Patirtis

Kraujasiurbiai. Briedmusės0

Nuotrauka: LA.lv

Šį nemalonų, įkyrų ir ne visai simpatišką vabzdį žinome kaip briedmusę (lot. Lipoptena cervi). Vasarą ir ypač rudenį šie vabzdžiai puola, lenda į plaukus, ausis, už aprangos – daro viską, kad išvestų žmogų iš kantrybės. Tačiau liaudies išmintis byloja – kur yra briedmusių, ten turi būti ir briedžių. Įdomiausia, kad su šiuo vabzdžiu garantuotai susitinka kiekvienas, kas rudenį eina į mišką.

Briedmusės – dvisparniai, jų kūnas plokščias, iš storo ir tvirto chitino apdangalo. Plačiai išskėstas briedmusių kojeles dengia aštrūs, dantyti nageliai. Jie skirti gyvenimui šeimininko vilnoje – elnių, briedžių ir stirnų kailiuose. Dalis briedmusių rūšių besparnės, kitos sparnų netenka per gyvenimą. Briedmusės yra kraują siurbiantys žinduolių ir paukščių parazitai. Lervos visiškai išsivysto patelės kūne ir išsiritusios netrukus virsta lėliukėmis – arba ant šeimininko, arba žemėje.

Briedmusėms būdingas ryšys su konkrečia gyvūnų rūšimi ar giminingų rūšių grupe. Lietuvoje yra septynios tokios rūšys, pasaulyje žinoma apie 150. Rudenį mus puola jauni briedmusių individai, ieškantys šeimininko. Gera žinia, kad ant žmogaus odos briedmusės parazituoti negali. Iš pradžių jos turi sparnus, bet įsisiurbusios į gyvūną juos numeta. Traumuodamos gyvūno odą jos sukelia niežus ir plikimą. Briedmusės judėdamos gyvūno kailiu ir siurbdamos kraują sukelia dirginimą, kurio simptomai panašūs į niežų, dėl to gali kilti odos uždegimas, slinkti kailis.

Kovai su briedmusėmis rekomenduojama:

– mūvėti pirštines, veido kaukę;
– nešioti kepurę su tinkleliu, nors briedmusės turbūt sugebės įlįsti visur;
– tinka Deet uodų ir kitų vabzdžių repelentai;
– galima naudoti ir specialų tinkliuką nuo uodų.

Faktai apie briedmuses

Susiję straipsniai

– Kūno ilgis 4–6 mm.
– Sparnai ilgesni nei kūnas, bespalviai, permatomi, su trimis gyslelėmis.
Paprastai sparnus labai greitai numeta, patekusios ant šeimininko.
– Parazituoja ant elninių.
– Gyvena kailyje, siurbia kraują. Patelė šeimininko kailyje išperi jau išsivysčiusias lervas.
– Artėjant lėliukės stadijai, lervos nukrinta nuo šeimininko ir vystosi ant žemės.
– Suaugusios briedmusės paprastai laukia tinkamo šeimininko žolėje, krūmuose ar ant medžių kamienų. Paprastai jos skrenda netoli.
– Briedmusės įvairiuose spygliuočių ir mišriuose miškuose dažnai užpuola žmogų, neretai net visu spiečiumi, lenda į plaukus, po drabužiais, tad dažnai yra nemalonus dalykas miško darbininkams ar grybautojams.
– Briedmusės aktyviausios liepos pabaigoje iki pat rudens šalnų, ypač šiltu ir drėgnu bevėju oru.
– Įkandimo vietoje atsiranda niežtintis paraudimas.
– Sutinkamos plačioje Eurazijos teritorijoje. Europos šiaurė – viena gausiausiai briedmusių gyvenamų teritorijų.

Norite nusipirkti žurnalą internetu arba jį užsiprenumeruoti?

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.