Medžioklės reikmenys

Kam laukti, jeigu gali pasišaukti? Medžioklė su vilbynėmis ir trimitais0

Nuotrauka: Tim Ten Cate, unsplash.com

Tradiciškai įprasta gyvūną iš miško išginti, prie jo prisėlinti ar tiesiog pasėdėti bokštelyje ir palaukti, kol jis pats pasirodys. Tokiose situacijose reikia pasikliauti sėkme, nes dažnai bokštelyje praleidi valandų valandas, bet gyvūnas taip ir nepasirodo. Žinant gyvūnų įpročius, fiziologinius procesus skirtingais sezonais, įmanoma juos prisivilioti net per kelis metrus. Medžioti su vilbyne ar trimitu pas mus dar palyginti nauja tendencija, tačiau ji vis populiarėja ir gali duoti puikių rezultatų.

Ką prisiminti

Netinkamai panaudojęs vilbynę ir medžioklėje padaręs kokią nors klaidą gali būti garantuotas, kad konkretaus gyvūno ta pačia vilbyne niekada nebeprisišauksi. Gyvūnai mokosi ir skiria pavojingas situacijas!

Gyvūnai vilbyne ar vilioklis viliojami mėgdžiojant jų balsą per rują arba imituojant sužeisto ar gaištančio gyvūno balsą plėšrūnų medžioklėje. Kalbant apie rują, galima efektyviai balsu privilioti elnią, briedį, stirniną, lapiną. Kitose platumose trimitu viliojami ir vapičiai bei dėmėtieji elniai. Patyrę medžiotojai rekomenduoja neapsiriboti tik viena vilbyne, o pabandyti skirtingas net tai pačiai medžioklės rūšiai, nes kartais gyvūnas nereaguoja į vieną, bet klauso kitos. Visa tai – procesas, kai mokaisi iš savo klaidų ir sėkmių.

Elnių vilioklis

Šis medžioklės būdas unikalus tuo, kad viliojimo pagrindas – pokalbis su elniu mėgdžiojant kito patino balsą. Skiriasi šeši balsai, bet medžioklėje labiausiai veikia jauno elnio balsas. Mėgdžiodamas suaugusio patino balsą, visus potencialius konkurentus gali tiesiog išbaidyti. Medžioklė vyksta rugsėjį ir spalio pradžioje. Medžiotojas turi gana tiksliai išmokti pamėgdžioti elnio balsą, o trimitu žmogaus balsas sustiprinamas.

Palyginus žmogaus ir tauriojo elnio kaklo ilgį tampa aišku, kodėl žmogui reikia trimito. Parduotuvėje yra įvairių trimitų nuo medinių iki plastikinių. Viliokli galima ir pačiam pasigaminti – iš kanalizacijos vamzdžio, iš barščio koto, kiti naudoja stiklinį žibalinės lempos gaubtą, treti kriaukles ir jaučio ragus. Kuris trimitas geresnis, priklauso nuo skonio. Gaminami dviejų ir trijų dalių trimitai.

Iš praktinės pusės mažiau judrių dalių turintis trimitas bus patogesnis ir tylesnis, tačiau viskas priklauso nuo kvieslio skonio. Įdomu, kad su elniais kitaip nei su lapėmis. Netinkamai pašaukta lapė, supratusi, kad kvieslys – žmogus, niekada į tą patį šaukimą nereaguos. Na, o elniai per rują viską greitai pamiršta ir po kurio laiko gali vėl atsiliepti į medžiotojo trimitą.

Briedžių viliojimas

Briedžio balsas daug tylesnis nei tauriojo elnio giesmė, kuri girdisi iš tolo – briedis tyliai ir liūdnai inkščia. Pamėgdžioti galima ir patiną, ir patelę, ir jauniklį. Šaukiama per rują, kai briedžiai iš esmės apduję ir pasirengę artintis prie bet ko, kas primena konkurentą ar briedę. Mat ten, kur jauniklis, bus ir mama – todėl galima mėgdžioti ir jį. Garsui sustiprinti naudojami trimitai arba savadarbės viliojimo priemonės.

Pavyzdžiui, trimito formos Nordik Moose yra garso stiprintuvas, specialiai sukurtas vilioti briedį iš toli. Jį galima naudoti ne tik kaip stiprintuvą – jis patvarus, tad juo galima patrinti ir pastuksenti į medį, pamėgdžiojant garsus, kai briedis trinasi ragus. Na, o pačiam pasigaminti briedžio trimitą galima iš tuščios konservų skardinės: jos dugne padaroma skylė, įveriama virvelė, kurią sudrėkinus ir traukiant pasigirsta būdinga briedžio aimana.

Plėšrūnų medžioklei

Paprasčiausias būdas medžioti lapes – pamėgdžioti sužeisto arba gaištančio kiškio ar paukščio balsą, bet yra ir kitų galimybių. Viena tokių – Nordik Hind vilbynė tauriojo elnio jauniklio ar dėmėtojo elnio balsui mėgdžioti. Jeigu taurusis elniukas skleidžia streso šauksmą, pas jį ateis ne tik elnės, bet ir plėšrūnai, ir šiuo atveju galima tikėtis pamatyti ką nors stambesnio, pavyzdžiui, vilką, šakalą ar lūšį.

