Patirtis

Lietuvoje šis reikalavimas galioja jau seniai. Lenkų medžiotojai kas penkerius metus turės atlikti prichiatrinę patikrą0

Asociatyvi nuotrauka iš archyvo

Šaltinis: Lenkijos medžiotojų asociacija

Šiuo metu (2023 m. gruodžio 31 d. duomenimis) Lenkijoje yra 323 983 asmenys, kuriems leidžiama turėti šaunamuosius ginklus, iš jų 137 404 asmenys turi medžioklinių ginklų. Likusieji 186 579 asmenys yra asmenys, turintys leidimus ginklams, išduotus asmeninei apsaugai (35 392 asmenys), asmenų ir turto apsaugai (764 asmenys), sporto tikslais (70 898 asmenys), istorinei rekonstrukcijai (101 asmuo), kolekcionavimo tikslais (76 249 asmenys), atminimo tikslais (1 732 asmenys), mokymo tikslais (1 264 asmenys), kitais tikslais (179 asmenys). Pagal dabartinę teisinę padėtį prievolė atlikti periodinius medicininius ir psichologinius tyrimus, atliekamus kartą per 5 metus, taikoma tik asmenims, turintiems leidimą laikyti ginklą asmens ir turto apsaugai.

Šiuo metu rengiamame įstatymo projekte numatoma įpareigoti asmenis, turinčius leidimą laikyti ginklą medžioklės tikslais, irgi atlikti periodinius medicininius ir psichologinius tyrimus.

Projekto aiškinamajame rašte nenurodomi duomenys apie nelaimingų atsitikimų medžioklėse skaičių ar priežastinį ryšį tarp nelaimingų atsitikimų medžioklėse ir nelaimingo atsitikimo kaltininko sveikatos būklės.

Šioje vietoje reikėtų pažymėti, kad, remiantis duomenimis, gautais analizuojant Lenkijos medžiotojų sąjungos įgaliotų institucijų iškeltų drausminių bylų bylas ir Lenkijos medžiotojų sąjungos saugomų individualių medžioklių, grupinių medžioklių ir sanitarinių šaudymų registrų duomenis, 2020-2023 m. įvyko 19 103 124 medžioklės ir sanitarinio šaudymu.

Šiuo laikotarpiu sužeisti 3 pašaliniai asmenys ir 19 medžioklės dalyvių. Dėl minėtų incidentų žuvo 7 žmonės. Tai reiškia, kad pavojingi šūviai paleidžiami kartą per maždaug vieną milijoną medžioklių, mirtinas medžioklės nelaimingas atsitikimas įvyksta kartą per beveik tris milijonus medžioklių, o pašalinis asmuo pašaunamas kartą per daugiau nei šešis milijonus medžioklių. Svarbi aplinkybė, padedanti tinkamai įvertinti medžiotojų pareigos pateikti medicinines ir psichologines pažymas pagrįstumą, yra ta, kad nelaimingų atsitikimų, įvykusių naudojant medžioklinius ginklus, analizė rodo, jog nėra absoliučiai jokio priežastinio ryšio tarp tokių įvykių ir blogos medžiotojo sveikatos būklės.

Pagal projektą asmenys, turintys leidimą laikyti ginklą medžioklės tikslais, privalės kompetentingoms policijos institucijoms pateikti minėtus tyrimus kartą per 5 metus (asmenims iki 70 metų) arba kartą per 2 metus (asmenims po 70 metų). Tai grindžiama tuo, kad netyčinio ar tyčinio neteisėto šaunamojo ginklo panaudojimo rizika didėja su šaunamojo ginklo turėtojo amžiumi. Toks teiginys yra neautorizuotas ir nepagrįstas jokiais duomenimis.

Projekto pagrindime nurodoma būtinybė prilyginti prievolę periodiškai atlikti asmenų, turinčių leidimą laikyti ginklą medžioklės tikslais, medicininę ir psichologinę apžiūrą asmenims, turintiems leidimą laikyti ginklą asmens ir turto apsaugai, kylančią iš to, kad medžiotojai šaudo dažniau nei kitų kategorijų ginklų turėtojų atstovai ir tokiose situacijose, kai labai didelė tikimybė sužeisti pašalinį asmenį.

