Medžioklės reikmenys

Iš archyvo. Vienvamzdžio IŽ kelias į sportą0


MP-18EM-M
MP-18EM-M
Nuotrauka: iš archyvo

Bėgančio šerno rungtis anksčiau buvo net olimpinė sporto šaka, o medžiotojai iki šiol treniruojasi šiuo šaudymo būdu. Latvijoje, kur ši šaudymo disciplina irgi labai populiari, profesionalūs šauliai priderina savo sportinius ginklus, ieško įdomių sprendimų ir iš paprasto rusiško gaminio sugeba padaryti gerą, patikimą ginklą, kuriuo galima pasiekti gerų rezultatų.

Anksčiau būdavo šaudoma tik originaliu kryptuku šautuvo gale, bet dabar jau praktiškai kiekvienas šaulys prie savo sportinio lygiavamzdžio primontavęs optinį taikiklį. Tokiu taikikliu lengva tiksliai nusitaikyti, taip pat jis praverčia vyresniems medžiotojams, kurių rega suprastėjusi. Taigi, pasiskolinęs idėjų iš sportininkų, šį sprendimą medžioklėje gali adaptuoti bet kuris medžiotojas. Tik verta prisiminti, kad optinis taikiklis netiks paukščių, pavyzdžiui, ančių, medžioklei, nes juo neišeis gerai ir greitai pamatyti skrendančio taikinio, bet štai medžioklei tykant ar varant tai bus puikus sprendimas.

Anksčiau vienvamzdis šautuvas buvo daugelio medžiotojų pirmasis lygiavamzdis, paveldėtas iš senelio, nes praeito amžiaus viduryje ginklų pasirinkimas nebuvo toks platus kaip šiandien. Mūsų laikais retas kuris renkasi vienvamzdį. Dažniau įsigyjamas tam tikro prekės ženklo ginklas tik dėl nostalgijos. Šį kartą apžvelgsime šiuolaikinę Iževsko mechaninės gamyklos (IMG) pasiūlą.

Ginklo pritaikymas

Sportinio lygiavamzdžio pagrindu imamas klasikinis IMG vienvamzdis MP-18M-M – pasaulyje gerai žinomas ginklas klasikinių vertybių gerbėjams, kuriems užtenka vieno šūvio pataikyti į taikinį. Šis modelis tęsia praeito amžiaus 6-ajame dešimtmetyje pradėtas lygiavamzdžių serijos tradicijas. Pasak gamintojo, tai yra tobulai subalansuotas šautuvas, skirtas greitai nusitaikyti, bet apie tai – paskui.

Šautuvą MP-18M-M kaip sportinio lygiavamzdžio pagrindą renkamasi dėl geros kainos ir todėl, kad vamzdžio gale galima nenaudoti viso droselio, taip siekiant gero pataikymų tankumo šaudant sportinėmis kulkomis. Pavyzdžiui, IŽ-27 tokių galimybių neteikia.

Pirmas meistrų atliekamas dalykas – nupjauti 2,5 cm nuo vamzdžio galo, kad nereikėtų naudoti originalaus viso droselio ir vamzdžio gale būtų visiškas cilindras. Šaudant visu droseliu, kulkų pataikymo tankumo rodikliai nebus geri. Medžioklėje tokie rezultatai dar priimtini, bet tik ne sporte.

Kitas žingsnis – paruošti optinio taikiklio pagrindą, nes prie šio MP-18M-M modelio originaliai neįmanoma primontuoti optinio taikiklio. Šis pagrindas gaminamas pagal vamzdžio spindulį, jam padaromi vamzdžio ašiai lygiagretūs tarpeliai ir primontuojamas optikos laikiklis. Optinio taikiklio laikiklį galima nuimti, nes yra žmonių, šaunančių ir su išoriniais atviraisiais taikikliais, o kartais būna, kad varžybų organizatoriai leidžia šauti vien tik naudojant atviruosius taikiklius.

