Patirtis

Elnių kvietimo menas0

Nuotrauka: unsplash.com

Kaip apgauti elnią? Tai labai sunki užduotis, bet ji nėra neįmanoma. Skirtingai nuo stirnino ar lapės viliojimo vilbyne, elnio balsą reikia mėgdžioti pačiam medžiotojui su įvairiais balsą stiprinančiais įrankiais, daugiausia trimitais iš įvairių medžiagų. Tarptautinių tauriųjų elnių kvieslių varžybų nuostatai skiria šešis skirtingus balsus, kuriuos žmogus gali pamėgdžioti.

Jei norite išmokti pakviesti elnią, kreipkitės į Lietuvos elnių kvieslių asociacija

Pirmas yra jauno elnio balsas, tada suaugusio elnio, ieškančio patelių. Skiriamas dominuojantis elnias su haremu. Galima mėgdžioti dviejų lygiaverčių elnių dialogą, pergalės baubimą ir elnio balsą po rujos. Realiai medžioklėje gali praversti jauno patino balsas, kartkartėmis ir seno. Tai priklauso nuo to, su kokiu elniu teks „kalbėtis“.

Kokiose situacijose pravers kvietimas?

Patyrę tauriųjų elnių medžiotojai nurodo, kad kvietimas leis suprasti, kur yra rujojantys patinai, jie seni ar jauni, kur yra centrinis patinas ir jo palydovės. Vienas medžiotojas pasidalijo patirtimi, kad kai elniai dar nepradeda baubti ar oro sąlygos rujai netinka, medžiotojas gali porą kartų subaubti, kad išgirstų elnių atsiliepimą.

Netrukus baubimas vėl nurims, bet bus aišku, kaip elgtis toliau. Antra, galima išvilioti elnią prie slėptuvės ar bokštelio. Svarbu prisiminti, kad į seno elnio balsą jaunieji turbūt neis, užtat į jauno gali ateiti ir jauni, ir seni.

Kviečiant jauną elnią, bus galima įvertinti jo trofėjų, prireikus sumedžioti kokį selekcinį individą, kuriam rujoje dalyvauti nereikėtų. Įdomus pastebėjimas: jaunesnis patinas, šaukiamas jauno balsu, ateina drąsiai ir būna pasirengęs kautis, bet vos tik pasigirsta vyresnio patino balsas, jis mauna šalin.

Paskui, vėl subaubus jauno patino balsu, grįžta atgal. Senas, patyręs elnio patinas baubia retai ir mažai. Paprastai jis tik porą kartą suurzgia ir tyliai saugo savo haremą, kad nepritrauktų nereikalingo dėmesio. Jam neverta eiti ir kovoti, todėl jis ramiai stebi savo haremą ir neskuba provokuoti ko nors kovai. Baubiant nereikia ir persistengti.

Iš pradžių geriausia miške bandyti pasiklausyti ir atsakyti baubiantiems elniams, kol pavyks sulaukti atsakymo ir pakviesti elnią pokalbio. Paskui jau galima pradėti improvizuoti ir eksperimentuoti įvairiais balsais įvairiose situacijose.

Medžiotojai naudoja įvairias pagalbines priemones: nuo kanalizacijos vamzdžių, žibalinių lempų stiklinių cilindrų, net lakuotų Sosnovskio barščio kotų ir didelių kriauklių iki parduotuvėse įsigytų specialių elnių kvietimo instrumentų. Nesvarbu, iš kokios medžiagos pagamintas trimitas, svarbiausia, kad medžiotojui jį būtų ne tik patogu naudoti, bet ir lengva miške nešiotis.

Pavyzdžiui, stiklinis cilindras gali sudužti, jis labai trapus, o plastikinis instrumentas gali nenatūralai dunksėti. Gana patogūs dviejų ar trijų dalių sudedami trimitai, nes užima mažai vietos, juos patogu įsidėti į kišenę ar kuprinę.

Treniruotis ir derinti balsą reikėtų ne miške, o namuose ar automobilyje, kad nekiltų nereikalingo triukšmo. Galima internete pasižiūrėti vaizdo įrašų, pasiklausyti ir tada pabandyti pamėgdžioti atitinkamą balsą. Galima žiūrėti įrašus, kuriuose užfiksuotas pats elnias, arba mokytis iš patyrusių ekspertų.

Ruja prasideda rugpjūčio pabaigoje ir trunka iki spalio pradžios, kulminacija būna rugsėjo pabaigoje, ir tai daugiausia priklauso nuo oro sąlygų bei mėnulio fazių. Plotuose pirmieji subaubia senieji patinai, pažymėdami rujos pradžią, ir tai gali įvykti rugpjūčio pabaigoje, kartais net kiek anksčiau. Vis dėlto, panašiai kaip medžiojant kitus elninius, sezono pradžioje pirmus reikėtų atrinkti individus, kuriems nereikėtų dalyvauti rujoje.

Susiję straipsniai

Tikslinio amžiaus, geriausius ir stipriausius reikėtų medžioti po kulminacijos, kad jie spėtų perduoti savo genus ateities kartoms. Tokiu būdu įmanoma lėtai formuoti populiaciją su kuo gražesniais trofėjais.

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.