Patirtis

Išlaikyti ilgiau – beoriame maiše0

Nuotrauka: Linda Dombrovska

Vienas efektyviausių būdų pailginti produkto galiojimo laiką ir apsaugoti jį nuo išdžiūvimo yra supakuoti vakuumatoriumi. Tai ypač svarbu medžiotojams, kurie medžioklės produkcijos gauna ne kilogramais, o maišais ir iškart daug. Taip pat medžioklės su varovais sezono viršūnėje gana didelė problema yra kokybiškai ir ilgam laikui išlaikyti žvėrieną. Sprendimas galėtų būti vakuumatorius, nors susidaro įspūdis, kad šie įrenginiai yra brangūs ir nepatogūs. Regis, šį kartą pavyks šį stereotipą sugriauti.

Kaip tai veikia?

Vakuuminis pakavimas yra metodas, kai oras išsiurbiamas iš pakuotės prieš ją uždarant. Pagrindinė šio metodo užduotis yra pašalinti iš pakuotės deguonį, siekiant ilgiau išlaikyti produktus ir sumažinti pakuotės apimtį. Vakuuminiu būdu iš pakuotės išsiurbiamas deguonis, ir tai sumažina galimybę daugintis įvairioms bakterijoms ir grybeliams bei iš maisto produktų dingti drėgmei, nes, pavyzdžiui, kameroje mėsa lėtai sudžiūva ir galiausiai virsta nevalgomu sendaikčiu. Taip pat šį metodą galima naudoti norint ilgesnį laiką maistą išlaikyti sausą, pavyzdžiui, kruopas, riešutus, džiovintą mėsą, sūrį, žuvį, kavą ir šuns maistą. Trumpam laikui užvakuumuoti galima ir šviežius produktus, pavyzdžiui, daržoves, mėsą, skysčius, jeigu prietaisas tai gali.

Įdomu, kad vakuumuojant galima gerokai sumažinti kitų gaminių – ne maisto – apimtį, pavyzdžiui, drabužių, laikytinų ilgesnį laiką. Oras juk užima daug vietos.

Internete yra informacijos, kad vakuumuota šviežia mėsa šaldytuve gali išbūti šešias savaites, o kameroje ir daug ilgiau. Šį teiginį dar reikia patikrinti gyvenime, bet užvakuumuotos dešros išbūna gana ilgai.

Be šios paskirties yra keletas subtilių receptų, kuriuose su marinatu ir prieskoniais ingredientai užvakuumuojami, o paskui žemoje temperatūroje „verdami“. Tai vadinama sous-vide (iš pranc. vakuumavimas) ir tokiu būdu išsaugoma daugiau maisto medžiagų.

Vakuumatoriai

Bandome

Man pakliuvo du vakuumatoriai: vienas – profesionalesnis La.va, didelis, galingas ir sunkus prietaisas; antras – paprastesnis, lengvesnis ir pigesnis Atemi Nordic BL-2260. Abu įrenginiai veikia automatiškai, tik pirmas yra modernesnis, o antras naudotas keletą metų. Kurį laiką bandydama perkąsti šiuos įrenginius susidūriau su keliais niuansais, kurie galėtų būti svarbūs naudojant vakuumatorių.

Įrenginys turi būti pakankamai galingas, lengvai naudojamas ir greitas, kad nereikėtų pusę dienos praleisti siurbčiojant į maišelius šerno dešreles.

Man pakliuvęs La.va modelis skirtas profesionalams, bet jis sunkus, užima daug vietos ir šiuo atveju reikėjo atsižvelgti į keletą niuansų. Pirma, jam reikėjo specialių maišelių, dedamų rievėta puse į apačią, atidžiai žiūrint, kad jų kraštai atsidurtų tiksliai specialiame plyšyje, antraip įrenginys nedarys to, ko iš jo tikimasi.

Klausant stiproko riaumojimo ir stebint žymas ant slėgio matuoklio, reikia sulaukti, kol užsidega ir užgęsta raudona lemputė. Riaumojimui nutilus užvakuumuotos dešrelės galėjo keliauti į šaldytuvą. Šio modelio problema ta, kad uždarytą jo dangtelį paskui gana sunku atidaryti, o jeigu jis vėl netyčia užkrinta, vakuumavimas prasideda iš naujo ir reikia skubiai nuspausti mygtuką Stop.

Atemi BL-2260 yra pigus vakuumatorius, kuris iš tiesų maloniai nustebino savo kaina – interneto parduotuvėje galima įsigyti už 89 eurus. Firma gamina ir galingesnių bei profesionalesnių įrenginių, bet šį kartą mano užduotis buvo išbandyti labai paprastą ir medžiotojams prieinamą vakuumatorių.

Deja, turėjau tik nesuprantama kalba rašytą instrukciją, nes vakuumatorius buvo atsiųstas iš Estijos. Reikėjo keleto bandymų ir ilgai žiūrėti į mažas nuotraukėles instrukcijoje, kad suprasčiau, kaip šis daiktas veikia. Kai paslaptį atskleidžiau, supratau, kaip paprastai jis funkcionuoja. Maišelio kraštus reikia padėti ant vakuumatoriaus, uždaryti atlenkiamą dangtelį, prispausti, kol spragtelėja, ir nuspausti vieną mygtuką. Viskas. Per keliolika sekundžių – pirmasis suvakuumuotų dešrelių maišas.

Vakuumatorius suteikia daug galimybių. Šį kartą reikėjo susitvarkyti su krūva dešrelių. Jeigu turite įvairių dydžių maišelių, dešreles galite suvakuumuoti porcijomis – didesnėmis ir mažesnėmis skirtingoms gyvenimo situacijoms. Taip pat užvakuumavau jau supjaustytus dešrelių gabalėlius, kuriuos galima pasiimti į pikniką arba prireikus greitai sumesti į keptuvę. Paskui paeksperimentavau ir su kitkuo.

Šunų maisto maišas atidarytas dvokia, o išvykus porai dienų nepatogu šunų maisto įberti į kokį pirkinių maišelį, nes jis visuomet išbyra. Taigi vakuumavau šunų maistą porcijomis – dalį pasiimti, dalį atidėti. Vakuumatorius praverčia ir žaliai mėsai pakuoti, tokiu būdu galima apdoroti jau pagamintą valgį – kotletus, karbonadus, net troškinį. Galimybių daug, rezultatas puikus.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.