Tai padaręs meistras pakeičia ginklo pusiausvyrą ir kartu padidina svorį, vamzdžio gale primontuodamas specialų svarelį. Toks svarelis sveria 400–500 g, nors galima pridėti ir lengvesnį. Šaudant sunkesniu ginklu, judesiai yra kitokie, dėl to šaudyti lengviau. Iš esmės IŽ-18 yra lengvas ginklas. Pasunkinus jį sunkiu antdėklu, lengviau taikyti ir šaudyti. Sportui skirti ginklai yra sunkūs – 5 ar net 7–8 kg. Pasunkintas IŽ-18 priartėja prie sportinio šautuvo reikalavimų.

Optinis taikiklis

Šį kartą prie ginklo pridėtas AKAH optinis taikiklis. Per trejus metus šios firmos taikikliams nustatyta labai maža broko. AKAH yra vokiečių medžioklės reikmenų prekybos tinklas, užsakantis šį optinį taikiklį su savo prekės ženklu. Sportiniam šaudymui rekomenduojami taikiklio parametrai yra 1,5–6 × 42 – tokie optimalūs šaudant į bėgantį šerną. Daugiau nei 6 kartus didinti bėgančio šerno tikrai nereikia – jau ir tiek padidinus šaudyti sunku, nes taikiklyje matomas kiekvienas šaulio judesys.

Pastaraisiais metais sportiniam šaudymui su lygiavamzdžiu vis labiau naudojami optiniai taikikliai. Dar prieš šešerius metus net didžiausi taikluoliai šaudydavo su atviraisiais taikikliais, o dabar retas kuris nepasinaudoja optinio taikiklio privalumais. Daugelis sporto lyderių naudoja optinius taikiklius ir pasiekia gerų rezultatų. Be to, sportininkų rega ilgainiui irgi suprastėja.

Dažnai vien dėl prastos regos būna sunku suderinti taikinį su kryptuku, o su optiniu taikikliu tai padaryti daug lengviau. Kodėl gi optinio taikiklio privalumais reikėtų naudotis tik sporte, jeigu bet kuris vyresnis šaulys gali prie savo šautuvo primontuoti optinį taikiklį ir puikiai įžiūrėti taikinį?

Amunicijai galima rekomenduoti latvių DDupleks gaminamas kulkas Super Target, nors daugelis naudoja ir lietuvių Zala Arms Leader sportines kulkas. Kalbant apie DDupleks, svarbu, kad ginklo vamzdyje būtų absoliutus cilindras, antraip gerą pataikymų grupę surinkti bus sunku.

Rezultatas

Įsigijusi naują lygiavamzdį, supratau, kad vien jį suderinti nepakaks, nes apsodas pasirodė gerokai per trumpas. Teko ieškoti meistro. Šis pasakė, kad IŽ-18 apsodas skirtas paukščiams medžioti, todėl yra specialiai išlenktas. Taigi apsodą apipjaustėme, paskui pailginome, o iš vieno seno sportinio šautuvo pasiskolinome specialų reguliuojamą galą, kad ginklu galėtų šauti skirtingi žmonės.

Regis, šis lygiavamzdis bus gana sėkmingas, nes dar prieš išbandydama jį šaudykloje gavau skubų kvietimą atvykti į mišką su pėdsekiu šunimi ieškoti sužeisto pernykščio šerniuko. Kadangi tą kartą po ranka nebuvo nieko kita, gyvūnas buvo pribaigtas naujuoju lygiavamzdžiu. Iš esmės tai yra sportui tinkamas medžioklinis ginklas, taigi neatmestina, kad su juo galima eiti, pavyzdžiui, į medžioklę su varovais.

Šaudykloje rezultatai taip pat nebuvo blogi, ir pirmosiose treniruotėse pavyko pasiekti gerų rodiklių, nors prie naujo ginklo reikėjo šiek tiek prisitaikyti. Kaip daugelis naujų rusiškų gaminių, šis irgi yra kietas, jį sunku atidaryti ir užtaisyti, o gaiduko svirtelė spaudžiama tris kartus kliuvo. Meistras apskaičiavo, kad po 2000 šūvių ginklas turėtų išsijudinti, taigi nusprendėme jį sureguliuoti, nes laukti 2000 šūvių tikrai nesinorėjo.

