
Potencialiai pavojinga situacija susidarė Ignalinos rajone, kur jau tris dienas vienas lokys lankėsi bitininko bityne, kol galiausiai šeimininkams pavyko jį išvyti. Tačiau, kaip informavo bitininkas, dabar lokys persikėlė apie penkis kilometrus toliau ir niokoja avilius kaimyninio bitininko bityne. Iš viso per dvi naktis plėšrūnas apvertė ir suėdė 12 avilių.
Pirmąją naktį meška sunaikino 10 bičių avilių. Bitininkas pasakojo savo kaimynui ir kolegai, kai pastebėjo meškos padarytą žalą, jis kartu su žmona nusprendė likti kita sargoti savo bityno. Tą naktį buvo stiprus vėjas, todėl gyvūno artėjimo girdėti beveik nebuvo įmanoma. Kažkuriuo momentu bityno šeimininkai nusprendė įjungti apšvietimą ir pamatė, kad tuo metu, kol jie veltui bandė įžiūrėti artėjantį plėšrūną, pasinaudodamas tamsa jis jau buvo sunaikinęs du avilius.
Vėliau meška apsilankė ir maždaug už pusės kilometro esančioje vienkiemio sodyboje, kur ją užfiksavo vaizdo stebėjimo kamera. Matyti, kaip plėšrūnas vaikštinėja po kiemą, akivaizdžiai ieškodamas ko nors ėdamo. Naktį užfiksuotuose kadruose matyti, kaip lokys ramiai vaikštinėja po kiemą, ieškodamas maisto.
Pavojinga padėtis Ignalinos rajone. Iš bityno išvaryta meška persikėlė į kitą. Lankosi ir namo kieme
Tokie lokio elgesio požymiai rodo, kad jis nebijo žmonių ir jau yra įgijęs įprotį ieškoti maisto bitynuose ir kaimo sodybose.
Šiuo metu Lietuvoje nevykdomi rimti lokių populiacijos tyrimai – šis gyvūnas įtrauktas į saugomų rūšių sąrašą, tačiau apie jo buveines, įpročius ir skaičių mūsų valstybė neturi informacijos. Taip pat nenumatyta jokių populiacijos kontrolės priemonių ar rekomendacijų, kaip apsisaugoti nuo šių didžiųjų plėšrūnų. Aplinkos ministerija informavo tik tiek, kad šiuo metu yra pateikti įstatymo pakeitimų projektai.
Seime yra registruotos Medžioklės įstatymo pataisos, kuriose numatyta, kad pagal Aplinkos apsaugos rėmimo programos įstatyme nustatytą tvarką, valstybės vardu aplinkos ministro įgaliota institucija atlygina žalą, kurią laisvėje gyvenantys medžiojamieji gyvūnai padaro žmonėms. Žala atlyginama tada, kai gyvūnai pažeidžia žemės ūkio pasėlius, daržoves, daugiamečius augalus, bitynus, mišką ar hidrotechnikos statinius, jei šie gyvūnai yra saugomi ir jų medžioti visus metus draudžiama. Taip pat atlyginama žala, kurią ūkiniams gyvūnams padaro vilkai, rudieji lokiai ar lūšys.
Lokiai – labai protingi gyvūnai, kurie naujų dalykų išmoksta iš pirmo karto, todėl jų šėrimas, bandymai prijaukinti ar tiesiog paliktas maistas sodybose labai greitai suformuoja plėšrūnui aiškią sąsają: žmogus reiškia maistą. Yra daugybė pavyzdžių visame pasaulyje, taip pat ir kaimyninėje Latvijoje, kur lokiai nuolat ima lankytis pakelėse, turistų pamėgtose vietose, soduose ar bitynuose vien todėl, kad ten reguliariai randa maisto. Tačiau jei lokys nėra maitinamas ar neranda maisto, dažniausiai jis tampa agresyvus ir linkęs niokoti aplinką.
Specialistai įspėja – jokiu būdu negalima šerti lokių, net jei tai atrodo labai mažas jauniklis. Negalima palikti maisto namų kieme. Taip pat nerekomenduojama lauke palikti šunų ar kačių ėdalo, kurį galėtų pasiekti laukiniai gyvūnai. Regionuose, kuriuose tikėtina lokių buvimo galimybė, būtina naudoti sandarius šiukšlių konteinerius, kurių neįmanoma atidaryti. Lokiai greitai mokosi, puikiai prisitaiko prie įvairių sąlygų ir yra labai atkaklūs siekdami savo tikslo.
Tai, kad vienam bityno savininkui pavyko lokį atbaidyti, dar nereiškia, jog plėšrūnas paliks šį rajoną. Greičiausiai jis jau suprato, kad bitynuose galima rasti labai vertingo maisto, ir pasirodė esąs pakankamai sumanus, kad tame pačiame regione surastų kitą bityną. Kadangi tai jaunas lokys, kuris dar neturi pakankamai patirties ieškant maisto, tikėtina, kad jis dar grįš į jau pažįstamus bitynus arba aplankys vieną iš netoliese esančių.
Naujausias žurnalo numeris jau čia!

!PRENUMERUOKITE žurnalą!
