Šių metų gegužės 1 dieną įsigaliojo ilgai lauktos Medžioklės įstatymo pataisos, kurios pagaliau suteikė medžiotojams teisę medžioklėje naudoti naktinius taikiklius ir priedėlius. Pagal dabartinę redakciją, tokius prietaisus naudoti leidžiama tik medžiojant konkrečias gyvūnų rūšis: šerną, lapę, usūrinį šunį, ondatrą, nutriją, kanadinę audinę ir paprastąjį meškėną. Atkreipkite dėmesį, kad įstatyme nenurodytas paros laikas, kada tokie prietaisai leidžiami, tik rūšys, kurias galima medžioti naudojantis naktiniais taikikliais. Tai reiškia, kad jie negalės būti naudojami elnių ar stirnų medžioklei, kaip tai leidžiama kai kuriose kitose šalyse.
Kol kas viskas aišku. Tai, kad įstatymas įsigalios gegužės 1-ąją, buvo žinoma jau nuo kovo 14 dienos, kai Seimas atmetė prezidento Gitano Nausėdos veto ir priėmė įstatymo pakeitimus.
Laikotarpis buvo tikrai labai įdomus, o medžiotojų bendruomenėje jautėsi pergalė ir viltis. Buvo aišku, kad kovo pabaigoje ir visą balandį Aplinkos ministerija (AM) bus apkrauta darbais ir bus deramasi su visais socialiniais partneriais, nes priėmus įstatymo pakeitimus, Medžioklės taisyklių pakeitimai irgi privalo būti paruošti, nes tai reglamentuos naktinių taikiklių naudojimą.
Naktinių taikiklių naudojimas medžioklėje pasirodė itin opi problema, kuri pastaruosius kelerius metus traukė masinės žiniasklaidos ir socialinių tinklų vartotojų dėmesį. Abiejų barikadų pusėse esančios visuomeninės organizacijos išsakė savo argumentus ir pasiūlymus. Skirtumas tarp medžiotojų ir jų oponentų argumentų bei publikuotų straipsnių aiškiai parodė, kas yra profesionalas ir supranta klausimo esmę.
Priėmus Medžioklės įstatymo pataisas, drastiškus pažadus žarstė medžioklės priešininkai. Neoficialiai kuluaruose buvo kalbama, kad įstatymas yra vienas dalykas, bet taisyklės bus sukurtos taip, kad medžiotojams bus praktiškai neįmanoma naudotis naktiniais taikikliais, kad reikalavimai bus tokie sudėtingi, jog mes net nenorėsime tokių taikiklių pirkti. Žinoma, tai buvo tik derybų lygiu, tačiau situacija gegužės pradžioje kėlė įtarimų, kad kažkas ne visai gerai.
Beje, balandį apklausti medžiotojai ir medžioklės reikmenų parduotuvių darbuotojai taip pat nurodė, kad naktinių taikiklių pardavimai išlieka maži. Medžiotojai itin atsargiai laukė Medžioklės taisyklių pakeitimų projekto.
Įstatymas prieštarauja taisyklėms
Ruošiant straipsnį, gegužės 1-ąją, atnaujintos Medžioklės taisyklės dar nebuvo paskelbtos. Taigi, galiojo senoji taisyklių redakcija, draudžianti medžioti (58.3.9) naudojant naktinius, lazerinius, termovizinius taikiklius ir jų priedus prie optinių taikiklių arba medžiojant turėti juos su savimi. Įdomi situacija, švelniai tariant.
Lietuvos medžiotojų sąjungos Gamta prezidentas Raimondas Ribačiauskas trumpame interviu telefonu išreiškė susirūpinimą: „Atrodo, mūsų laukia netikėtumai. Vakar buvo pranešta, kad aplinkos ministras Simonas Gentvilas balandžio 30 d. pasirašė įsakymą dėl Medžioklės taisyklių pakeitimų patvirtinimo, tačiau šiandien aktas nepaskelbtas. Tikriausiai kažkas nustatė, kad reikalavimai per lengvi, o apribojimai nereikšmingi, o dabar ten (ministerijoje) ruošiami skubūs papildymai.“
Diskusijų ir pasiūlymų laikotarpis
Balandžio 22 dieną portale e-seimas.lrs.lt pasirodė ilgai lauktas aplinkos ministro įsakymo dėl Medžioklės taisyklių pakeitimo projektas (reg. Nr. 24-7160). Projekte yra tik du punktai, kuriuose kalbama apie naktinių taikiklių naudojimą.