Būtent streso garsas patraukia dėmesį ir leidžia prisišaukti tuos gyvūnus, kurie šiaip liktų nepastebėti. Mėgdžiojamas tauriojo elnio jauniklio pavojaus šauksmas kelia nerimą elnių kaimenei, kviečia ją arčiau, dažnai jie net loja. Ši vilbynė itin efektyvi vietovėse, kur elnių populiacija tanki.

Nordik Hind
Nuotrauka: Linda Dombrovska

Paukščio balsas

Lengviausia paukščio balsą pamėgdžioti specialia tam skirta vilbyne. Į ją atsilieps ne tik patyrę, bet ir jauni plėšrūnai. Kitaip nei kiškio šauksmas, šis garsas nesigirdi iš taip toli, bet jis tikrai patraukia dėmesį ir sukelia susidomėjimą. Paprastai į jį reaguoja lapės, mangutai, net kiaunės.

Prikriuksėti šerną

Ne visada šernų reikia laukti bokštelyje – skandinavai ir juos išmoko privilioti specialiu trimitėliu. Šis prietaisas padės susikalbėti su šernais, jie ateis žiūrėti, kas ten tupi krūmuose ir kriuksi. Nors reikia prisiminti – jeigu šernai supras, kas iš tiesų tas kriuksis, šiuo trimitėliu šios kaimenės prisišaukti nebeišeis. Pasiklausius šernės, galima pastebėti, kad ji visą laiką su savo jaunikliais „kalbasi“ – tai galima imituoti naudojant Nordik Boar. Na, o patinas į šį garsą galėtų atsiliepti per rują. Ir šį prietaisą naudoti lengva, tik reikia pažiūrėti keletą vaizdo įrašų internete.

Varnų medžioklei

Vilbynėmis prisišauksite ir varnų, kurios yra labai protingi paukščiai. Šiam medžioklės būdui reikia labai gerai užsimaskuoti, nes varnos mėgsta nutūpti per atstumą ir stebėti, kas vyksta. Nordik Barrborn Crow komplekte yra dvi vilbynės: Nordik Barrborn Basic Crow ir Nordik Barrborn Pro Crow. Jas sukūrė Rogeris Barrbornas, bendradarbiaudamas su Nordik Predator. Šios vilbynės skleidžia įvairius varnoms būdingus garsus ir šauksmus. Dėl produkto dizaino vilbynes labai lengva naudoti. Įdomu, kad į šiuos šauksmus pirmieji dažnai sureaguoja krankliai, kurie yra nemedžiojami, gali atsėlinti ir lapė.

Stirninams

Vienas įdomiausių produktų yra Clausen Roe Deer Call, sukurtas patyrusio norvegų medžiotojo Kristofferio Clauseno. Vilbynė nuo kitų skiriasi ryškia spalva, tad jos nepamesite nukritus ant žolės. Išmokus vilbynę naudoti, ja galima pamėgdžioti kontakto garsą, taip pat patinus kviečiančios stirnos šauksmą bei streso garsą, kai stirna nenori prasidėti su gerbėju, bet jis labai atkaklus. Ši vilbynė neskirta pradedančiajam, nes ją nelengva naudoti, užtat ji labai efektyvi. Vilbynių siūlo ir Nordik Predator, o populiariausias yra Buttolo cyptukas. Na, o K. Clausenas siūlo dar keturias skirtingas vilbynes lapių ir plėšrūnų medžioklei.

Kristoffer Clausen Roe Deer Call PRO
Nuotrauka: iš archyvo

Lapėms ir mangutams

Regis, lapių ir mangutų medžioklei vilbynių pasirinkimas didžiausias. K. Clausenas siūlo dar keturias vilbynes, o pernai buvo sukurta visiškai nauja, labai lengvai naudojama pradedančiųjų vilbynė. Nordik Predator siūlo įvairių vilbynių smulkiųjų plėšrūnų medžioklei. Plain Pain sukurtas taip, kad jo nereikėtų laikyti rankose ir vienu metu būtų galima šaukti lapę ir iššauti.

Nordik 3-pack
Nuotrauka: iš archyvo

Susiję straipsniai

Šios vilbynės veikia ištisus metus, ne tik žiemą, nors daugelis etiškiausia laiko smulkiųjų plėšrūnų medžioklę žiemą, nes tada įmanoma visavertiškai panaudoti sumedžiotų gyvūnų kailius. Lapių ir mangutų kontrolei tai vienas efektyviausių medžioklės būdų, be to, labai azartiškas.

Prikreksėti antis

Ančių medžioklei sukurta labai daug įvairių vilbynių, o medžiotojai turi labai gerai žinoti ančių įpročius ir šauksmus, kad pamėgdžiotų tinkamą. Yra pučiamų vilbynių, yra kratomų cyptukų. Pastarieji mėgdžioja lesant „besikalbančias“ antis. Pamėgdžiojus netinkamą garsą, antis galima išbaidyti.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.