
Aplinkos ministerija kaupia daug naudingos informacijos, o vienas iš skyrių skirtas medžioklei. Medžioklė egzistuoja nuo pat žmonijos pradžios. Istorinių įrodymų, kada tiksliai žmonės pradėjo medžioti, nėra ir negali būti, nes tai buvo labai seniai, o ginklai buvo tokie primityvūs, kad vargu ar išliko iki šių dienų.
Medžioklė – tai žmonių praktika ieškoti, persekioti, gaudyti ir žudyti laukinius ar laukinius gyvūnus.Dažniausios priežastys, dėl kurių žmonės medžioja, yra siekis gauti gyvūno kūną mėsai ir naudingiems gyvūniniams produktams, pramogai/ taksidermijai, nors medžioti galima ir dėl išradingų priežasčių, pvz., siekiant pašalinti žmonėms ar naminiams gyvūnams pavojingus plėšrūnus (pvz. vilkų medžioklė), siekiant pašalinti kenkėjus ir trukdančius gyvūnus, kurie kenkia pasėliams,gyvuliams ir naminiams paukščiams arba platina ligas (žr. varminting), prekybos ir turizmo tikslais arba siekiant apsaugoti ekologiją nuo per didelio gyventojų skaičiaus ir invazinių rūšių.
Medžioklė atsirado Homo erectus laikais arba anksčiau, maždaug prieš milijonus metų. Medžioklė giliai įsišaknijo įvairiose žmonių kultūrose ir kadaise buvo svarbi kaimo ekonomikos dalis – ekonomistai ją priskiria pirminei gamybai kartu su miškininkyste, žemės ūkiu ir žuvininkyste. Šiuolaikiniai teisės aktai (žr. medžioklės įstatymą) atskiria teisėtą medžioklę nuo neteisėto brakonieriavimo, kuris apima neleistiną ir nereglamentuotą gyvūnų žudymą, gaudymą spąstais arba gaudymą.
Šiandien medžioklė taip pat yra gamtos apsaugos ir rūšių populiacijų reguliavimo priemonė.
Varant
Kai medžiojamuosius gyvūnus link medžiotojų, stovinčių ant žemės arba esančių tam skirtuose bokšteliuose, medžiotojų linijoje ar jos flanguose, ar kitose tikėtinose medžiojamųjų gyvūnų pasirodymo vietose, gena varovai su medžiokliniais šunimis ar be jų arba tik medžiokliniai šunys.
Medžiotojų, varovų ir šunų skaičius neribojamas.
Medžioti varant leidžiama spalio 15 d. – sausio 31 d. atsižvelgiant į nustatytus atskirų medžiojamųjų gyvūnų rūšių medžiojimo laikotarpius.
Lapes, mangutus, kanadines audines, miškines ir akmenines kiaunes, juoduosius šeškus medžioti varant ne miškuose leidžiama spalio 15 d. – kovo 31 d.
Tykojant
Kai medžiojamųjų gyvūnų laukiama tam skirtame medžioklės bokštelyje, slėptuvėje, valtyje, specialiai įrengtoje priedangoje ar be jos.
Tykojamus medžiojamuosius gyvūnus galima vilioti natūraliu masalu (masalo kiekis ne daugiau kaip 100 kg), iškamšomis, muliažais, profiliais, viliokliais ir vilbynėmis, feromoniniais jaukais, krykštėmis.
Sėlinant
Kai prie medžiojamojo gyvūno prisėlinama, gyvūną pabaido ar sustabdo medžioklinis šuo, medžiojamasis gyvūnas priviliojamas viliokliu ar vilbyne.
Vandens paukščius, bebrus, ondatras leidžiama medžioti iriantis irkline (nemotorine) valtimi.
Medžioklė sėlinant leidžiama tik šviesiuoju paros metu*.
Su šunimis
Kai su medžiokliniais šunimis žvėrys gaudomi jų urvuose ar nameliuose arba yra šaudomi šunų išvaryti iš urvų ar namelių, ar jie gaudomi atkasant urvą, arba kai šuo pasiveja ir pagauna plėšrųjį žvėrį ar kiškį.
Medžiojant šiuo būdu, būtina laikytis Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo nuostatų.
Medžioti su šunimis tamsiu paros metu lapes, mangutus, paprastuosius meškėnus, kanadines audines, nutrijas ir ondatras leidžiama spalio 15 d. – kovo 31 d. Vienas medžiotojas gali vienu metu naudoti ne daugiau kaip 2 šunis.
Su plėšriaisiais paukščiais
Kai smulkioji fauna gaudoma pasitelkus specialiai apmokytą plėšrųjį paukštį.
Grandine
Kai medžiotojai, sustoję linija, eina atviru lauku.
Katilu
Kai medžiotojai stovi arba eina į centrą, apsupę tam tikrą atvirą lauko plotą.
Gaudant spąstais, gaudyklėmis
Kai gyvūnai gaudyklėmis gaudomi gyvi ir nesužeisti arba plėšrieji žvėrys (išskyrus vilką), bebrai ir ondatros gaudomi spąstais, kurie garantuoja staigią pagauto gyvūno žūtį ir pagal jų naudojimo sąlygas garantuoja, kad nebus sugauti kiti gyvūnai, kuriems gaudyti spąstai neskirti.
Su vėliavėlėmis
Kai medžiojamieji gyvūnai medžiojami medžioklės plotų dalį apjuosiant specialia virve su vėliavėlėmis.
Draudžiama
Draudžiama tamsiuoju paros metu medžioti varant, sėlinant, grandine, katilu ir su šunimis (išskyrus, kai su šunimi ieškoma sužeisto gyvūno arba su juo medžiojami invaziniai žvėrys: mangutai, paprastieji meškėnai, kanadinės audinės, nutrijos ir ondatros).
Esant nepalankioms medžiojamiesiems gyvūnams gamtinėms sąlygoms, Aplinkos ministerija gali nustatyti apribojimus leidžiamiems medžioklės būdams.
!PRENUMERUOKITE žurnalą Medžioklė 2025 metams!

!PRENUMERUOKITE žurnalą Medžioklė 2025 metams!