11.12. Naktinius taikiklius leidžiama naudoti tik medžiojant tykojant iš kilnojamų ar nekilnojamų medžioklės bokštelių, kitų virš žemės pakeltų priedangų ir slėptuvių, nuo kilnojamų kopėčių, kai ginklas laikomas ne žemesniame kaip žmogaus ūgis aukštyje, užtikrinant, kad šaudmenys kris į gruntą matomame šaudymo sektoriuje.
Pagal naująjį 58.3.9 papunktį, draudžiama naudojant naktinius taikiklius medžioti gyvūnus, kurie, pagal Lietuvos Respublikos medžioklės įstatymą, negali būti medžiojami naudojant naktinius taikiklius.
Pradiniame variante buvo reikalavimas įrašyti į medžioklės lapą, jei medžiotojas naudoja naktinį taikiklį. Dar gegužės 2 d. turėtame taisyklių pakeitimų projekte šis reikalavimas buvo išbrauktas.
Neoficialiuose pokalbiuose su Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos (LMŽD) atstovais žurnalas sužinojo, kad galutinėje Medžioklės taisyklių redakcijoje nebus neteisėta medžioti iš bokštelio, jei naudojamas naktinis taikiklis.
„LMŽD pozicija visuomet buvo naktinį taikiklį prilyginti medžiokliniams prožektoriams, pritvirtintiems prie ginklo, nes tarptautiniuose teisės aktuose šios dvi priemonės yra lygiavertės ir tą lygiavertiškumą dar kartą patvirtina, kad pagal dabar galiojančias Medžioklės taisykles su prožektoriais galima medžioti šernus, lapes, mangutus, meškėnus, kanadines audines, nutrijas ir ondatras – būtent tas pačias gyvūnų rūšis, kurias, pagal Medžioklės įstatymą, nuo š. m. gegužės 1 d. bus galima medžioti su naktiniais taikikliais. Visi kiti iki šiol siekti ribojimai įstatymo įgyvendinamaisiais teisės aktais yra pertekliniai, kurie medžiotojus galimai privestų prie netyčinių pažeidimų. Todėl LMŽD požiūriu, ypač kol neturime administracinių nusižengimų analizės ir teisminės praktikos, naktinių taikiklių naudojimą tokiuose teisės aktuose reikia reglamentuoti liberaliai“, – teigė draugijos direktorius Laimonas Daukša.
LMŽD savo siūlymus apibendrino rašte, kuris buvo išsiųstas ministerijai Medžioklės taisyklių derinimo laikotarpiu:
Projekto 5 straipsniu siūloma papildyti Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisykles (toliau – Taisyklės) 11.12 papunkčiu:
„11.12. Naktinius taikiklius leidžiama naudoti tik medžiojant tykojant iš kilnojamų ar nekilnojamų medžioklės bokštelių, kitų virš žemės pakeltų priedangų ir slėptuvių, nuo kilnojamų kopėčių, kai ginklas laikomas ne žemesniame kaip žmogaus ūgis aukštyje, užtikrinant, kad šaudmenys kris į gruntą matomame šaudymo sektoriuje.“
Taisyklių 11.3 papunktyje pateikiama medžioklės „tykojant“ sąvoka: „tykojant – kai medžiojamųjų gyvūnų laukiama tam skirtame medžioklės bokštelyje, slėptuvėje, valtyje, specialiai įrengtoje priedangoje ar be jos.“
Projektu siūloma įvesti alternatyvią tykojimo sąvoką, medžiojant su naktiniais taikikliais. Tokia praktika yra ydinga teisės požiūriu, nes tą patį medžioklės būdą „tykojant“ siūloma reglamentuoti dviem skirtingo turinio ir viena kitai prieštaraujančiomis Taisyklių nuostatomis. Tai prieštarauja teisinio tikrumo ir apibrėžtumo principams bei gali sukelti neaiškumų bei diskutuotinų situacijų Taisyklių praktinio taikymo požiūriu.
Atsižvelgiant į tai, kas nurodyta, siūlome tokią Taisyklių 11.12 papunkčio redakciją:
„11.12. Naktinius taikiklius leidžiama naudoti tik medžiojant tykojant. iš kilnojamų ar nekilnojamų medžioklės bokštelių, kitų virš žemės pakeltų priedangų ir slėptuvių, nuo kilnojamų kopėčių, kai ginklas laikomas ne žemesniame kaip žmogaus ūgis aukštyje, užtikrinant, kad šaudmenys kris į gruntą matomame šaudymo sektoriuje..“
Taip pat siūlome papildyti Projekto 13 straipsnio 58.3.9 papunktį nauja nuostata, leidžiančia naudoti naktinius taikiklius sužeistų žvėrių paieškai, nes Projekte tokia praktinė gyvūno kančių nutraukimo situacija nenumatyta. Mes manome, jeigu pagal šiuo metu galiojančias Taisykles leidžiama sužeistų žvėrių paieškai naudoti prožektorius, kurie pritaisyti prie šautuvo (Taisyklių 10.2.6 papunktis), tai ir su naktiniu taikikliu tai turėtų būti leidžiama, pabrėžiant, jog naktinis taikiklis sužeistų žvėrių paieškoje efektyvumo prasme pranašesnis ir užtikrinantis greitesnį gyvūno kančių nutraukimą.
