Patirtis

Lietuvoje laikoma daugiau nei 13 milijonų gyvūnų – svarbiausias uždavinys yra juos apsaugoti nuo pavojingų užkrečiamųjų ligų0

Nuotrauka: Pixabay.com

Statistika rodo, kad Lietuvos ūkiuose gyvena virš 600 tūkst. galvijų, apie 480 tūkst. kiaulių, per 160 tūkst. avių, ožkų ir arklių bei daugiau nei 12 milijonų vištų, neskaitant kitų paukščių – kalakutų, putpelių ir kt. Iš viso tai daugiau nei 13 mln. ūkinių gyvūnų, kurių sveikatai gali grėsti rimti pavojai, jei nebus užtikrintas tinkamas biologinis saugumas.

Šiuo metu ypatingą susirūpinimą kelia trys užkrečiamosios ligos – mėlynojo liežuvio liga, afrikinis kiaulių maras (AKM) ir snukio ir nagų liga. Šios ligos gali plisti itin greitai, sukelti didžiulius ekonominius nuostolius ir paveikti visą šalies žemės ūkio sistemą. Pavyzdžiui, per pastaruosius keturis mėnesius Vidurio Europoje snukio ir nagų liga buvo patvirtinta 12 ūkių – dėl to teko sunaikinti daugiau nei 26 tūkst. gyvulių.

Biologinio saugumo nesilaikymas – net ir nedidelis – gali kainuoti labai brangiai. Todėl kiekvienas ūkininkas, nepriklausomai nuo laikomų gyvūnų skaičiaus ar ūkio dydžio, turi laikytis biosaugos principų: stebėti gyvulių sveikatą, riboti lankytojų patekimą į ūkį, tinkamai dezinfekuoti transportą, įrangą bei įrankius, karantinuoti naujai įsigytus gyvūnus ir taikyti kitas apsaugos priemones.

Kad padėtų ūkininkams geriau pasiruošti galimiems ligų protrūkiams, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) kviečia dalyvauti nuotoliniuose mokymuose „Biosauga – tavo ūkio skydas“.

„Snukio ir nagų ligos ar mėlynojo liežuvio patekimas į Lietuvą gali turėti labai rimtų padarinių visai žemės ūkio sistemai: būtų stabdomas gyvūnų judėjimas, eksporto srautai, o užkrėstuose ūkiuose – naikinami gyvuliai. Per pastaruosius keturis mėnesius Vidurio Europoje šis užkratas buvo patvirtintas 12 ūkių, dėl ko teko išskersti daugiau nei 26 tūkstančius gyvulių. Todėl biosaugos laikymasis yra pagrindinis ūkininko skydas“, – sako VMVT vadovė Audronė Mikalauskienė.

„Mokymų metu bus galima užduoti klausimus VMVT ekspertams bei įsivertinti, ar ūkis atitinka biosaugos reikalavimus. Raginame tai padaryti dabar – nelaukite, kol bus per vėlu ir teks likviduoti ligos padarinius“, – pabrėžia Egidijus Mecelis.

Mokymai vyks gegužės 8 d., 20:00 val. vakare – po dienos darbų ūkyje. Juose bus aptariami pagrindiniai biologinio saugumo principai, ligų atpažinimo požymiai ir praktiniai patarimai, kaip įvertinti ir sustiprinti savo ūkio apsaugą. Registruotis į mokymus ir pateikti išankstinius klausimus lektoriams galima čia.

Su šakėmis prieš lokius, sienos pažeidėjai ir pirmasis meškiukas. Miško naujienos #2

Naujausias žurnalo numeris jau čia!

Susiję straipsniai

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.