Medžioklės reikmenys

Keli patarimai galandant peilius0

Nuotrauka: Oskaras Treilichas

Tekstas ir nuotraukos: Oskaras Treilichas

Kalbėti ir rašyti apie peilius galima amžinai, panašiai kaip apie medžioklę. Suprantama, kad metams bėgant peilių aktualumas nesikeičia, tačiau randame vis ką nors įdomaus ir naujo, tinkamo kiekvienam skaitytojui: ir naujam medžiotojų bendruomenės nariui, ir patyrusiam, žinančiam kone viską, kas susiję su medžiokle.

Apie peilius ir galandimą jau nemenkai rašyta, bet kai kuriomis temomis galima kalbėti ir kalbėti, jos visada aktualios. Regis, kiek galima kalbėti apie tą galandimą? Pasirodo, galima, ir reikia.

Šįsyk noriu dar kartą priminti porą svarbių aspektų medžioklinių ir kasdienių peilių pasaulyje. Svarbu prisiminti, kodėl peilis atšimpa, ką daryti, kai taip nutinka ir kai peilį reikia galąsti, tiksliau, kaip nustatyti, kad peilį jau reikia galąsti.

Kalbėdami apie peilių aštrumą ir pjovimo ypatybes, turime atskirti dvi sąvokas: geležtės lyginimą ir galandimą. Tai ne tas pats!

Geležtės lyginimas

Kaskart dirbant su peiliu, ašmenims daromas spaudimas. Įsivaizduokite, kad išgaląsti ašmenys atrodo kaip smaili kalno viršūnė. Nuolat dirbant ir pjaunant, spaudžiant šią smailę, ji galiausiai pradeda linkti į vieną ar kitą pusę. Ji linksta nevienodai. Svarbu, iš kokios kokybės plieno pagaminta geležtė, koks jos kietis, lankstumas.

Peilių galandimas

Kai ašmenys – ta kalno viršūnė – nusilenkia, peilis nebepjauna. Tai metas, kai peilį reikia palyginti: paprastai tariant, reikia paimti ir atlenkti geležtės smaigalį į vietą. Ašmenų užlinkimą plika akimi sunku pamatyti, bet prabraukus nagu palei geležtę galima jausti, kad jis kai kur užkimba.

Lyginant rekomenduojama naudoti plieninį strypą, galima naudoti ir kito peilio nugarėlę, bet kokį nedidelį galąstuvą, smulkios gradacijos abrazyvą, pavyzdžiui, deimantinį ar keraminį galąstuvą ar strypą. Įdomiausia, kad palyginti geležtę galima net lauke ar svečiuose, iš principo su bet kuo, kas pakliūva po ranka, pavyzdžiui, keraminiu puodeliu ar lėkštele: neglazūruota indo dalis yra idealus galąstuvas.

Puiki abrazyvinė vieta yra ir automobilio stiklas: telieka nuleisti automobilio langą ir palyginti geležtę ant krašto. Blogiausiu atveju galima lyginti plokščiu akmeniu. Yra keletas patikrintų metodų, bet mano mėgstamiausias, kai kišenėje nėra galąstuvo, – puodelio apačia ir automobilio durelių lango stiklas. Jie veikia geriausiai!

Peilio galandimas

Nėra nieko amžina – atšimpa bet koks peilis, nesvarbu, iš kokios medžiagos jis pagamintas. Tiesiog tokie fizikos dėsniai. Reguliariai peilį lyginant – lenkiant ašmenis pirmyn ir atgal – šie anksčiau ar vėliau nulūžta.

Ar ši „kalno viršūnė“ nulūžusi, galima pasakyti pažvelgus į geležtę: šviesa vietose, kur geležtės plokštumos nesueina, atsispindi. Tai reiškia, kad geležtę reikia galąsti. Na, o galandant reikia tinkamo galąstuvo su kelių gradacijų abrazyvais. Gerai pagalvokite – ar galandimas jums bus tarsi meditacija ir tai darysite patys, ilgai ir kruopščiai dirbdamas su peiliu, įdėdamas jį į galąstuvą ir gilindamasis į detales, ar būsite greitos pergalės siekėjas ir nelabai paisysite, kas vyksta su peilio ašmenimis.

Susiję straipsniai

Kitaip tariant, jeigu norite greitai, paprastai ir kad pjautų, tada labiausiai tiks kuris nors elektrinis įrenginys su juostomis. Nepatariama naudoti šlifavimo diskų ar įrenginių, kuriuose peilį reikia braukti per X tipo plieną – jie sugadins peilio geležtę. Laikykite savo peilius aštrius ir prisiminkite – medžiotojas nėra medžiotojas, jeigu neturi gero peilio.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose!

Galima prenumeruoti nuo 2021-03-01 iki 2021-12-31
https://www.prenumeruok.lt/

Posted by Žurnalas Medžioklė on Piektdiena, 2021. gada 12. februāris

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.