Patirtis

Kyla pasiutligės išplitimo pavojus. EK ragina nevyriausybines organizacijas nevežti masiškai gyvūnų augintinių iš Ukrainos0

Nuotrauka: www.who.int

Šaltinis: Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba

Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen paskelbė laišką, kuriame Europos Sąjungos (ES) šalims dėkojama už pagalbą ir bendradarbiavimą priimant karo pabėgėlius iš Ukrainos su gyvūnais ir užtikrinant ES išorinių sienų veterinarinę kontrolę bei apsaugą. Kartu pirmininkė atkreipė nevyriausybinių organizacijų dėmesį, ragindama teikti pirmenybę tiesioginei pagalbai gyvūnams vietoje, o ne masiniam jų perkėlimui į ES.

Kas yra pasiutligė?

„Labai vertinu nevyriausybinių gyvūnų gerovės organizacijų norą padėti, tačiau atkreipiu jūsų dėmesį į endeminį pasiutligės paplitimą visoje Ukrainos teritorijoje ir daugybę kasmet ten nustatomų pasiutligės atvejų. Todėl palengvinti benamių ar gyvūnų iš prieglaudų perkėlimą iš ES išlieka labai rizikinga. Ne tik dėl to, kad gyvūnų gelbėjimas vykstant karinėms operacijoms yra pavojingas, bet ir todėl, kad tokie gyvūnai neturi vakcinacijos nuo pasiutligės istorijos, kuri yra privaloma augintiniams ES. Šiuo atžvilgiu svarbu priminti, kad pasiutligė yra mirtina gyvūnų ir žmonių liga, o pasiutligės perdavimo pavojus dėl šunų ir kačių judėjimo ES daugiausia yra susijęs su užsikrėtusio gyvūno perkėlimu. Nepaisant netgi vėlesnės vakcinacijos, jis gali kelti pavojų gelbėtojų ir potencialių globėjų sveikatai. Todėl tikiuosi jūsų paramos skatinant nevyriausybines organizacijas, su kuriomis bendraujate, teikti pirmenybę ne gyvūnų perkėlimui į ES, o tiesioginei pagalbai gyvūnams vietoje“, – laišką užbaigia EK pirmininkė Ursula von der Leyen.

Pirmininkė padėkojo, kad nuo pat pirmosios Rusijos karinės agresijos prieš Ukrainą dienos visų valstybių narių kompetentingos institucijos parodė lankstumą ir pragmatiškumą taikant teisės nuostatas, kad palengvintų Ukrainos piliečių atvykimą į ES su savo augintiniais.

Nors didžiausias veterinarinės kontrolės krūvis tenka su Ukraina besiribojančių ES šalių tarnyboms, aktyvesnė pagalba karo pabėgėliams su augintiniais organizuojama visose bendrijos šalyse. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) taip pat renka informaciją apie gyvūnus augintinius, kurie atvyko iš Ukrainos, organizuoja šių gyvūnų nemokamą vakcinavimą nuo pasiutligės ir ženklinimą bei karantinavimą.

Susiję straipsniai

VMVT primena, kad apie iš Ukrainos į Lietuvą atvykusius gyvūnus privaloma informuoti VMVT el. paštu ukrainepets@vmvt.lt. VMVT organizuoja iš Ukrainos su savininkais atvykusių gyvūnų nemokamą ženklinimą ir vakcinavimą nuo pasiutligės.

EK laiškas

Padėkite mums augti! Paspauskite PRENUMERUOTI ir varpelio piktogramos mygtuką!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.