Patirtis

Įdomūs faktai. Europinis stumbras. Ar žinojai, kad…0

Foto: Freepik.com

 Vienu metu Europoje stumbrai buvo per daug medžiojami. Keliuose šaltiniuose pateikiamos skirtingos datos, kada Lenkijoje buvo sumedžiotas paskutinis laisvėje gyvenęs stumbras Europoje: kai kur nurodyta 1919 m., kitur – 1921 m. Po to jie išliko tik nelaisvėje ir vėliau iš jų buvo atkurta laukinė populiacija.
 Lietuvoje stumbrai (Europos bizonai) sėkmingai grąžinti į gamtą. Pašilių stumbrynas, esantis netoli Kėdainių, yra pagrindinė vieta, kur stumbrai veisiami ir ruošiami paleisti į gamtą. Veislyne yra įrengta speciali apžvalgos aikštelė ir pažintinis miško takas, kad lankytojai galėtų stebėti šiuos didingus gyvūnus.
• Sugrįžimas į gamtą. Nuo 1973 m. stumbrai paleidžiami į laisvę Lietuvos miškuose. Netoli Pašilių miško šiuo metu gyvena apie 20–30 stumbrų banda, o tai rodo sėkmingą rūšies atkūrimą regione.
• Apsaugos priemonės: Lietuvoje imamasi specialių priemonių stumbrams apsaugoti ir jų populiacijos augimui užtikrinti, įskaitant žmonių patekimo į tam tikras teritorijas ribojimą ir visuomenės informuotumo apie šių gyvūnų svarbą ekosistemoje skatinimą.
 Vizualiai stumbras atrodo lėtas ir nerangus gyvūnas, tačiau pirmasis įspūdis apgaulingas. Jis gali bėgti iki 55 km per valandą greičiu, o saugodami jauniklius stumbrai gali tapti agresyvūs.
 Tokiam dideliam žolėdžiui taip pat reikia daug maisto. Kai pašaro yra užtektinai, suaugęs stumbro patinas per dieną gali sudoroti iki 32 kg pašaro, o patelė – apytikriai 23 kg. Jie daugiausia minta viksvomis, varpiniais augalais, taip pat medžių, krūmų žieve, papartiniais ir grybais.
 Stumbrai yra bandos gyvūnai, todėl dažniausiai formuoja dviejų tipų bandas: vienoje susivienija patelės ir jaunikliai, o kitoje gyvena tik patinai, kurie rujos metu pradeda klajoti ir laikinai prisijungia prie patelių.
 Stumbro sutikti laukinėje gamtoje paprastai tikėtis neverta, bet retų atvejų pasitaiko net kaimyninėje Latvijoje, kur jie nesiveisia, o tik užklysta iš Lietuvos ar Baltarusijos: 1982 m. užfiksuotas atvejis, kai stumbras pastebėtas Bauskės rajone ir gerokai nustebino karvės melžti ėjusią moterį. Norėdama prisigerinti karvei prieš melžimą moteris su savimi buvo pasiėmusi miltų kibirą, pavaišino karvę, o po to kibirą pasistatė sau už nugaros. Melždama ji išgirdo barškant, o atsigręžusi pamatė, kad miltų likučiais vaišinosi stumbras.

Naujausias žurnalo numeris jau čia!

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

Susiję straipsniai
LA.lv