Atsižvelgdami į tai, kas nurodyta, siūlome tokią Taisyklių 58.3.9 papunkčio redakciją:
Draudžiama:
„58.3.9. naudojant naktinius taikiklius medžioti gyvūnus, kurie pagal Lietuvos Respublikos medžioklės įstatymą negali būti medžiojami naudojant naktinius taikiklius, išskyrus atvejus, kai ieškoma su naktiniais taikikliais leistinų medžioti sužeistų žvėrių;“.
Projekto 14 straipsniu siūloma pripažinti netekusiu galios 58.5 papunktį.
58.5. medžioti medžiotojo biliete neturint žymos, įrašytos ne seniau kaip prieš 3 metus, apie saugaus elgesio medžioklėje žinių ir praktinių medžiojimo įgūdžių patikrinimo rezultatus (šis reikalavimas netaikomas 3 metus nuo teisės medžioti suteikimo);
Didėjant žvėrių ir medžioklėje atliekamų šūvių skaičiui bei tobulėjant medžioklės įrangai, yra būtina užtikrinti saugų jos naudojimą. Taigi, saugumo žinių medžioklėje privaloma patikra yra būtina.
Saugumas medžioklėje yra prioritetas ir jis turi būti užtikrintas. Kaip pavyzdį teikiame Skandinavijos šalis, kuriose šaudymo įgūdžių ugdymo egzaminas laikomas kasmet, o egzamino išlaikymo faktą patvirtina išduodama kortelė / pažymėjimas. Toks požiūris, kai skiriamas dėmesys šaudymo įgūdžių lavinimui, turi dvejopą poveikį – veikia kaip prevencija nuo nelaimingų atsitikimų medžioklės metu ir gerina medžiotojų taiklumą, taip mažinant sužeistų žvėrių statistiką.
Atsižvelgdami į tai, kas išdėstyta, nesutinkame, kad medžioklės Taisyklių 58.5 papunktis būtų naikinamas, ir siūlome 58.5 papunkčio papildymą.
Draudžiama:
58.5. medžioti medžiotojo biliete neturint žymos pažymėjimo / pažymos, įrašytos išduoto (išrašyto) ne seniau kaip prieš 3 metus, apie saugaus elgesio medžioklėje žinių ir praktinių medžiojimo įgūdžių patikrinimo rezultatus (šis reikalavimas netaikomas 3 metus nuo teisės medžioti suteikimo);
Atsižvelgus į tai, kas išdėstyta, LMŽD prašo Aplinkos ministerijos tikslinti Įsakymo projektą numatant, kad naktinius taikiklius leidžiama naudoti tik medžiojant tykojant, taip pat projektą papildant nauja nuostata, leidžiančia naudoti naktinius taikiklius leistinų medžioti sužeistų žvėrių paieškai, bei neatsisakyti saugaus elgesio medžioklėje prevencinės priemonės – saugaus elgesio medžioklėje žinių ir praktinių medžiojimo įgūdžių patikrinimų.
Valstybinių miškų urėdija taip pat palaiko LMŽD nuomonę dėl medžioklės tykojant formuluotės ir siūlo atitinkamą punktą išsakyti taip: „Naktinius taikiklius leidžiama naudoti tik medžiojant tykojant, užtikrinant, kad šaudmenys kris į gruntą matomame šaudymo sektoriuje.“
Gamtos apsaugos asociacija Baltijos vilkas taip pat pateikė labai ilgą pasiūlymų raštą. Asociacijos atstovai nurodo, kad iš esmės nesutinka su siūlomomis naktinių taikiklių naudojimo sąlygomis, nes jos neįgyvendina Lietuvos Respublikos medžioklės įstatymo nuostatų ir taip pažeidžia Teisėkūros pagrindų įstatyme numatytą sistemiškumo principą; jos neužtikrina pakankamos apsaugos, kad naktiniai taikikliai nebus naudojami medžiojant tas rūšis, kurioms šio priedėlio naudojimas yra draudžiamas tarptautinėmis sutartimis, ir taip galimai pažeidžia Europos Tarybos konvencijos dėl Europos laukinės gamtos ir gamtinės aplinkos apsaugos nuostatas. Visą gana ilgą tekstą galima rasti portale e-seimas.lrs.lt.