Iš viso ši afera kainavo apie 800 eurų, bet dabar turiu specialiai bėgančiam šernui skirtą lygiavamzdį. Telieka eiti į šaudyklą ir siekti gerų rezultatų.

Iževsko mechaninė gamykla

Viena didžiausių Rusijos ginklų gamybos įmonių savo veiklą pradėjo TSRS nacionalinio armijos komisaro 1942 m. liepos 21 d. sprendimu. 1944 metais įmonė pradėjo gaminti motociklus, kasyklų įrangą ir svorius, o 1945–1955 metais buvo gaminami TT pistoletai, kuriuos vėliau pakeitė garsieji Makarov. Iš viso gamykloje buvo pagaminti daugiau kaip 5 milijonai pistoletų. 1949 metais pradėti gaminti vienvamzdis ZK ir dvivamzdis IŽ-49 padarė IMG didžiausia pasaulio sportinių ir medžioklinių ginklų gamykla.

1956–1965 metais įdiegta naujų gamybos technologijų, pradėti gaminti nauji sportinių ir medžioklinių ginklų modeliai IŽ-56, IŽ-59, IŽ-18. 1973 pradėtas gaminti plačiai naudojamas garsusis vertikaliai dvejintas dvivamzdis IŽ-27.

Mūsų dienomis IMG eksportuoja sportinius ir medžioklinius ginklus į 65 pasaulio šalis ir yra gavusi tarptautinį pripažinimą. Šiais metais IMG su savo gaminiais pasirodė ir Vokietijos parodoje IWA Outdoor Classics.

MP-18EM-M_Sporting
Nuotrauka: iš archyvo

Bandymas: IŽ lygiavamzdžių pliusai ir minusai

Pagalvojus apie bet kokį klasikinį rusų gaminį, į galvą ateina įvairių asociacijų – teigiamų ir neigiamų. Pavyzdžiui, žigulys. Į priekį važiuoja, mechanizmas paprastas, bet palyginti su užsienietiškais – komforto jokio. Apie rusų ginklus ir jų kokybę šaulių ir medžiotojų nuomonės skiriasi. Vieni sako, kad nėra nieko bloga – miške iššausi visuomet, kulkos skries ten, kur nusitaikysi, vamzdžiai taip pat abu šaus ta pačia kryptimi. Nors kiti sako „ne ne, tik ne rusišką!“ Teisūs yra visi.

Turėjome galimybę realiai pašaudyti ir išbandyti tris skirtingus IMG lygiavamzdžius: du MP-27-EM su viena ir dviem gaiduko svirtelėmis bei vienvamzdį MP-18EM-M – neperdarytą, tiesiai iš parduotuvės.

Pliusai

Prieš pradedant analizuoti tyrimo rezultatus, norėtųsi paminėti gerąsias šių ginklų savybes. Pirma, ginklas šauna ten, kur žiūri šaulys. Galima pataikyti ir kulka, ir šratais net šaunant vienvamzdžiu – lėkštutės dužo. Geriausia žinia ypač jauniesiems medžiotojams – abu vertikaliai dvejintų lygiavamzdžių IŽ-27 vamzdžiai šauna į tą patį tašką, o tai yra labai svarbus ir geras rodiklis šių ginklų naudai.

Į abu vamzdžius galima dėti kulkas ir šauti. Ginkluose yra ežektoriai, o tai irgi didelis medžiotojo ir bet kokio šaulio patogumas – iššautos tūtelės nereikia traukti iš vamzdžio. Pats mechanizmas labai paprastas, be sudėtingų, protui nesuvokiamų sprendimų, o tai tik pailgina šautuvo naudojimo laiką. Didžiausias šių ginklų pliusas yra jų kaina, prieinama ir jaunam medžiotojui, besirenkančiam pirmąjį ginklą. Kalbant apie šaudymo komfortą, idealius pataikymus ir apskritai šaudymo malonumą, vien įsigijus ginklą investicijos nesibaigs.

