Patirtis

Kas nuskambėjo LMS Gamta metiniame suvažiavime: nepagražinta tiesa apie medžioklę ir jos politiką0

Nuotrauka: LMS Gamta

Kasmetinis Lietuvos medžiotojų sąjungos (LMS) Gamta suvažiavimas šiemet tapo ne tik proga apžvelgti nuveiktus darbus, bet ir tribūna garsiai įvardyti tai, kas dažnai nutylima. Organizacija, kuri neturi nei valstybės paramos, nei mokamų etatų, bet tvirtai laikosi savo kurso ir kelia nepatogius klausimus – tiek apie medžioklės politiką, tiek apie viešojo diskurso iškraipymus. Nors veikia informacinės blokados sąlygomis, sąjungos autoritetas auga, o narių gretos plečiasi. Suvažiavime nuskambėjo atviri vertinimai, konkrečios pastabos Aplinkos ministerijai ir siūlymai, kaip spręsti įsisenėjusias problemas, kurios šiandien trukdo medžiotojų bendruomenės vienybei ir sistemos skaidrumui.

Š.m. gegužės 16 d. Kaune įvyko LMS Gamta ataskaitinis susirinkimas, kuriame dalyvavo gausus atstovų ir svečių būrys. Sąjungos nuveiktus darbus pristatė LMS „Gamta“ prezidentas Raimondas Ribačiauskas, kuris pasidžiaugė, kad nors sąjunga neturi brangių etatinių darbuotojų, nefinansuoja žiniasklaidos priemonių, negauna jokių paramų ir dirba informacinės blokados sąlygomis, jos autoritetas auga, apie tai aiškiai byloje didėjantis LMS Gamta fizinių ir juridinių narių skaičius.

Nuotrauka: LMS Gamta

Tačiau tenka pripažinti, kad sistemingai eiliniam Lietuvos piliečiui brukama tiesos neatitinkanti informacija apie tai, kad tik LMŽD dirba medžiotojui , iškreipia bendrą vaizdą.

LMS Gamta, kartu su kitomis medžiotojus vienijančiomis organizacijomis , tokiomis kaip Sūduvos medžiotojų sąjunga, Lietuvos medžiotojų draugija ir Lietuvos ginklų savininkų asociacija intensyviai kovojo už naktinių taikiklių ir duslintuvų įteisinimą, buvo viena iš iniciatorių organizuojant pilietinio pasipriešinimo agresijai strategiją, pasisakė prieš švino uždraudimą medžioklėje ir žvejyboje, grupei „draugų“ sustabdė lobistinius siekius medžioti „probleminius “vilkus svetimuose medžioklės plotuose.

Nuo 2006 metų (pirmas draugijos lėšomis įsteigtas gamtos pažinimo centras Alytaus Vidzgirio mokykloje) iki dabar sėkmingai skaito paskaitas mokyklose, bendruomenėse. LMS „Gamta“ skyriai pirmieji pradėjo atlikti medžioklės trofėjų apžiūras klubuose ir būreliuose, aktyviai dalyvauja miestų ir bendruomenių šventėse, organizuoja šventes savo nariams ir t.t.. Tenka pripažinti, kad čia trūksta viešumo.

Norisi pasidžiaugti, kad LMS Gamta Trakų skyriaus prezidentui Kęstučiui Barišauskui už aktyvų darbą su jaunimu asociacija „Žmonės žmonėms“ suteikė garbingą Geradario sertifikatą. LMS „Gamta“ Radviliškio skyrius savo jėgomis baigia įrengti modernią šaudyklą. Š.m. gegužės 31 d. Žeimelio miestelyje LMS Gamta narys Žeimelio medžiotojų būrelis „Glebava“ atidaro medžioklės trofėjų parodą. Joje bus gausu medžioklės trofėjų, informacinės – istorinės medžiagos.

Draugijos nariai parašė 12 straipsnių, dalyvavo 6 laidose apie medžioklę. Mantas Kilkus savo portale „Dzūkijos veidas“ sėkmingai kuria objektyvias , noriu pabrėžti objektyvias, nes jose kalbina ir LMŽD narius, laidas apie medžioklę rubrikoje „Mantas Kilkus kalbina“. Aktyviai dalyvavome Aplinkos ministerijos, Maisto ir veterinarijos tarnybos, Krašto apsaugos ministerijos ir Policijos departamento posėdžiuose .

Ten kur yra mūsų skyriai, esame įtraukti į visas su medžioklės klausimais susietas komisijas.

Įsisenėjusi problema yra LMŽD dalyvavimas Tarptautinėje medžiojamųjų gyvūnų apsaugos taryboje (CIC). Tačiau CIC atstovai raštu patvirtino, kad LMŽD atstovauja Lietuvos valstybę, o ne draugiją. Taigi draudimas kitų organizacijų nariams dalyvauti CIC veikloje prieštarauja konstitucijos 25 ir 26 straipsniams, bei šio dalyvavimo komercinizavimas manau turės teisinių pasekmių. Tai būtina taisyti nedelsiant.

Matome kitas neišspręstas problemas: atotrūkio tarp medžiotojus vienijančių organizacijų didėjimą, demokratijos ir pasitikėjimo stoką, neaiškią saugaus elgesio medžioklėje žinių patikrinimo ir netobulą medžioklės trofėjų apžiūrų ir kontrolės tvarką, įdinga žalos paskaičiavimo miškui metodika, bereikalinga plėšrūnų apskaita pagal pėdsakus sniege, netinkamos naujų medžiotojų egzaminavimo datos, medžioklės tvarkymo prie konsultacinės tarybos prie AM darbo sustabdymas , o tuo pačiu netinkamas požiūris į kertinius medžioklės klausimus Aplinkos ministerijoje, žalos padarymas valstybei per mokomuosius medžioklės plotus, mokymo įstaigų įtraukimas į draugijų santykių aiškinimasi ir t.t. Taigi veiklos yra labai daug. Laukia darbingi metai.

Suvažiavimas patvirtino skyriams vieningą mokestį centrinei būstinei, jis sudaro 5 € nuo turimo nario.

Suvažiavimo metu buvo apdovanota net 13 garbingus jubiliejus sulaukiusių medžiotojų, kiti gerus darbus nuveikę asmenys.

Iki šiol visur kartu dirbame su Sūduvos medžiotojų sąjunga, vadovas Ramūnas Mažėtis, Lietuvos medžiotojų draugija, valdybos p-kas Gediminas Vaitiekūnas ir Lietuvos ginklų savininkų asociacija, valdybos pirmininkas Arūnas Marcinkevičius.

Nuo š.m. pradėjome bendradarbiauti ir su LMŽD Šalčininkų skyriumi, kuris išstojo iš LMŽD gretų ir tapo savarankišku skyriumi.

Prieštaros ir bendri interesai. Kiek medžiotojų organizacijų reikia? Pokalbiai apie medžioklę #75

Naujausias žurnalo numeris jau čia!

Susiję straipsniai

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.