
Oro sąlygos ir gyvūnų elgesys
Perėjęs lauką žmogus palieka ilgai išliekančią ir gyvūnams nekaip kvepiančią pėdsakų virtinę. Ją užuodęs gyvūnas taps įtarus ir staigiai mesis šalin. Elniai, lapės, šernai tokius pėdsakus labai gerai suuodžia. Yra medžiotojų, kurie eidami į bokštelį už savęs palieka žirnių košės pėdsaką, kiti bando apipurkšti batus kokia nors ypatinga medžiaga, pavyzdžiui, šerno šlapimo kvapu – ir tai gali suveikti. Būna situacijų, kai yra tik vienas kelias prieiti iki bokštelio, tuomet tenka improvizuoti, bet jei bokštelis stovi lauko viduryje, tada reikia suplanuoti, kaip prie jo prisiartinti.
Jei įmanoma, nereikia eiti pačia pamiške, nes gyvūnas, išėjęs iš miško, iškart suuos šiuos pėdsakus ir pabėgs. Geriau eiti lanku, lauko viduriu, ir prieiti prie bokštelio iš lauko pusės. Tada bus didesnė tikimybė, kad gyvūnas žmogaus pėdų visai neužeis. Dėl to medžiotojas galės gyvūną ilgiau stebėti, įvertinti, o prireikus ir sumedžioti. Po kurio laiko, žinoma, žmogaus palikti pėdsakai išsivadės ir praras intensyvumą, bet, priklausomai nuo oro sąlygų, jie gali išlikti ilgai. Tai ypač aktualu būtent drėgnu oru, nes vanduo kvapą skleidžia ir intensyvina, todėl jis išlieka ilgiau. Sausu oru kvapas taip toli nesklinda ir nebūna taip lengvai jaučiamas.
Kur eina gyvūnai
Pavojaus akimirką, pavyzdžiui, medžioklėje su varovais, gyvūnas dažniausiai rinksis bėgti prieš vėją, todėl atitinkamai reikia planuoti medžioklės barus. Labai retais atvejais gyvūnas eis pavėjui. Šuniui taip pat bare lengviau vyti prieš vėją, o ne pavėjui, tokiu būdu šuo taip pat lengviau randa gyvūną. Elniai įsigudrino perprasti medžioklės su varovais esmę, todėl prasidėjus kokiam nors judėjimui aplink miško kvartalą, jie anksti bandys pro kokį nors plyšį išsprūsti, dažniausiai ir eis prieš vėją. Todėl sėkmingiausios medžioklės su varovais vietos, medžiotojų požiūriu, bus ten, kur medžioklės bare vėjas pučia į nugarą arba iš šono. Taip, tai didina gyvūno galimybę pajusti medžiotoją, tačiau medžiotojas taip pat turės daugiau galimybių pamatyti gyvūną.
Jei lapės medžiojamos kviečiant, jos taip pat į garsą dažniausiai bandys eiti prieš vėją, kad galėtų pirmiausia suuosti, o tik tada pamatyti. Jei nori žinoti, iš kurios pusės lapė greičiausiai eis į kvietimą, žiūrėk, koks vėjas. Lapė eis prieš vėją, todėl reikia būti labai atsargiam, nes ji eis lėtai ir atsargiai, pamiške ar griovio pakraščiu, ir medžiotoją galės suuosti jau dideliu atstumu. Yra medžiotojų, kurie skundžiasi, kad lapių vilbynės neveikia, tačiau dažnai gali būti taip, kad medžiotojas lapės net nepastebėjo, o ji jau seniai pabėgusi!
Šernai taip pat eis į lauką prieš vėją, ilgai stovės pamiškėje ir uostinėsis, ypač ten, kur gana didelis medžioklės spaudimas. Jei konkrečioje vietoje kurį laiką nebuvo medžiota, šernai bijos mažiau ir bus praradę budrumą. Tas pats pasakytina ir apie kitų gyvūnų medžioklę – kuo didesnis medžioklės spaudimas, tuo atsargesni tampa žvėrys ir keičia savo elgesį išeidami į atviras vietas, ypač tamsiuoju metu.