Bandymas

MP-27-EM
Be kainos dar vienas labai svarbus pirmojo ginklo aspektas yra tai, kad naujai iškeptas medžiotojas tikrai norės vykti į šaudyklą treniruotis, išbandyti savo naująjį medžioklės įrankį ir visaip kitaip jį naudoti praktiškai. Du patyrę sportininkai šauliai, išbandę rusų ižus, priėjo išvadą, kad tokį, koks išeina iš parduotuvės, ginklą naudoti galima, bet tikrai nepatartina. Vis dėlto, patobulinus kelis esminius dalykus, ginklą galima pritaikyti bet kuriam ūgiui.

MP-27EM-1C_Sporting
Nuotrauka: iš archyvo

Dėl nesuprantamų ir nepaaiškinamų priežasčių originalūs rusų ginklų apsodai, įskaitant ir MP-18, yra skirti nykštukams, ir sakau tai neperdėtai ir be ironijos. Ižų apsodai yra labai trumpi, ir tuo galima paaiškinti daugelio medžiotojų neigiamą požiūrį į šiuos ginklus.

Dėl trumpo apsodo ir netinkamos ginklo pusiausvyros šaunant atatranka yra tiesiog baisi. Ji dar pakenčiama šaunant sportiniais šratais, bet paleidus medžioklinę kulką jausmas ne itin malonus. Pati po penkių šūvių sugebėjau gauti mėlynę. Ir čia visai niekuo dėtas ginklo laikymo būdas ar jo naujumas. Atsakymas labai paprastas – apsodas nepritaikytas konkrečiam šauliui, o šio ginklo atveju – praktiškai nė vienam.

IWA ginklų stende buvo padėti trys nauji ižai ir vienas Blaser F3, pritaikytas nedidelio ūgio šaulei. Aiškiai matyti, kad ižų apsodai dar trumpesni nei F3. Čia nelyginami patys ginklai, o tik matuojamas apsodų ilgis. Tai tik parodo, kad kaltas ne pats ginklas, o jo komplektacija, tiksliau – apsodas.

Bandymo pradžioje, turint omenyje, kad visas naujojo ginklo mechanizmas išteptas apsauginiu tepalu, ginklų ežektoriai iš pradžių strigo, bet po keleto šūvių išsijudino. Žinoma, vienas didžiausių naujųjų ižų minusų yra tas, kad mechanizmas labai kietas. Reikia išties nemažai jėgų, kad ginklą ne tik užtaisytum, bet ir po šūvio atidarytum.

Jeigu ginklą laiko patyręs, stotingas šaulys, didelių problemų nėra, bet tai erzina. Medžiotojoms šis reikalas kone beviltiškas. Parduotuvės atstovas teigė nesant pagrindo netikėti, kad ilgainiui ginklo mechanizmas išsijudins, tačiau tai neįvyks po penkių ar dešimties šūvių – reikės iššauti mažiausiai šimtą kartų. Su netinkamu apsodu toks uždavinys gali tapti pavojingas sveikatai.

Maža to, šaudami netinkamo apsodo ginklu galite įsivaryti šūvio baimę, nes ginklas ne tik smogia į skruostą ir petį, bet gaiduko svirtelės apsauga kerta per rankos pirštus. Šūvio baimė yra nemalonus šalutinis poveikis, kurio paskui atsikratyti itin sunku, kartais net neįmanoma.

Viena ar dvi gaiduko svirtelės

Asmeniškai man atrodo, kad dvi gaiduko svirtelės yra archaizmas iš tų laikų, kai technologijos dar nebuvo tokios išvystytos, kad mechanizmui pakaktų vienos gaiduko svirtelės. Manęs neįtikina argumentas, kad medžioklėje į vamzdžius dedama skirtinga amunicija skirtingiems gyvūnams. Pirma, medžioklėje su varovais naudoti grankulkes visiškai nepatartina dėl įvairių priežasčių.

