
Duslintuvas (arba triukšmo slopintuvas) sumažina karabino šūvio garsą, kontroliuodamas ir slopindamas aukšto slėgio dujų išsiskyrimą, kuris įvyksta, kai kulka palieka vamzdį.
Šūvis be duslintuvo ir su juo. Medžiotojos dienoraštis #12
Kaip veikia duslintuvas?
Kai įvyksta šūvis, sudegus parakui susidariusios karštos ir aukšto slėgio dujos staigiai išsiveržia iš vamzdžio, sukeldamos stiprų garsą (taip vadinamą “vamzdžio sprogimą”). Duslintuvas – tai cilindro formos įtaisas, tvirtinamas prie ginklo vamzdžio galo, kuriame yra kelios kameros ir pertvaros (angl. baffles), kurios:
Sulėtina dujų judėjimą, nukreipdamos jas per sudėtingą kelią, taip sumažindamos slėgį ir greitį;
Atvėsina dujas, mažindamos jų temperatūrą ir kartu – garso intensyvumą;
Sumažina triukšmą, paversdamos aštrų sprogimo garsą tylesniu, igesniu garsu.
Dėl šio proceso šūvio garsas gerokai sumažėja, todėl jis tampa mažiau kenksmingas klausai ir mažiau trikdo aplinką.
Kiek efektyvūs yra duslintuvai?
Duslintuvo efektyvumas priklauso nuo ginklo tipo, naudojamos amunicijos ir paties duslintuvo konstrukcijos. Paprastai jie sumažina šūvio garsą 20–40 decibelų. Pavyzdžiui, jei nešlifuotas šūvis siekia apie 160 dB, tai su duslintuvu jis gali būti apie 130 dB – ribose, kurios laikomos saugiomis klausai.
Papildomi privalumai
Sumažina atatranką – duslintuvas padeda sumažinti atatranką, todėl šaudymas tampa patogesnis ir tikslesnis;
Sumažina liepsną vamzdžio gale, kas gali būti svarbu medžioklėje ar taktiniuose veiksmuose;
Mažesnis triukšmas aplinkai – šūvio garsas mažiau trikdo aplinkinius žmones ir gyvūnus.
Rekomendacijos karabino duslintuvo naudojimui medžioklėje
Duslintuvas – tai ne tik mada, bet ir šiuolaikinės, sąmoningos medžioklės priemonė. Jis sumažina šūvio garsą, apsaugo šaulio klausą ir trikdo aplinką gerokai mažiau. Tačiau tam, kad duslintuvas tarnautų ilgai ir efektyviai, būtina laikytis kelių svarbių principų:
Pasirinkite duslintuvą, tinkantį jūsų ginklui. Kiekvienas vamzdis turi specifinį sriegį ir kalibrą, todėl duslintuvas turi būti tiksliai pritaikytas. Netinkamai parinktas priedas gali sugadinti sriegį ar net kelti pavojų šaudant.
Būtina prišaudyti ginklą su duslintuvu.Duslintuvas keičia kulkos trajektoriją – dažniausiai šūvis būna žemiau ar šiek tiek nukrypęs į šoną, nei be duslintuvo. Todėl po duslintuvo pritvirtinimo būtina atlikti prišaudymą (naujai sureguliuoti taikiklį). Tik taip galėsite būti tikri dėl taiklumo.
Naudokite kokybiškus šovinius. Ne visi šoviniai veikia vienodai su duslintuvais. Geriausia rinktis aukštos kokybės šovinius ir, jei įmanoma, testuoti subsoninius – jie nepažeidžia garso barjero, todėl dar labiau slopina garsą.
Prieš kiekvieną medžioklę patikrinkite duslintuvo pritvirtinimą.Dėl atatrankos jis gali atsilaisvinti – net ir kelių milimetrų skirtumas gali paveikti kulkos kryptį ar net sukelti pavojų.
Duslintuvas keičia balistiką – prisitaikykite.Net jei skirtumas atrodo menkas, 100–150 metrų atstumu tai gali reikšti stiprų nukrypimą nuo taikinio. Reguliarus šaudymas su duslintuvu leidžia šauliui priprasti prie jo poveikio.
Valykite duslintuvą reguliariai.Duslintuvai kaupia parako suodžius, drėgmę ir metalines mikrodaleles. Tai gali lemti koroziją ar net trukdyti kulkai. Jei duslintuvas išardomas – išvalykite jį šepečiu ir tirpikliais. Jei ne – naudokite specialias valymo putas arba ultragarsinį valymą.
Venkite perkaitinimo.Intensyvus šaudymas (pvz., treniruotėse) gali įkaitinti duslintuvą iki kelių šimtų laipsnių. Tai kenkia jo konstrukcijai ir sukelia vaizdo iškraipymus per optiką dėl šilumos bangų.
Transportuokite duslintuvą atskirai ir saugokite sriegį.
Duslintuvą geriausia nuimti laikant ar transportuojant ginklą. Tačiau labai svarbu po nuėmimo užsukti apsauginę sriegio veržlę.
Paliktas atviras sriegis lengvai pažeidžiamas – tiek mechaniškai, tiek dėl drėgmės ar dulkių. Pažeisto sriegio taisymas yra brangus ir kartais reikalauja net stobro keitimo.
Naujausias žurnalo numeris jau čia!

!PRENUMERUOKITE žurnalą!
