Patirtis

Liga plinta toliau. Vengrijoje – snukio ir nagų ligos protrūkis0

Nuotrauka: unsplash.com

Vakar, kovo 6 d., Veterinarinės diagnostikos Nacionalinės direkcijos Maisto grandinės saugos tarnyba informavo apie snukio ir nagų ligos (SNL) protrūkį melžiamų karvių ūkyje. Židinys užfiksuotas šiaurinėje Vengrijos dalyje, netoli Dėro (Győr) miesto ir Slovakijos sienos. Kaip praneša Vengrijos atsakingos tarnybos, karvėms pasireiškė tipiniai SNL simptomai. Ūkiui nurodyta nedelsiant sunaikinti galvijus ir gyvūninius produktus, atlikti dezinfekciją. Bandoje buvo 1400 galvijai. Šiuo metu pradėtas vykdyti gyvūnų ir jų produktų atsekamumas, nustatytos apsaugos (3 km) ir priežiūros (10 km) zonos, kuriose taikoma gyvūnų judėjimo kontrolė. Vengrijoje paskutinis SNL atvejis buvo užfiksuotas tik 1973 m., dabar čia sustabdytas visas tarptautinis gyvūnų judėjimas.

„Kaip pranešė vengrai, viruso šaltinis nėra aiškus, tačiau žinoma informacija, kad vienas iš darbuotojų nesenai sugrįžo iš Afrikos šalies – Zanzibaro. Virusas aplinkos veiksniams labai atsparus. Ant įvairių paviršių, gyvūnų, drabužių, netgi šviežiame piene išsilaiko labai ilgai. Liga gali greitai plisti ir sukelti didelių ekonominių nuostolių gyvulininkystės sektoriui, todėl griežta biosauga yra svarbiausia gyvūnų laikytojo pareiga ir atsakomybė. Siekiant apsaugoti ūkį nuo šios ligos, neleiskite pašalinių asmenų lankytis ūkyje, ypač sugrįžusių iš užsienio šalių, apimtų viruso, vykdykite nuolatinę dezinfekciją“, – ragina LR Vyriausiasis veterinaras Vaidotas Kiudulas.

VMVT įspėja, kad yra draudžiama importuoti gyvūnus ir gyvūninius produktus iš trečiųjų šalių, kuriose ši liga yra paplitusi arba šalis neturi laisvos nuo snukio ir nagų ligos viruso šalies statuso. Šiuo metu apie SNL atvejus pranešama iš Turkijos, Irano, Vidurinės Azijos, Afrikos šalių. Šių metų sausio mėnesį SNL nustatyta Vokietijoje.

Pašalinių žmonių lankymasis ūkyje gali būti pražūtingas gyvūnams

SNL grėsmę kelia žmonės, turėję kontaktą su sergančiais gyvūnais, įvežami gyvūnai ar gyvūninės kilmės produktai iš užkrėstų teritorijų. Virusas platinamas tiesioginio arba netiesioginio kontakto keliu, taip pat gali būti perneštas transporto ir namų apyvokos priemonėmis. SNL virusas gali išplisti 60 km sausuma ir daugiau kaip 300 km jūra.

VMVT primena gyvūnų laikytojams: naujai įvežtus į ūkį gyvulius, jei įmanoma, reikia laikyti atskirai bent 21 dieną, stebėti jų sveikatos būklę. Jei buvo lankytasi snukio ir nagų liga užkrėstame regione 14 dienų po atvykimo į Lietuvą privalu vengti įeiti į ūkinių gyvūnų laikymo vietą.

Svarbu!
Snukio ir nagų liga yra labai greitai plintanti užkrečiama virusinė liga, kuri paveikia porakanopius gyvūnus, tokius kaip: galvijai, kiaulės, avys ir ožkos, elniai. Todėl VMVT taip pat ragina medžiotojus nepamiršti laikytis biosaugos reikalavimų: tinkamai gabenti sumedžiotus žvėris, vengti skysčių nutekėjimo, vengti be kokio tiesioginio kontakto su gyvūnais, mūvėti vienkartines pirštines. Po išdorojimo ar sąlyčio su nugaišusiu gyvūnu būtina kruopščiai nusiplauti rankas. Gyvūnines atliekas reikia saugiai šalinti į tam skirtą duobę, o transportą, įrankius, aprangą ir ypač batus – dezinfekuoti. 

