Patirtis

Medžiotojai už šernus gavo daugiau nei 20 tūkst. eurų0

Nuotrauka: iš archyvo

Metų pabaigoje visi apžvelgia praėjusį laikotarpį ir skaičiuoja išlaidas, pajamas, pasiekimus arba nuostolius. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) taip pat parengė statistinius duomenis apie tai, kas buvo pasiekta per praėjusius metus.
2024 m. afrikinis kiaulių maras (AKM) 560 kartų nustatytas sumedžiotiems šernams ir aštuonis kartus – naminių kiaulių ūkiuose.
Praėjusiais metais medžiotojai ne tik toliau aktyviai medžiojo šernus, bet ir pranešinėjo apie rastus nugaišusius gyvūnus. VMVT duomenimis, pernai buvo gauti 243 prašymai skirti priemokas. Iš viso medžiotojai rado 725 nugaišusius šernus. Pagal pateiktus prašymus, 2024 m. medžiotojams išmokėta 21 750 Eur už rastas šernų gaišenas. VMVT informacija apie AKM Medžiotojams
Dar 161 šerno audinių mėginys VMVT buvo pateiktas po eismo įvykių.
442 vietose rastoms 720 šernų gaišenoms nustatytas AKM.
127 vietose rastoms 166 gaišenoms AKM nebuvo nustatytas.

Varom kartu į testo medžioklę su Thermion 2 LRF XL60!

Primename, ką daryti radus negyvą šerną

Radus šerno gaišeną, reikia kreiptis ir apie tai pranešti VMVT arba VMVT teritoriniam padaliniui. Tai patogiausia padaryti visą parą veikiančiu trumpuoju telefono numeriu 1879, elektroniniu paštu (info@vmvt.lt) arba paskambinus į artimiausią VMVT padalinį.
– Informaciją pateikiantys asmenys turi nurodyti tikslią šerno gaišenos radimo vietą (esant galimybei, pateikti koordinates pagal Globalaus pozicionavimo sistemą – GPS).

– Radus nugaišusį šerną, jo negalima transportuoti, judinti, imti mėginių, užkasti ar savarankiškai pristatyti į VMVT teritorinį padalinį. Tai padarys už tai atsakingi pareigūnai.

– VMVT specialistai rekomenduoja radimo vietą pažymėti aiškiai matomu ženklu – tiesiog užrišti ant medžio ar krūmo spalvotą medžiagos juostą, įsmeigti į žemę šaką ar panašiai.

Asmeniui, pranešusiam apie rastą šerno gaišeną, mokama 30 eurų išmoka. Norint ją gauti, būtina užpildyti prašymą, apie kurį informuos pranešimą priėmęs VMVT darbuotojas.

Svarbu: išmokos už suteiktą informaciją mokamos tik suradus šerno gaišeną nurodytoje vietoje ir atrinkus mėginius afrikinio kiaulių maro tyrimams. Jei apie tą pačią šerno gaišeną praneša keli asmenys, teisę į išmoką įgyja pirmas informaciją pateikęs asmuo.

AKM atvejai šernose
AKM atvejai šernose

Kaip mokamos išmokos?

Asmenims, radusiems šerno gaišeną, apie ją pranešusiems centrinei ar teritorinei VMVT (nemokamu visą parą veikiančiu telefono numeriu +370 800 40 403, elektroniniu paštu ar atvykus) ir užpildžiusiems prašymus, mokamos 30 eurų dydžio išmokos.

Pateikę informaciją asmenys turi nurodyti tikslią šerno gaišenos radimo vietą (esant galimybei, pateikti koordinates pagal Globalaus pozicionavimo sistemą – GPS). Radę nugaišusį šerną žmonės negali jo transportuoti, judinti, imti mėginių, užkasti ar savarankiškai pristatyti į VMVT teritorinį padalinį. VMVT rekomenduoja radimo vietą pažymėti aiškiai matomu ženklu (užrišti ant medžio ar krūmo spalvotą medžiagos juostą, įsmeigti į žemę šaką ar pan.). VMVT atstovai gali paprašyti esant galimybei parodyti tikslią gaišenos radimo vietą.
Išmokos už suteiktą informaciją mokamos tik suradus šerno gaišeną nurodytoje vietoje ir atrinkus mėginius AKM tyrimams. Jei apie tą pačią šerno gaišeną praneš keli asmenys, teisę į išmoką turės pirmasis informaciją pateikęs asmuo.


I apribojimų taikymo zona (mėlyna) – dėl arti esančios užsikrėtusių šernų populiacijos. Šioje zonoje gyvų kiaulių prekybai ir eksportui netaikomi apribojimai. Ūkiai turi atitikti nacionalinius biologinio saugumo reikalavimus. Atliekama nuolatinė kiaulių laikymo vietų valstybinė kontrolė ir stebėsena (mėginių atrinkimas).

II zona (rausva) – AKM nustatytas laukinėje faunoje (šernams), epizootinė padėtis nuolat kintanti. Taikomi apribojimai kiaulių judėjimui iš laikymo vietų (laikymo vieta turi atitikti visus biologinio saugumo reikalavimus, atliekama nuolatinė oficiali veterinarinė priežiūra), prekyba gyvomis kiaulėmis galima Lietuvos Respublikos ir Europos Sąjungos (ES) teritorijoje, o į trečiąsias šalis galima išvežti tik su tos šalies leidimu, jei trečioji šalis pripažįsta Europos Komisijos taikomą regionalizaciją. Kiauliena, kiaulienos produktais galima prekiauti tik iš oficialiai pripažintų ūkių, taikančių griežtus biologinės saugos reikalavimus. Draudžiama išvežti šernus ir jų produktus iš Lietuvos teritorijos į ES ir trečiąsias šalis.

III zona (raudona) – AKM nustatytas šernams bei naminėms kiaulėms, epizootinė padėtis nuolat kintanti. Gyvų kiaulių judėjimas leidžiamas tik Lietuvos teritorijoje ir tik iš visiškai biologinės saugos reikalavimus įgyvendinusių ūkių. Prekyba kiauliena, kiaulienos produktais galima tik vietinėje rinkoje. Produktai privalo būti pažymėti specialiu sveikatingumo ženklu. Draudžiamas gyvų kiaulių, kiaulienos ir jos produktų eksportas į ES bei trečiąsias šalis.

Naujausias žurnalo numeris jau čia!

Susiję straipsniai

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.