Patirtis

Lietuva nepritaria Europos Komisijos pasiūlymui riboti švino naudojimą amunicijoje ir žvejybos reikmenyse0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Šiandien vykusiame REACH komiteto posėdyje Aplinkos ministerijos atstovai išsakė Lietuvos poziciją nepritarti Europos Komisijos (EK) pasiūlymui riboti švino naudojimą amunicijoje bei žvejybos reikmenyse. Tokia Lietuvos pozicija parengta atsižvelgus į dabartinę geopolitinę situaciją bei suinteresuotų institucijų bei socialinių partnerių susirūpinimą, kad numatomas apribojimas neigiamai paveiktų tiek Lietuvos, tiek ir kitų ES šalių gynybinius pajėgumus. Šaltinis Aplinkos ministerija

Vilkai, švino draudimas ir šunų gerovė. Interviu su naujuoju FACE prezidentu Laurensu Hoedemakeriu

Aplinkos ministras Povilas Poderskis š. m. balandžio mėnesį laišku kreipėsi į 4 EK komisarus ir kitų valstybių narių aplinkos ministrus, ragindamas EK persvarstyti šio siūlomo reglamento priėmimo laiką ir taikymo sritį. Ministras akcentavo, kad dėl dabartinės saugumo situacijos siūlomi apribojimai kelia nepriimtiną riziką nacionaliniams ir visos ES gynybos pajėgumams, pramonės atsparumui ir visuomenės pasirengimui. Todėl šiuo atveju galimos neigiamos pasekmės gynybai nusveria aplinkosaugos tikslus.

EK reglamento projekte siūloma palaipsniui atsisakyti švininių šratų bei kulkų naudojimo medžioklėje ir sportiniame šaudyme, taip pat švininių žvejybos reikmenų (svarelių ir masalų). EK duomenimis, kasmet į aplinką Europos Sąjungoje patenka apie 44 000 tonų švino: 57 proc. dėl sportinio šaudymo, 32 proc. dėl medžioklės ir 11 proc. dėl žvejybos. 

Vertindama pasiūlymą Lietuva pritarė siekiui toliau mažinti švino taršą, tačiau, atsižvelgiant į dabartines aplinkybes, mano, kad EK pasiūlymas riboti švino kiekį šaudmenyse pateiktas svarstyti netinkamu metu. Pažymima, kad pasiūlymas yra nepriimtinas dėl dabartinės geopolitinės situacijos, išorės grėsmių, galimo poveikio visuotinės krašto gynybos stiprinimui. Švino apribojimas amunicijoje neigiamai paveiktų gynybos mokymus, ypač šaudymo į bepiločius taikinius, kuriuos dabartinėje geopolitinių grėsmių aplinkoje siekiama stiprinti.

Nors Reglamento projekte numatyta išimtis karinėms ir gynybos reikmėms, jis turėtų poveikį šaudmenų gamintojams, galimi šaudmenų gamybos sunkumai ar sutrikimai. Naujų švino apribojimų įvedimas turėtų įtakos pramonei, galėtų pareikalauti technologinių pokyčių. Taigi, gali kilti ir sunkumų kaupiant jų atsargas nacionalinėse karinėse pajėgose. Toks draudimas taip pat apribotų pilietinio pasipriešinimo ir visuotinės gynybos galimybes.

Rengiant Lietuvos poziciją, atsižvelgta ir į tai, jog EK siūlomi reikalavimai turėtų neigiamą poveikį lauko šaudykloms ir jų skaičiui. Siūlomi rizikos valdymo reikalavimai brangūs ir dažnai gali būti techniškai neįgyvendinami. Nacionalinių šaudymo sporto šakų ir lauko šaudyklų atstovų teigimu, siūlomi reikalavimai lauko šaudykloms yra pertekliniai, jų įgyvendinimas gali turėti įtakos šaudymo sporto šakų ir infrastruktūros plėtrai ateityje, tačiau tai neturėtų reikšmingo poveikio bendram taršos švinu mažinimui.

Aplinkos ministerija ir Aplinkos apsaugos agentūra, siekdamos pristatyti šį pasiūlymą visoms suinteresuotoms pusėms, 2025 m. kovo 13–21 d. organizavo 4 pasitarimų ciklą, kuriuose su gynybos, šaudyklų ir sportinio šaudymo, žvejybos bei medžioklės sektorių atstovais aptarė siūlymą uždrausti šviną amunicijoje ir žvejybos reikmenyse. Susitikimų metu dalyviai galėjo užduoti klausimus bei pasidalinti savo nuomone.

REACH – Europos Sąjungos reglamentas, kuris reglamentuoja cheminių medžiagų registraciją, vertinimą, autorizaciją ir apribojimą (EB Reglamentas Nr. 1907/2006 (REACH) XVII,)

Naujausias žurnalo numeris jau čia!

Susiję straipsniai

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.