Pastebėjus bet kokius SNL ar kitų gyvūnų užkrečiamųjų ligų įtarimus kuo skubiau praneškite privačiam veterinarijos gydytojui ir  VMVT – užpildžius anketą  arba paskambinus telefonais: 1879 ar +370 5 242 0108. Įtarus užkrečiamąją ligą, jei įmanoma, atskirkite sergančius gyvūnus nuo kitų, neišvežkite ūkinių gyvūnų ir jų produktų iš laikymo vietos.   

Laukiniai gyvūnai irgi sergsta?

Snukio ir nagų liga (SNL) – tai labai greitai plintanti ūminė liga, kuria sergantys gyvuliai karščiuoja ir snukio gleivinėje, tarpunagėje bei tešmens odoje susidaro pūslelės (aftos). Ši liga paplitusi daugelyje Europos, Afrikos, Pietų Amerikos ir Azijos valstybių. Lietuvoje paskutinį kartą SNL buvo nustatyta 1982 m. Galvijų vakcinacija nuo šios ligos nutraukta 1985 m., o 1996 m. vasario mėn. Lietuva pripažinta laisva nuo SNL.

Etiologija. Ligos sukėlėjas – virusas. Jis labai virulentiškas, priklauso pikornavirusų grupei. Sergančio gyvulio organizme po 24–48 h nuo ligos pradžios virusas aptinkamas dažniausiai aftų sienelėse ir limfoje.

Simptomai.Virusas patenka į organizmą per virškinimo organus, odą ar gleivines, apsistoja epitelio ląstelėse ir dauginasi. Susidaro viena ar dvi pirminės aftos. Šiuo ligos periodu bendra gyvulio būklė yra gera, temperatūra normali. Vėliau iš pirminių aftų virusas patenka į kraują, iš ten – į visus organus ir audinius, dėl to įvairiose kūno vietose atsiranda antrinės aftos. Toks ligos dvifaziškumas būdingas suaugusiems atspariems gyvuliams. Jauni serga sepsine snukio ir nagų ligos forma. Visų rūšių gyvulių liga būna ūminė. Suaugusių dažniausiai ji būna gerybinė. Inkubacijos periodas 2–7, kartais 14–21 diena. Sergantis galvijas iš pradžių mažiau ėda, tingiai atrajoja, seilėjasi, po to kūno temperatūra pakyla iki 40,5–41,5 °C, jis pasidaro apatiškas, nustoja ėsti, atrajoti, padažnėja pulsas. Iš pradžių burnos ertmės gleivinė sausa, karšta, hiperemiška, o antrą trečią susirgimo dieną vidinėse abiejų lūpų pusėse, bedančiame apatinio žandikaulio krašte, ant liežuvio, žandų vidinėje pusėje atsiranda aftų. Beveik tuo pat metu aftų atsiranda tarpunagėse ir ant tešmens. Paprastai po 12–24 h aftų sienelės trūksta, ištekėjus skysčiui lieka šviežios erozijos. Galvijas gausiai seilėjasi, čepsi, lūpų kampuose atsiranda putų. Erozijos per 6–8 dienas užgyja. Dėl tarpunagių aftų ir erozijų galvijai šlubuoja, negali stovėti, daugiau guli. Tešmuo dažniau pažeidžiamas blogai prižiūrimų, laktuojančių karvių.

SNL sergantiems veršeliams išsivysto ūminis gastroenteritas, aftos veršeliams nesusidaro.

Kiaulėms pakyla kūno temperatūra, pablogėja apetitas, jos pasidaro apatiškos, daugiau guli. Oda apie tarpunages iš pradžių patinsta, pasidaro skausminga, vėliau tose vietose susidaro aftos, o joms trūkus lieka erozijos. Dėl galūnių pažeidimo kiaulės šlubuoja, kartais nukrinta nagos. Dažnai aftų būna ant knyslės, spenių. Žindantiems paršeliams snukio ir nagų ligos virusas sukelia sepsį.

Avių SNL inkubacijos periodas yra 2–3 dienos. Pažeidžiamos kojos ir burnos ertmė. Ėriukams vystosi sepsis, gastroenteritas. Ožkos, sergančios SNL, būna apatiškos, karščiuoja, neėda. Burnos ertmėje ir ant kojų atsiranda aftų, ožkos šlubuoja, bet nesiseilėja, joms dažnai pažeidžiamas tešmuo. Ožkos pasveiksta per 10–14 dienų.

Elniai, susirgę SNL, viduriuoja, jiems pažeidžiama burnos gleivinė ir kojos, ligą dažnai komplikuoja nekrobakteriozė. Jei komplikacijų nebūna, elniai per 10–12 dienų pasveiksta.

Naujausias žurnalo numeris jau čia!

Susiję straipsniai

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.