Patirtis

Europos Komisija kviečia įtraukti dvi naujas rūšis į invazinių rūšių sąrašą0

Nuotrauk: animalspot.net

Europos Komisija kviečia teikti pasiūlymus dėl naujų augalų ir gyvūnų rūšių įtraukimo į Europos Sąjungos invazinių rūšių sąrašą. Šis sąrašas padeda valdyti svetimų rūšių plitimą ir mažinti jų daromą žalą aplinkai.

Lietuvos invazinių rūšių sąrašas

Pasiūlymus ar pastabas Europos Komisijos svetainėje galima teikti iki kovo 24 d. Į ES invazinių rūšių sąrašą siūlomas įtraukti rūšis ir jų rizikos vertinimus galima rasti ten pat, taip pat ir informaciją apie taikomas priemones bei kaštus.

Lietuvai ypač aktualios dvi siūlomos įtraukti žinduolių rūšys – kanadinė audinė (Neovison vison) ir dėmėtasis elnias (Cervus nippon).

Kanadinė audinė – plėšrus žinduolis, mintantis įvairiais smulkiais gyvūnais, tarp jų paukščiais, žuvimis, varliagyviais ir gražuikais. Dėl didelio plėšrumo ir gebėjimo prisitaikyti prie aplinkos ji daro reikšmingą neigiamą poveikį vietinėms ekosistemoms, ypač ant žemės perintiems paukščiams. Viena kanadinė audinė gali sunaikinti visą paukščių koloniją. Šios invazinės rūšies paplitimas Lietuvoje lėmė europinės audinės išnykimą šalyje.

Kanadinė audinė Lietuvoje natūraliose buveinėse paplitusi plačiai – 2007–2008 m. populiacija siekė apie 9 000 individų, 2013–2015 m. – apie 12 000, o 2020–2021 m. – apie 10 000. Be to, 2025 m. sausio 1 d. duomenimis, kailinių žvėrelių fermose buvo laikoma beveik 731 000 kanadinių audinių.

Dėmėtasis elnias – šie gyvūnai, pabėgę iš aptvarų, natūralizuojasi ir hibridizuodamiesi su vietiniais tauriaisiais elniais gali kelti grėsmę jų populiacijos genetiniam grynumui. Dėmėtųjų elnių populiacija laisvėje pastaraisiais metais auga, o tai gali lemti vietinių elninių rūšių nykimą. Aplinkos apsaugos agentūra yra išdavusi apie 70 leidimų laikyti dėmėtuosius elnius nelaisvėje, taip pat kasmet išduodama po 4–5 leidimus medžioklės plotų naudotojams išimti šiuos elnius iš gamtos.

Medžioklės sezonas dėmėtiesiems elniams ir  kanadinėms audinėms trunka be apribojimų visus metus.
Medžioklės taisykles

Jei šios Europos Komisijos siūlomos rūšys bus įtrauktos į ES invazinių rūšių sąrašą, joms bus taikomos Reglamento dėl invazinių svetimų rūšių introdukcijos ir plitimo prevencijos bei valdymo nuostatos. Pagal šį reglamentą, invazinės rūšys negali būti tyčia įvežamos, laikomos, dauginamos ir platinamos. Jų naudojimas leidžiamas tik esant išimtinėms aplinkybėms, pavyzdžiui, moksliniams tyrimams ar kitoms griežtai reglamentuojamoms veikloms.

Lietuva, kaip ir kitos ES valstybės narės, yra įpareigota laikytis šio reglamento, siekiant sumažinti invazinių rūšių daromą žalą biologinei įvairovei, ekonomikai ir visuomenės sveikatai. Pirmasis invazinių rūšių sąrašas buvo patvirtintas 2016 m., vėliau jis buvo papildytas kelis kartus – 2017 m. įtrauktos 12 rūšių, 2019 m. – 17, o 2022 m. – dar 22.

Taip pat prašome iki kovo 31 d. teikti savo pasiūlymus Aplinkos ministerijai dėl Europos Komisijos siūlomų rūšių įtraukimo į ES invazinių rūšių sąrašą el. paštu kristina.jankauskaite@am.lt. Gauti pasiūlymai bus svarstomi formuojant Lietuvos Respublikos poziciją šiuo klausimu. Europos Komisijos balsavimas dėl šio klausimo planuojamas šį vasarą.

Tai ne bebras! Akis į akį su retu gyvūnu!

Naujausias žurnalo numeris jau čia!

Susiję straipsniai

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.