Šernai taip pat bandys eiti ir patikrinti tikslią potencialiai pavojingiausią vietą – kur stovi bokštelis ir automobilis. Taip nepastebėtam galima kelis kartus praeiti pro šalį, pasižiūrėti, patikrinti, ar tikrai ten saugu, o jei bus nors mažiausių įtarimų, šernas pabėgs. Todėl renkantis, kuriame bokštelyje sėdėti, labai svarbu atsižvelgti į vėjo kryptį. Jei iš lauko į mišką pučia pastovus vėjas, tuomet labai didelė tikimybė, kad žvėrys medžiotoją suuos dar gerokai anksčiau, nei šis juos pastebės.
Oro sąlygos
Oro sąlygos gali paveikti medžioklės rezultatus ir planavimą. Štai keletas įžvalgų, kaip skirtingos oro sąlygos veikia medžioklę.
Vėjas
Stiprus vėjas gali apsunkinti medžioklę, ypač, jei jis keičiasi, yra gūsingas ir neprognozuojamas. Vis dėlto, tada medžiotojui nereikia judėti taip atsargiai, nes vėjas slopina žmogaus judesių garsą. Ramų vakarą garsas sklinda toliau ir tenka elgtis daug tyliau. Būtent dėl šios priežasties patyrę seni medžiotojai dažniau eidavo į medžioklę vėjuotu oru, nes tada daug lengviau prieiti prie žvėries. Tik reikia sekti vėjo kryptį.
Lietus ir drėgmė
Lietus po ilgos sausros yra tarsi atgaiva žemei ir gyvūnams. Gyvūnai iškart pradeda judėti, ypač, jei šiek tiek atvėso. Jei naktį lijo, ryte medžioklė gali būti sėkminga. Taip pat vasarą, kai dieną lyja, o vakare nustoja lyti, medžioklė gali būti labai sėkminga. Smarkus lietus ir vėjas apsunkina medžioklę, nes matomumas prastas, ginklas ir optinis taikiklis šlapi, pačiam nėra jokio komforto. Tada geriau sėdėti uždarame bokštelyje. Gyvūnai irgi tokiu oru juda, bet ne taip intensyviai.
10 briedžių ir 15 elnių. Lietuvos, Latvijos ir Ukrainos medžiotojos susirinko Latvijoje
Temperatūra
Šaltesnis oras skatina gyvūnus būti aktyvesnius, nes jiems reikia ieškoti maisto kūno temperatūrai išlaikyti. Šiltu oru gyvūnai dažniau juda ryte ir vakare, kai temperatūra žemesnė. Karštu oru sunku visiems, ne tik žmonėms, todėl ir judėti niekas nenori. Sėkmingiausia medžioklė su varovais rudenį bus ramų rytą, po šalnos, nes tada miškas triukšmingas – viskas barška, lapai krinta, varovų balsai skamba toli ir gyvūnai noriau juda. Šiltą, drėgną rudenį, kai medžiai dar su lapais, gyvūnas sėkmingai pasislepia, varovas gali prie jo prieiti visiškai arti, o žvėris stengsis iš miško neišeiti. Taip pat judėjimas vyksta ir žiemą: kai žema temperatūra, tada gyvūnai eina ieškoti maisto.
Sniegas
Pirmas sniegas – didelė staigmena gyvūnams, tad judėjimo nebūna daug. Užtat tai laikas tyrinėti, kur aktyviausios perėjos, kurias gyvūnai išnaudoja pavojaus momentu. Šias perėjas reikėtų atsiminti, nes jas bus galima naudoti planuojant medžioklės su varovais barus. Dėl sniego gyvūnus susekti vienareikšmiškai lengviau, todėl net ir esant snieguotam orui, medžioklės su varovais rytą galima apsupti konkrečius barus. Didelis sniegas apsunkina gyvūnų judėjimą, stirnoms jis ypač pavojingas, nes jos tada negali pabėgti nuo plėšrūnų.
Rūkas
Rūkas gali būti naudingas, nes mažina matomumą gyvūnams ir leidžia medžiotojams priartėti, deja, taip pat apsunkina tolimesnius šūvius. Rūke medžiotojui ir gyvūnui sunku vienam kitą matyti, bet drėgmė labai gerai perneša kvapus, todėl reikia žiūrėti, į kurią pusę plūsta oro vėsa, nes gyvūnas tokiu būdu greitai gali suuosti žmogų.
!PRENUMERUOKITE žurnalą Medžioklė 2025 metams!

Naujausias žurnalo numeris jau čia!
