
Latvijos gamtos apsaugos institucijos labai rimtai sureagavo į Latgaloje, prie pat sienos su Rusija, miško kameroje užfiksuotą meškeną (lot. Procyon lotor). Kaip informuoja leidinys Kas Jauns Avīze, Gamtos apsaugos tarnyba kartu su Valstybinių miškų tarnyba planuoja bendrą gyvūno paieškos ir sugavimo operaciją.
Tokie veiksmai numatyti pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą, kuris įpareigoja šalis narės imtis vadinamųjų „ankstyvojo išnaikinimo veiksmų“, kai teritorijoje pirmą kartą fiksuojama invazinė rūšis. Iki šiol Latvijoje meškenas laisvėje buvo užfiksuotas vos vieną kartą – prieš keletą metų Rygos apylinkėse.
Kaip jau anksčiau informavo Žurnalas Medžioklė, panašūs atvejai pastaruoju metu fiksuojami ir Lietuvoje. Be to, naujausi duomenys rodo, kad gyvūnas galėjo atklysti ir iš Rusijos pusės – šią versiją patvirtina stebėjimai pasienio zonose, kur intensyvėja invazinių rūšių judėjimas.
Plačiau skaitykite čia: Kaimynai praneša apie meškeno pastebėjimą – gyvūnas galėjo atklysti iš Rusijos
Grėsmė smulkiajai faunai ir žmonių sveikatai
Šiaurės Amerikos kilmės meškenas – vislėkis plėšrūnas, kuris geba laipioti medžiais, kasti, išlukštenti paukščių lizdus ir sunaikinti kiaušinius bei jauniklius. Skirtingai nei vilkai ar lapės, meškenas pasiekia vietas, kur vietiniai plėšrūnai negali. Be to, šis žinduolis gali pernešti daugiau nei 12 skirtingų patogenų ir parazitų, pavojingų tiek gyvūnams, tiek žmonėms.
Pasak Latvijos gamtos populiarintojo Ingmāro Līdakos, meškenas tikėtina atklydo iš Lietuvos, kur jau susiformavo dvi stabilios šios rūšies grupės. Vis dėlto neatmetama ir galimybė, kad gyvūnas pabėgo iš nelaisvės. Latvijoje tokius gyvūnus leidžiama laikyti tik sterilizuotus, kad jie nesidaugintų ištrūkę į gamtą.
Lietuvoje – pirmieji žingsniai įsitvirtinant
Lietuvoje meškenai pirmą kartą fiksuoti prieš kelerius metus. Nors populiacija dar nėra didelė, aplinkosaugininkai jau stebi dvi izoliuotas, bet išgyvenančias šių gyvūnų grupes – viena jų aptikta pietinėje, kita – vakarinėje šalies dalyje.
Tiek Lietuvos, tiek Latvijos medžiotojai ir gamtosaugos specialistai sutaria – tai rūšis, kuri neturi vietos Baltijos šalių faunoje. Ji daro spaudimą vietinėms rūšims, ardo ekologinę pusiausvyrą ir gali sukelti neprognozuojamus padarinius smulkiajai gyvūnijai, ypač varliagyviams, ropliams ir paukščiams.
Neegzotinis augintinis, o grėsmė
Rygos zoologijos sode jau devynerius metus gyvena konfiskuotas meškenas vardu Ješka. Pasak Līdakos, gyvūnas iš pradžių buvo smarkiai permaitintas sausainiais ir kitais žmogaus maisto produktais. Tik griežtai normuojant maistą pavyko normalizuoti jo svorį ir sveikatą.
„Meškenai atrodo labai žavūs, tačiau jie aktyvūs, triukšmingi, naktiniai, mėgsta laipioti – tai gyvūnas, kuris visiškai netinka butui. Jis laipioja užuolaidomis, landžioja į spinteles, naktimis kelia triukšmą. Toks augintinis – tikra nelaimė,“ – sako gamtininkas.
Ne painioti su mangutais
Līdaka pabrėžia, kad meškenas – ne tas pats, kas mangutas (Ūsurinis šuo). Pastarasis priklauso šuninių šeimai, kaip ir vilkai, o meškenai – visiškai kita zoologinė grupė. Artimiausi jų giminaičiai – Pietų Amerikoje gyvenantys degunlapių šeimos gyvūnai.
Ką daryti radus?
Kadangi meškenas priskiriamas ES invazinių rūšių sąrašui, kiekvienas jo atvejis turi būti fiksuojamas. Latvijoje tam skirta platforma www.invazivs.lv, o Lietuvoje – Biip.lt.
Pastebėjus įtartiną gyvūną – ypač turintį juodą „kaukę“, laipiojantį medžiais, besišeriantį prie vandens – būtina apie tai pranešti atsakingoms institucijoms. Reaguoti reikia greitai, kol rūšis dar nėra paplitusi plačiai.
Gegužę – tik geriausios naujienos medžiotojams. Miško naujienos #4
Naujausias žurnalo numeris jau čia!

!PRENUMERUOKITE žurnalą!
