
Nyderlandų žemės ūkio, gamtos ir maisto kokybės ministrė Femke Viersma pareiškė, kad smulkiųjų plėšrūnų (tokių kaip lapės, kiaunės, mangutai, šeškai ir kt.) kontrolė turi tapti agro-gamtosaugos valdymo (ANB) programų dalimi. Tai bus taikoma ypač tose teritorijose, kur lizdus krauna pievų paukščiai ir kur šie plėšrūnai kelia rimtą grėsmę jų išlikimui. Apie tai praneša Nyderlandų leidinys Nieuwe Oogst.
„Agro-gamtosaugos priemonių plėtra, ypač susijusi su pievų paukščių apsauga, turi būti lydima priemonių, mažinančių grėsmes iš smulkiųjų plėšrūnų pusės“, – rašė ministrė Viersma laiške parlamentui. Anot jos, tai būtina ypač svarbiose didžiojo kirlio buveinėse, kur planuojama ilgalaikė apsauga.
Ministrė žada tartis su provincijomis, ūkininkų organizacijomis, gamtosaugininkais ir laukinės gamtos prižiūrėtojais dėl konkrečių smulkiųjų plėšrūnų kontrolės priemonių. Šios priemonės bus įtrauktos į plataus masto gamtosauginių teritorijų plėtros programą.
Nors Nyderlandų ministerija kalba apie konsultacijas su laukinės gamtos valdytojais, ūkininkais ir gamtosaugininkais, šiuo metu neaišku, ar į šį procesą bus įtrauktos medžiotojų organizacijos. Kadangi smulkiųjų plėšrūnų kontrolė praktiškai dažnai vykdoma būtent medžiotojų rankomis, jų įtraukimas būtų ne tik logiškas, bet ir būtinas efektyviai įgyvendinant šias priemones.
Nyderlandų vyriausybė šiai programai kasmet skiria 500 milijonų eurų, iš kurių 200 milijonų kasmet – per Ekonomikos ir gamtos atkūrimo paketą. Didžiausias dėmesys skiriamas agro-gamtosaugos ir kraštovaizdžio valdymo programai (ANLb).
Prioritetinės teritorijos – durpynų pievos, Natura 2000 apsaugos zonos, gruntinio vandens apsaugos sritys ir upių slėniai. Didžiausias dėmesys skiriamas didžiojo kirlio apsaugai – paukščio, kurio išsaugojimu Europos Komisija reikalauja rūpintis atsakingiau.
Paukščių apsaugai planuojama kelti gruntinio vandens lygį, kurti mišrias ganyklas, pelkėtus plotus bei įvairialypes pievas. Kartu bus taikomos priemonės, skirtos apsaugoti lizdus nuo smulkiųjų plėšrūnų, tokių kaip lapės, mangutai, šeškai, kurie naikina paukščių kiaušinius ir jauniklius.
Ministrė tikisi, kad iki 2026 m. ANLb programa išsiplės 30 000 ha, o iki 2030 m. bus pasiektas 195 000 ha tikslas.
Nyderlandų požiūris rodo, kad veiksminga paukščių ir gamtos apsauga reikalauja holistinio požiūrio – kartu su buveinių gerinimu būtina ir kontroliuoti plėšrūnus, kitaip pastangos išsaugoti nykstančias rūšis gali būti bevaisės.
!PRENUMERUOKITE žurnalą!
