
Medžioklės ir susijusių pramonės šakų poveikio nacionaliniam biudžetui klausimas yra vienas svarbiausių ir sudėtingiausių. Kiek medžiotojai išleidžia degalų, kiek išleidžia ginklams, šaudmenims, įrangai ir inventoriui, kiek sukuriama darbo vietų ir kokios pajamos gaunamos iš žvėrienos ir kitų produktų apyvartos, nėra lengva ištirti ir pas mus niekada nebuvo atlikta.
Tuo tarpu Jungtinėse Amerikos Valstijose praktiškai visos valstijos kasmet atlieka tokius tyrimus, taip pat renkami duomenys apie medžioklės poveikį visai šalies ekonomikai.
Taigi 2022 m. JAV 14 374 590 registruotų medžiotojų tiesiogiai medžioklei išleido 45,2 mlrd. Turint ekonominį šalutinį poveikį, ši veikla iš viso turėjo 107,9 mlrd. dolerių vertės poveikį JAV ekonomikai ir sukūrė apie 540 000 darbo vietų.
Tokią išvadą padarė Sporto mėgėjų aljansas, remdamasis 2022 m. JAV Žuvų ir laukinės gamtos tarnybos atlikta apklausa ir bendro poveikio analize pagal IMPLAN ekonominį modelį.
“Tokios veiklos, kaip medžioklė, ekonominės pasekmės visada yra daug didesnės nei medžiotojų tiesiogiai išleistos sumos. Tikiuosi, kad ši ataskaita įkvėps viso pasaulio medžiotojų organizacijas atlikti panašią medžioklės ekonominio poveikio analizę savo pasaulio dalyje”, savo Facebook profilyje rašo medžiotojas, žurnalistas ir apžvalgininkas Jensas Ulrikas Hogas (Jens Ulrik Høgh).
Idėją inicijuoti medžioklės sektoriaus ekonominio indėlio Lietuvoje tyrimą anksčiau ne kartą kėlė Lietuvos medžiotojų sąjunga ir jos vadovas Gediminas Vaitiekūnas.
„Manau, kad tai būtų labai svarbi studija, kuri geriau parodytų, kokia iš tiesų svarbi yra medžioklė ne tik kaip gamtosaugos priemonė, bet ir kaip šalies ekonomikos dalis“, – sakė LMD vadovas, pridurdamas, kad tai taip pat parodytų likusiai šalies daliai, kiek daug prie šalies gerovės prisideda iš esmės nedidelės visuomenės dalies darbas ir veikla.
Didelės apimties tyrimą, kuris apimtų ne tik degalų sunaudojimą ir parduotuvių apyvartą, bet ir nustatytų, kiek darbo vietų sukuriama dėl medžioklės sektoriaus darbo ir poreikių bei kiek mokesčių kasmet sumokama į valstybės biudžetą, gali atlikti tik profesionalios sociologinių tyrimų bendrovės.
„Su viena iš tokių bendrovių bendradarbiaujame atlikdami kasmetinį viešosios nuomonės tyrimą, tačiau ekonominio poveikio tyrimas, be abejo, kainuos daug brangiau, be to, šiam projektui reikėtų sujungti kelių medžiotojų organizacijų pastangas ir lankstinukus. Tačiau tokio tyrimo reikšmė medžioklės sektoriaus populiarinimui ir medžioklės poreikio pagrindimui yra nepervertinama“, – sakė Gediminas Vaitiekūnas.
Naujausias žurnalo numeris jau čia!

!PRENUMERUOKITE žurnalą!
