonais: 1879 ar +370 5 242 0108. Šaltinis čia
Naujausias žurnalo numeris jau čia!

!PRENUMERUOKITE žurnalą!
