Patirtis

Kodėl stirnos užpakalis baltas?0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Žiemą ar vasarą, pavasarį ar rudenį – stirnos visada yra prieš mus. Šaltuoju metų laiku jas lengviau pastebėti, nes medžiai be lapų, žolė nudžiūvusi, o mažieji elniniai išdrąsėja. Medžiotojai pajuokauja, kad stirnos gerai žino medžioklės kalendorių – kada prasideda ir baigiasi medžioklės sezonas.

Rudens pabaigoje, kai šiųmečiai stirniukai apaugę, o stirninai – numetę ragus, stirnos keičia kailį iš rudo į pilką ir būriuojasi. Šiuo laikotarpiu vadinamasis stirnos veidrodis tampa vis geriau matomas ir svarbesnis gyvūnų kasdienybėje.

Vasarinis kailis
Nuotrauka: Kataryna Šterna

Kas yra veidrodis?

Veidrodis būdingas kelioms kanopinių rūšims. Tai yra gelsvos ar baltos spalvos kailio plotelis aplink gyvūno uodegą. Tauriojo elnio ir briedžio užpakalis labiau išsiskiria dėl spalvos, o stirnos veidrodis yra aktyvus. Kai kurie sako, kad jis yra širdies formos, kiti teigia, kad primena inkstą.

Vasarą, kai stirnos kailis rudas ar rusvas, veidrodžio vilna būna gelsva. Jis nėra toks vešlus kaip žiemą ir mažiau išsiskiria iš bendro kailio fono. Kai stirnos pasidabina storu, pilkšvai rudu žiemos kailiu, veidrodžio dalis irgi tampa vešlesnė ir įgauna baltą it sniegas spalvą.

Visų žinduolių kailis auga panašiai – kiekvienas plaukelis turi šaknį odoje ir savo keliamąjį raumenį. Stresinėje situacijoje, dėl termoreguliacijos ar reiškiant emocijas gyvūnų, įskaitant ir žmones, kailis gali pasišiaušti. Tai ypač pastebima ant šunų, kai jie sutinka nepažįstamą varžovą – kailis ant nugaros atsistoja piestu ir susidaro įspūdis, kad šuo didesnis. Kai kurios veislės turi ypatingus kailio plotus arba juostas, kurios pakyla ryškiau.

Vienas ryškiausių tokio mechanizmo pavyzdžių gyvūnijoje – dygliatriušis, o iš kanopinių – šoklioji gazelė. Pas mus paplitusi europinė stirna irgi gali pakelti kailį aplink uodegą ir sudaryti kone ovalo formos veidrodį.

Ramybės būsenoje ir suirutėje

Kokia veidrodžio funkcija?

Kai stirnos kailis vasarinis, jos veidrodis nėra toks ryškus. Jo plonesnė ir gelsva vilna pernelyg nesiskiria nuo viso kailio, nes vasarą stirnos gyvena pavieniui. Kartu būna tik patelės su jaunikliais. Savo veidrodžiu stirnos jaunikliams rodo kelią aukštoje žolėje ir krūmuose.

Susiję straipsniai

Na, o rudens pabaigoje, kai maisto pamažėja, stirnos sueina į būrelius, kad sėkmingiau apsisaugotų nuo galimų plėšrūnų. Stirnų kailis pastorėja ir papilkėja, bet veidrodis tampa ryškiai baltas.

Pavojaus akimirką stirna pakelia užpakalio kailį. Vizualiai veidrodis tampa dukart didesnis ir vešlesnis. Bėgančios stirnos veidrodis signalizuoja kitoms pavojų. Jeigu viena stirna bėga, kitos mato baltą vilną ir supranta, kad laikas sekti pirmąją, pastebėjusią pavojų.

PRENUMERUOK Žurnalas Medžioklė arba ieškok spaudos prekybos vietose!

PRENUMERUOK žurnalo „Medžioklė“ „YouTube“ kanala!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.