Patirtis

Meškėnai toliau plinta. Nustatyta, kad ši rūšis jau užkariavo 69 % Vokietijos teritorijos0

Nuotrauka: Pixabay.com

Paprastasis meškenas (vok. – Waschbär, lot. – Procyon lotor) ir toliau aktyviai plinta Vokietijos teritorijoje. 2023 m. duomenimis, apie 69 % šalies medžioklės plotų fiksuota šios rūšies buvimas – tai beveik tris ketvirtadaliais daugiau nei 2011 metais. Apie tai praneša Vokietijos medžiotojų asociacija.

Ypač aktyviai paprastasis meškenas plinta šiaurės rytų ir centrinėje Vokietijos dalyje. Brandenburge, Hesene, Meklenburge-Priešakinėje Pomeranijoje ir Saksonijoje-Anhalte daugiau kaip 90 % medžioklės plotų užfiksuotas šios rūšies buvimas. Pasak WILD stebėsenos sistemos duomenų, gyvūnas toliau plinta pietvakarių kryptimi, nors šiaurės vakarų pasienyje ir pietinėse šalies dalyse jo paplitimas išlieka netolygus.

Ypač spartus populiacijos augimas pastebėtas Badeno-Viurtembergo žemėje, kur medžioklės plotų su fiksuotu paprastojo meškeno buvimu dalis išaugo nuo 14 % iki 51 % tarp 2011 ir 2023 metų – beveik keturis kartus daugiau.

Regionuose, kuriuose meškenas labiausiai paplitęs, jis jau lenkia vietinę rudąją lapę medžioklės statistikoje. Apskritai visoje šalyje sumedžiotų meškenų skaičius nuo 2011 iki 2023 metų patrigubėjo ir pasiekė 203 306 individus.

WILD duomenys patvirtina, kad gaudymas spąstais yra itin efektyvus šios invazinės rūšies, kilusios iš Šiaurės Amerikos, populiacijos kontrolės metodas – apie 40 % gyvūnų sumedžioti būtent tokiu būdu. Vokietijos medžiotojų asociacija ragina valstybę remti šį medžioklės būdą, ypač finansuoti gyvūnų gaudykles invazinėms rūšims, tokioms kaip paprastasis meškenas ar nutrija, kontroliuoti.

Naujausi Getės Frankfurto universiteto moksliniai tyrimai rodo, kad varliagyvių veisimosi sezonu paprastasis meškenas specializuojasi medžioti varles, rupūžes ir tritonus, o tai gali lemti jų lokalų išnykimą. 2023 m. Tarpvyriausybinė biologinės įvairovės ir ekosisteminių paslaugų platforma (IPBES) pažymėjo, kad invazinės rūšys, tokios kaip paprastasis meškenas, kelia pasaulinę grėsmę biologinei įvairovei. Pasaulinės išlaidos kovai su neigiamais padariniais, prevencijai ir invazinių rūšių valdymui vien 2019 m. siekė daugiau nei 423 mlrd. JAV dolerių, ir kas dešimtmetį šios išlaidos keturgubėja.

Meškenas

Meškėną žymintis angliškas žodis racoon kilo iš indėnų pouhatanų kalbos ir reiškia „tas, kuris trinasi, šveičiasi ir kasosi letenomis“. Pirmasis, aprašęs šios rūšies gyvūnus, buvo pats Kristupas Kolumbas. Vėliau švedų botanikas Carlas von Linné suteikė lotynišką pavadinimą Ursus lotor, reiškiantį „besiprausiantį lokį“. 1780 metais paprastieji meškėnai priskirti prie savo pačių meškėnų genties (Procyon), taigi visas pavadinimas – Procyon lotor – „besiprausiantis meškėnas“.

Iš viso paprastųjų meškėnų yra 22 porūšiai. Mažiausias, gyvenantis Floridos pietinėje pakrantėje, sveria iki 2,7 kg. Europoje gyvenantys porūšiai dar nėra iki galo nustatyti, nes populiaciją iš esmės sudaro gyvūnai, iš pradžių auginti zoologijos soduose ir kailinių žvėrelių veislynuose.

Skirtingai nuo kitų gyvūnų, svarbiausia meškėno juslė – lyta. Jų labai jautrios priekinės letenos, kurios turi po penkis pirštus be plėvių, o tai nebūdinga mėsėdžiui. Meškėnų labai išvystyta smegenų dalis, atsakinga už lytėjimo impulsų interpretaciją, o tai irgi labai nepaprasta, lyginant su kitais gyvūnais. Meškėnai lytėjimu net gali atskirti įvairius daiktus. Jų letenose nėra nykščių, todėl veikimo principas ne toks kaip primatų rankų.

Mokslininkų nuomone, meškėnai labai protingi ir gudrumu pranoksta net lapes.

Europoje meškėnai dažniausiai laikomi invazine rūšimi, kurią reikia išnaikinti visais įmanomais būdais. Pavyzdžiui, Vokietijoje jie ne tik šaudomi, bet ir gaudomi spąstais. Kaip bet kuriuos plėšrūnus, juos galima privilioti specialia vilbyne, skleidžiančia gaištančio kiškio, triušio ar paukščio klyksmus, taip pat pelės cypimą. Šie smalsūs gyvūnai ateis patikrinti, ar garso neskleidžia koks valgomas gyvis.

Įdomu, kad meškėnai patyrusio virėjo rankose patys gali tapti gardžiu kąsniu. Panašiai kaip barsukai, pas mus jie nedažnai tampa patiekalu, tačiau sakoma, kad meškėnai gana gardūs. Na, o jeigu netyčia šį invazinį gyvūną sumedžiotumėte ir susigundytumėte paragauti, nepamirškite patikrinti, ar jis nesirgo trichinelioze!

Naujausias žurnalo numeris jau čia!

Susiję straipsniai

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.