
Rugpjūčio 21 d. buvo nerami diena vienai moteriai, gyvenančiai Latvijos Ogrės savivaldybės Birzgalių parapijoje. Ryte ji buvo išėjusi grybauti. Tačiau gerai suplanuotas grybavimas virto skubotu lipimu į medžioklės bokštelį ir pagalbos šauksmais. Grybautojos dienos planus sugriovė meška…
Grybautojos sūnus Dzintaras žurnalui „Medžioklė“ pasakojo, kad mama paskambino jam pusę aštuonių ryto ir susijaudinusi pranešė, kad sėdi medžioklės bokštelyje, o aplink ją miške vaikšto lokys ir riaumoja… Reikėjo eiti jos gelbėti!
„Nedelsdamas nuvykau į nurodytą vietą ir ėjau prie bokštelio, skleisdamas garsų triukšmą. Žinojau, kad tai padės išgąsdinti laukinį gyvūną. Išgirdau, kaip man sušukus kažkas nubėgo į krūmus. Vėliau mama man pasakojo, kad net įrašė meškos skleidžiamą garsą.
Važiavome namo ir po trijų ar keturių valandų nuėjau pažiūrėti, ar nėra meškos pėdsakų. Nesunkiai juos radau ir nufotografavau. Keliose vietose buvo matyti pėdsakai.



Mama prisiminė, kad girdėjo, kaip kažkas ją sekė miške, kai ji grybavo. Iš pradžių ji nekreipė dėmesio į traškesį. Kai šermukšnis kelis kartus riktelėjo, ji suprato, kad viskas negerai, ir ėmė ieškoti gelbėtojų.
Vieta, kurioje meška atėjo pas motiną, yra už 1500 metrų nuo Birzgalių centro ir už 400 metrų nuo artimiausių namų. Mūsų namai yra už 800 metrų. Meška priėjo labai arti namų.
Mama, žinoma, išsigando ir sakė, kad daugiau į mišką neis, bet tą patį vakarą nuėjo grybauti… Meška negali priversti tikro grybautojo likti namie, bet jos reikia saugotis. Gerai, kad medžiotojai turėjo bokštelį, kuriame galėjo pasislėpti. Patariau jai, kad grybaudama būtų pakankamai triukšminga, kad meška daugiau prie jos neprieitų“, – sako Dzintars.
Debeikių sen. Gerkonių kaima aplankė lokys
Lietuvoje
Pranešimai apie grybautojų ar medžiotojų susidūrimus su meškomis ar kokias nors pavojingas situacijas mūsų šalyje kol kas yra labai reti.
Atsižvelgiant į tai, kad meškų populiacija Lietuvoje yra labai maža, tikimybė susidurti su šiuo gyvūnu taip pat yra minimali, tačiau jų pasitaiko. Todėl verta žinoti, ką ir kaip daryti, kad išvengtumėte susidūrimo su plėšrūnu.
Atsižvelgdami į kaimyninės šalies patirtį, galime prognozuoti, kad meškų skaičius gana sparčiai didės. Prieš dešimt metų Latvijoje buvo oficialiai užregistruota 15-20 meškų, o dabar Latvijoje nuolat gyvena 130 individų, tai įrodyta DNR tyrimais. Iš jų 16 yra veisiančios patelės. Taip pat pasitaiko žiemos miego ir jauniklių gimimo atvejų, kurie įrodo, kad meškos Latvijoje nebėra migruojančios, o gyvena nuolat. Nuolatinė meškų populiacija formuojasi ir kaimyninėje Latvijoje. To paties galima tikėtis ir Lietuvoje. Lietuvoje pastebėtų lokių žemėlapis
Kaip apsiginti nuo lokio
Įrodyta, kad pipirinės dujos yra labai veiksmingos, jei naudojamos teisingai. 2008 m. Aliaskoje (JAV) 1985-2006 m. atliktas meškų užpuolimų tyrimas parodė, kad pipirinės dujos 92 % atvejų sustabdė nepageidaujamą meškų elgesį. Be to, 96 % atvejų, kai žmonės artimai susidūrė su lokiu, jie nenukentėjo.
Pipirinių dujų veiksmingumas priklauso nuo situacijos ir užpuolimo aplinkybių, tačiau vienas iš pagrindinių akcentų yra tas, kad pipirinės dujos lokio nenužudo, bet jį atbaido, taip padidindamos visuomenės saugumą. Žinoma, jokia atgrasymo priemonė nėra 100 proc. veiksminga, tačiau tai yra viena veiksmingiausių apsisaugojimo priemonių.
CR Grizzly apsauginis purškalas nuo meškų atakų
150 ml pakuotė, purškimo nuotolis iki 5 m – kaina 32,90 €
300 ml pakuotė, purškimo nuotolis iki 10 m – kaina 54 €
Purškalas taip pat turi specialų apsauginį dangtelį, užtikrinantį, kad medžiaga savaime neišsiskirs iš purškalo. Patogi apsaugos priemonė miško aplinkoje, kur yra daug įvairių gyvūnų.
Ką daryti, jei užpuola lokys?
1.Pasiimkite purškiamąjį buteliuką;
2. nuimkite saugiklį;
3. Laikykite abiem rankomis;
4. Nusitaikykite meškos veido kryptimi, nukreipdami šiek tiek žemyn;
5. Purkškite nedideliais, trumpais intervalais (2-3 sek.);
6. Jei meška artėja, pakartokite;
7. Uždėkite saugiklį ir padėkite jį į saugią vietą.
Patogu ir greita! Prenumeruokite arba pirkite žurnalą internetu!