Vienas iš organizacijos Baltijos vilkas pasiūlymų – kad taisyklių pakeitimai galėtų numatyti, jog medžioklės lape būtų nurodoma, kad bus medžiojama su naktiniu taikikliu (galbūt nurodant ir laiką). Tačiau AM šiems siūlymams nepritarė, nes tokiu atveju visi sumedžioti gyvūnai, kuriuos gali patikrinti kontrolę atliekantis pareigūnas, būtų traktuojami kaip sumedžioti su naktiniu taikikliu.
Aplinkos apsaugos departamentas, pagal kompetenciją išnagrinėjęs Medžioklės taisyklių projektą, pasiūlė nustatyti konkretų aukštį, kuriame turi būti medžiotojas, naudodamas naktinį taikiklį, ir jis turi būti ne mažesnis kaip 1 m nuo žemės. Buvo pasiūlyta ginklą su naktiniu taikikliu nešiotis tik dėkle, o išimti tik tykojimo vietoje. Jei naktinio taikiklio mechanizmas leidžia jį nuimti, jį galima tvirtinti prie šautuvo tik atėjus į tykojimo vietą.
Įsakymas dėl Medžioklės taisyklių pakeitimų paskelbtas gegužės 2 d.
Neoficialiai išsakytos LMŽD vadovybės viltys, kad pavyks įgyvendinti liberalius naktinių taikiklių naudojimo reikalavimus, pasiteisino. Naujose Medžioklės taisyklėse, kurios galioja nuo 2024-05-03, yra tik dvi sąlygos, taikomos naudojant naktinius taikiklius!
11.12 papunktis nustato, kad naktinius taikiklius leidžiama naudoti tik medžiojant tykojant. 58.3.9 papunktyje nurodyta, kad draudžiama naudojant naktinius taikiklius medžioti gyvūnus, kurie, pagal Lietuvos Respublikos medžioklės įstatymą, negali būti medžiojami naudojant naktinius taikiklius, ar naudoti naktinius taikiklius medžiojant kitais būdais, nei nustatyta 11.12 papunktyje.
Priminsime, kad terminas „tykojant“ apibrėžtas galiojančiose Medžioklės taisyklėse. 11.3 papunktyje nurodyta, kad medžioklė tykojant – kai medžiojamųjų gyvūnų laukiama tam skirtame medžioklės bokštelyje, slėptuvėje, valtyje, specialiai įrengtoje priedangoje ar be jos. Tykojamus medžiojamuosius gyvūnus galima vilioti natūralios kilmės masalu (masalo kiekis ne daugiau kaip 100 kg), iškamšomis, muliažais, profiliais, viliokliais ir vilbynėmis, feromoniniais jaukais, krykštėmis. Tykojamus šernus leidžiama apšviesti Medžioklės taisyklių 10.2.6 papunktyje nurodytomis priemonėmis. Medžioklės bokštelis statomas ne arčiau kaip 200 m nuo besiribojančio medžioklės plotų vieneto ribos, jei besiribojančių medžioklės plotų naudotojai nesusitarė kitaip. Ši nuostata netaikoma, kai medžioklės bokšteliai smulkiajai medžiojamajai faunai medžioti statomi medžioklės plotų vienetuose suformuotose žuvininkystės tvenkinių teritorijose.
Žvelgdami į šį audringą ir sunkų sprendimų priėmimo laikotarpį, AM atstovai atskleidė, kad ministerija itin patenkinta diskusijų su medžiotojų nevyriausybinėmis organizacijomis būdu, ir pripažino, kad po šio sėkmingo bendradarbiavimo jaučiasi daugiau pasitikėjimo medžiotojais!
Štai ir viskas, ponios ir ponai! Teisės aktai priimti ir paskelbti, ši kova baigėsi ir tik nuo mūsų, medžiotojų, priklauso, ar tai taps teigiamu precedentu. Kitas žingsnis galėtų būti duslintuvų įteisinimas medžioklėje. Todėl kviečiame visus laikytis įstatymų, medžioti sąžiningai ir atsakingai.
Kas nepaminėta taisyklėse, yra draudžiama. Pokalbiai apie medžioklę #66
Patogu ir greita! Prenumeruokite arba pirkite žurnalą internetu!