Lenkijos medžiotojų asociacija nurodo, kad šis teiginys taip pat yra neautorizuotas ir nepagrįstas jokiais duomenimis. Be to, reikėtų pabrėžti, kad asmenys, turintys šaunamuosius ginklus asmeninei apsaugai arba asmenų ir turto apsaugai, priklauso ypatingai šaunamųjų ginklų turėtojų kategorijai, kurie pagal apibrėžimą gali panaudoti savo ginklą prieš kitą asmenį. Šie asmenys, atsidūrę pavojingoje situacijoje, turi reaguoti nedelsdami ir priimti žmogaus gyvybei lemiamus sprendimus.

Medžiotojai nepatiria tokio spaudimo. Be to, nemažai reikšmės turi ir tai, kad asmenys, turintys leidimą laikyti ginklą asmens ir turto apsaugai, turi teisę nešiotis ginklą (Ginklų ir šaudmenų įstatymo prasme – bet koks ginklą laikančio asmens užtaisyto ginklo judėjimo būdas) kasdien ir viešose vietose, o asmenys, turintys leidimą laikyti ginklą medžioklės tikslais, gali jį nešiotis tik medžioklės plotuose ir medžioklės metu.

Taip pat aiškinamajame rašte minimi statistiniai duomenys apie nusikaltimus, padarytus naudojant šaunamuosius ginklus, neturi jokio ryšio su medžiotojų turimais šaunamaisiais ginklais. Analizuojant minėtus statistinius duomenis nematyti, kiek nusikaltimų buvo padaryta teisėtai laikomais šaunamaisiais ginklais ir kiek – neteisėtai laikomais šaunamaisiais ginklais. Taip pat iš minėtos analizės neįmanoma nustatyti, kokios rūšies ginklai buvo naudojami į statistiką įtrauktiems nusikaltimams padaryti ir ar visus nusikaltimus su šaunamaisiais ginklais padarė asmuo, turintis leidimą medžioklei. Taip pat negalima neatsižvelgti į tai, kad daugelis šaunamaisiais ginklais padarytų nusikaltimų yra įvykdyti mažo kalibro ginklais – pistoletais ir revolveriais. Asmenys, turintys leidimą laikyti ginklą medžioklės tikslais, neturi teisės turėti šių rūšių ginklų. Lenkijos medžiotojų asociacijos nuomone, projekto pagrindime nurodant tokius statistinius duomenis gali būti siekiama suklaidinti parlamento narius, nesant patikimų ir svarių argumentų iš siūlytojų pusės.

Pagal projektą medžiotojų pareiga pateikti minėtus tyrimus kompetentingoms policijos institucijoms atsiras per 12 mėnesių nuo įstatymo įsigaliojimo dienos, o tyrimai negalės būti atliekami anksčiau nei likus 3 mėnesiams iki šio termino pabaigos.

Per 3 mėnesius neįmanoma ištirti maždaug 130 000 asmenų, jau vien dėl to, kad nepakanka gydytojų ir psichologų, turinčių teisę atlikti tokius tyrimus. Be to, tyrimams atlikti reikia apsilankyti pas kelis specialistus, dažnai skirtingose vietovėse.

Lenkijos medžiotojams gresia prarasti leidimą laikyti ginklą ne dėl to, kad nebuvo atliktas psichiatrinis patikrinimas, bet dėl to, kad nėra pakankamai specialistų.

Lenkijos medžiotojų asociacijos nuomone, taip pat būtina pateikti Vyriausybės (Vidaus reikalų ir administracijos ministerijos ir Nacionalinės policijos valdybos) poziciją dėl įstatymo projekto, susijusią su vaivadijų policijos valdybų administracinių bylų skyrių pajėgumais apdoroti beveik 260 tūkst. dokumentų (apie 130 tūkst. medžiotojų, kurių kiekvienas pateikia dvi pažymas – medicininę ir psichologinę), kurie, kaip daroma prielaida, turi būti pateikti kompetentingai vaivadijos policijos valdybai per vieną dieną – praėjus 12 mėnesių nuo įstatymo įsigaliojimo dienos.
Įstatymo įsigaliojimas. Dėl to gali būti paralyžiuotas provincijų policijos nuovadų darbas ir tai gali turėti neigiamos įtakos einamųjų užduočių įgyvendinimui.

!PRENUMERUOKITE žurnalą Medžioklė 2025 metams!

Susiję straipsniai

Naujausias žurnalo numeris jau čia!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.