Patirtis

Japonijoje dingo medžiotojas. Po virtinės lokių išpuolių šiauriniame miestelyje paskelbta ekstremalioji padėtis0


ChatGPT saka:
Meška pagauna lašišą upėje Rusha regione. Nuotraukos autorius – Masanao Nakanishi.
ChatGPT saka: Meška pagauna lašišą upėje Rusha regione. Nuotraukos autorius – Masanao Nakanishi.
Nuotrauka: global.hokudai.ac.jp

Japonijos valdžios institucijos ieško medžiotojo, kuris dingo kalnuose Hokaido saloje, netoli vietos, kur neseniai buvo pastebėtas rudasis lokys. Šis įvykis įvyko po kelių mirtinų lokių išpuolių Japonijoje šį mėnesį ir paskatino paskelbti lokių grėsmės ekstremaliąją padėtį viename šiauriniame miestelyje.

Medžiotoją antradienio popietę Esano kalne pranešė dingusiu jo draugas, kai šis negrįžo namo. Šalia kalnų kelio buvo rastas šautuvas, kuris, kaip manoma, priklauso dingusiam vyrui, netoliese taip pat buvo aptikta kraujo dėmių. Šeštadienį prie to paties kelio buvo pastebėtas didelis rudasis lokys.

Tą pačią dieną apie 120 km nuo šios vietos, Fukushimos miestelyje, buvo mirtinai užpultas laikraščių išnešiotojas.

52 metų Kenju Sato buvo daugybę kartų sukandžiotas lokio ir nutemptas apie 100 metrų į krūmus, kur po kelių valandų buvo rastas jo kūnas. Kaimynai, išgirdę pagalbos šauksmus, bandė nuvyti žvėrį, bet nesėkmingai.

Fukushimos vietos valdžia paskelbė vieno mėnesio trukmės rudųjų lokių ekstremaliąją padėtį. Tai pirmasis toks atvejis Japonijoje. Policijos pareigūnai, ugniagesiai ir medžiotojai patruliuoja visą parą. Pranešama, kad Fukushimos miestelyje pastebėtas lokys buvo apie 1,5 metro ilgio – mažesnis nei tas, kuris pastebėtas prie Esano kalno.

Užpuolimų banga visoje Japonijoje

Liepos 4 dieną šiaurės rytų Japonijoje, Ivates prefektūroje, juodasis lokys mirtinai užpuolė 81 metų moterį. Antradienio rytą per du atskirus incidentus buvo sužeistos dar dvi pagyvenusios moterys. Viena Aomorio prefektūroje šiaurėje, kita netoli Naros, buvusios Japonijos sostinės, pietuose.

Ekspertai mano, kad išpuolių padaugėjo dėl sumažėjusių gilės ir kitų lokių maisto šaltinių, o tai iš dalies siejama su klimato krize. Taip pat įtakos turi kaimo regionų gyventojų skaičiaus mažėjimas ir apleisti žemės ūkio plotai, kurie skatina lokius ieškoti maisto toliau nuo jų natūralios aplinkos.

Nors praėjusiais finansiniais metais buvo užfiksuotas rekordinis 212 žmonių sužalojimų skaičius, iš jų 6 mirtini, iki 2025 metų kovo rimtų incidentų skaičius labai sumažėjo – galbūt dėl geresnės situacijos su maisto.

Vis dėlto neseniai Tohoku regiono miškų tarnyba, apimanti penkias šiaurines prefektūras, pranešė, kad šį rudenį tikimasi itin menko bukmedžių riešutų derliaus – šių riešutų lokiai labai ieško. Tai kelia baimę, kad dėl bado daugiau lokių vėl brausis į gyvenamąsias teritorijas.

Valdžia ragina gyventojus nelaikyti maisto atliekų lauke, kad nepritrauktų laukinių gyvūnų.

Hokaido saloje gyvenantys usūriniai rudieji lokiai gali užaugti iki 3 metrų ir sverti daugiau nei 500 kg. Kitose Japonijos vietose gyvenantys Azijos juodieji lokiai retai viršija 1,5 metro ir 150 kg, bet vis tiek gali būti pavojingi žmonėms.

Reaguojant į krizę, parengtas naujas įstatymas

2025 m. balandį Japonijos vyriausybė sušvelnino griežtus medžioklės apribojimus ir leido lokių numarinimą netoli miestų, jei jie kelia grėsmę žmonių gyvybei. Iki tol mirtini veiksmai buvo leidžiami tik esant tiesioginei grėsmei.
Įstatymas įsigalios nuo 2025 m. rugsėjo mėnesio.

Gyventojų saugumas – pirmoje vietoje

Valdžios institucijos ragina gyventojus nepalikti maisto atliekų lauke, kad nereikalingai nepritrauktų laukinių gyvūnų. Hokaido Usūrijos rudųjų lokių ūgis gali siekti 3 metrus, o svoris viršyti 500 kg. Azijos juodieji lokiai (Honsiu ir kituose regionuose) yra mažesni – jie gali užaugti iki 1,5 metro ir sverti iki 150 kg. Tačiau ir šie gyvūnai gali būti agresyvūs, o jų užpuolimas žmogui gali baigtis sunkiomis traumomis ar net mirtimi.

Susiję straipsniai

Valdžios atstovai viešai pripažino, kad tragiškų ir pavojingų įvykių virtinė verčia iš naujo įvertinti žmogaus ir laukinių gyvūnų sambūvį, ypač medžioklės, turizmo bei kaimiškų vietovių kontekste. Padėtis Japonijoje yra rimtas priminimas ir kitoms šalims, kur laukinių gyvūnų populiacijos auga arba keičiasi dėl aplinkos veiksnių.

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.