Tuomet geriau iš karto į abu vamzdžius dėti kulkas. Kiek kartų teko girdėti, kaip medžiotojas sumaišo svirteles ir į elnią iššauna lapei skirtą užtaisą. Antra, kad kuo geriau pataikytum, nebūtina naudoti pavojingo grankulkių užtaiso, keliančio grėsmę kolegoms ir šunims. Geriau porą kartų per metus nuvažiuoti į šaudyklą ir pasitreniruoti.

Kitas didžiulis ginklų su viena gaiduko svirtele pliusas yra tai, kad abiejų šūvių svirtelės spūdis vienodas. Tarp pirmojo ir antrojo šūvio laikas labai trumpas – nuspaudi svirtelę, atleidi ir nuspaudi antrą kartą. Daugelis medžiotojų sako, kad prie dviejų svirtelių galima priprasti. Žinoma, kad galima, bet ar reikia? Daugeliu atvejų galima labai gerai suprasti, kuris medžiotojas naudoja ginklą su dviem gaiduko svirtelėmis. Kol taikiniui tolstant medžiotojas suranda antrąją svirtelę, būna jau per vėlu.

Išvados

Jeigu ketinate savo ižą išmesti ar parduoti, tikrai nereikėtų to daryti. Jeigu kenčiate nuo stiprios senojo ižo atatrankos ir jau esate nusižiūrėjęs naują ginklą, pirmiausia reikėtų su ginklu keliauti ne į šaudyklą, o tiesiai pas meistrą, kuris pagamins naują apsodą.

Paprasčiausia versija galėtų kainuoti papildomus 200–300 eurų. Galbūt originalūs apsodai yra tokie trumpi sąmoningai, kad, pavyzdžiui, kiekvienas pasiilgintų pagal poreikį. Būtų smagu, jeigu įvairios medžioklės reikmenų parduotuvės teiktų ir tokią paslaugą – ji gerokai palengvintų jaunųjų medžiotojų gyvenimą. Atsižvelkite ir į tai, kad medžioklei skirti ginklai nėra numatyti sportiniam šaudymui, nes negali atlaikyti tokios didelės apkrovos, taigi žiūrėkite, kuris ginklas skirtas medžioklei, kuris – sportui.

Patobulintas IŽ-27 idealiai tiks paukščiams medžioti su šratais. Norėdami medžioti kanopinius kulkomis, prie ginklo galite primontuoti raudonojo taško taikiklį ar kokį paprastą optinį taikiklį, kad pataikymo kokybė būtų geriausia. Kryptukas vamzdžio gale yra labai paprastas taikiklis, kuris ne visuomet garantuoja geriausią rezultatą, jeigu jūsų prioritetas – kulkos. Svarbu, kad bent jau abu mūsų išbandytų ginklų vamzdžiai šautų identiškai – tuomet medžiotojas nepatirs įvairių nereikalingų rūpesčių.

Susiję straipsniai

Pasak kolegos, ginklų apdaila, apsodo ir lovelio derinimas bei spynos dėžutės mechanizmo ir ežektorių veikimas šiek tiek gąsdina, nes ginklas iš tiesų yra labai drūtas. Prieš parduodant ginklai praplaunami tirštais tepalais, šis tas patobulinama, ir lygiavamzdis tampa išties tinkamas naudoti. Lyginti su Vakaruose gaminamais ginklais sunku, net neobjektyvu, nes kainų skirtumas labai didelis.

Planuojant įsigyti ginklą, neabejotina, kad universalaus varianto visoms reikmėms nėra ir nebus. IŽ yra vienas paprasčiausių ir pigiausių pasirinkimų, kuris nėra peiktinas, jeigu medžiotojas pasirengęs investuoti kiek daugiau laiko ir lėšų į ginklo patobulinimą. Antraip iš tikrųjų gali atsirasti nepasitenkinimas būtent šia firma ir stipri šūvio baimė.

PRENUMERUOK Žurnalas Medžioklė arba ieškok spaudos prekybos vietose!

Žurnalo Medžioklė YOUTUBE KANALAS

Posted by Žurnalas Medžioklė on Trešdiena, 2021. gada 3. marts

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.