Medžioklės reikmenys

Kokią ginklo valymo priemonę pasirinkti?0


Didelis valymo priemonių pasirinkimas
Didelis valymo priemonių pasirinkimas
Nuotrauka: Linda Dombrovska

Kuris tepalas, kuri valymo priemonė geresnė – tai suprasti reikia pačiam, išbandant kelis variantus, pasirenkant tą, kuris labiau patinka. Šioje priemonių plejadoje yra keli lyderiai, tad apžvelgsime tuos, kuriuos lengviau įsigyti parduotuvėse.

WD-40

Plačios paskirties produktas, sukurtas JAV, pasaulyje žinomas jau 60 metų. Kompanija dabar siūlo įvairių profesionalių universalių ir specialios paskirties produktų. Ji jungia kelis prekės ženklus, įskaitant Solvol. Kompanija savo veiklą pradėjo ieškodama rūdžių ir riebalų šalinimo priemonių aviacijos pramonei. Reikėjo 40 bandymų, kad pavyktų sukurti tinkamą formulę. WD-40 reiškia Water displacement, 40th formula (iš anglų k. – 40-oji vandens išstūmimo formulė). Nuo tada šis tepalas tapo vienu žinomiausių pasaulyje.

Nuotrauka: Linda Dombrovska

Klasikinė plataus profilio priemonė WD-40 naudojama metalui apsaugoti nuo rūdžių ir korozijos. Priemonė pasiekia visas dalis, išstumia nešvarumus ir ištepa praktiškai viską. WD-40 ideali naudoti, pavyzdžiui, tada, kai aprūdijusi pakabinama spyna – sutepta ji netrukus vėl atsirakina. Ši priemonė pašalina ir riebalus, nešvarumus, kartu ir girgždėjimą, išstumia drėgmę, apsaugo, išvalo aprūdijusius paviršius, įvairius mechanizmus. Tai viena populiariausių ir lengviausiai prieinamų valymo priemonių. Vis dėlto lieka klausimas – ar ji tikrai tinka ginklų priežiūrai?

Anot gamintojo, WD-40 gali efektyviai naudoti ginklų savininkai. Ši priemonė šaunamųjų ginklų pramonėje naudojama jau ilgą laiką. Ja saugu apdoroti ginklą, ją tikrai galima rekomenduoti, nes ji valo ir apsaugo. Ekspertai nurodo, kad WD-40 suardo parako liekanas ir gali išvalyti įvairias nuosėdas vamzdyje bei ginklo mechanizme. Ši priemonė tiks ir aprūdijusiam ginklui. Tokiu atveju rekomenduojama ja apipurkšti aprūdijusias dalis ir palikti 24 valandoms, tada išpurkšti dar kartą ir paskui viską nušluostyti.

Priemonė veikia ir esant itin įsisenėjusių rūdžių – galima papildomai naudoti ir dantų šepetėlį. Taip pat pasinaudojus ginklu galima jį nušluostyti tepalu sutepta šluoste, kad ginklą apsaugotumėte nuo rūdžių, galinčių atsirasti dėl likusių riebalų ir druskos. Rudenį ir žiemą rekomenduojama su WD-40 lengvai apipurkšti spyną ir nuleistuko mechanizmą, kad apsaugotumėte ginklą nuo drėgmės – ji gali sušalti. WD-40 galima naudoti ir po kokio nors tirpiklio, kad galutinai išvalytumėte vamzdį. Taip pat WD-40 galima naudoti ne tik ginklams, bet ir kitai įrangai, kurią reikia apsaugoti nuo rūdžių.

Brunox Turbo Spray

Brunox yra Šveicarijos įmonė, kuri šioje srityje dirba jau 40 metų, kurdama įvairius valymo, tepimo, saugojimo produktus, ilgainiui pritaikydama juos ir ginklams valyti. Turbo Spray yra pirmasis produktas, kurį kompanija rekomenduoja naudoti ginklams. Jis padės išvalyti vamzdį, ištirpins parako, švino, nikelio, vario liekanas, išteps visas judrias dalis. Produkte nėra amoniako, silikono, PTFE, grafito, nanokeramikos dalelių. Ši priemonė nuo paviršiaus nepašalina riebalų. Veikia iki pat 55 laipsnių šalčio.

Brunox rekomenduoja panaudojus ginklą pavalyti specialia firmine ginklų valymo šluoste, bet galima naudoti ir paprastą audinį su šiuo tepalu. Šluoste pašalinsite ant ginklo likusį prakaitą, drėgmę ar bet kokius kitus nešvarumus, atsiradusius naudojant ginklą lauke. Jeigu ant ginklo pateko sniego ar lietaus, ant jo reikia užpurkšti Turbo Spray ir nuvalyti šluoste. Taip drėgmė bus visiškai pašalinta. Jeigu neturite laiko panaudoto ginklo valyti, galite tiesiog tinkamai šia priemone apdoroti ginklą tiek vamzdžio viduje, tiek išorėje ir padėti ginklą į seifą iki tol, kol turėsite laiko jį išvalyti. Ginklą padėkite vamzdžiu žemyn, po apačia patiesdami kokią servetėlę, ant kurios tepalas galėtų ištekėti. Valant ginklą rekomenduojama jį apdoroti Brunox Gun Care – specialia priemone ginklams valyti. Po 20 minučių, kai priemonė suveiks, išvalykite vamzdį šepetėliu, traukdami jį per vamzdį 15–20 kartų, po kiekvieno karto nuvalydami šepetėlį, kad nešvarumų vėl nepatektų į vamzdį. Paskui vamzdį išvalykite sausa, švaria šluoste. Jeigu vamzdis labai nešvarus, šį procesą galite pakartoti du, net tris kartus. Prieš padėdami ginklą į seifą, nuvalykite nuo jo pirštų atspaudus.

Brunox siūlo įvairių produktų ginklams valyti. Vienas jų – Turbo Spray
Nuotrauka: Linda Dombrovska

Ballistol

Dar vienas labai populiarus ir žinomas universalus tepalas, kurį galima naudoti ne tik ginklams valyti, bet prireikus ir žaizdoms. Ballistol veikia jau nuo 1904 metų, kurdama produktus, kurie irgi tepa, valo, apsaugo. Tai priemonės, skirtos šautuvams, odos gaminiams, medienai, metaliniams paviršiams ir t. t. Šautuvams valyti Ballistol siūlo ir specialių priemonių, pavyzdžiui, Robla.

Ballistol rekomenduoja ginklo šepetėliu pirmyn atgal nebrūžinti, nes taip galima sugadinti vamzdį. Patariama šepetėlį prastumti per vamzdį ir tada jį išimti, o ne traukti atgal vamzdžiu. Taip pat Ballistol rekomenduoja nenaudoti šepetėlio tada, kai vamzdyje yra kokių metalo nuosėdų. Tada rekomenduojama naudoti Robla Solo. Taip pat Ballistol tepalu galima apdoroti ginklą po medžioklės, jeigu neturite laiko ir galimybių jo iškart išvalyti. Kad apsaugotumėte ginklą nuo oro sąlygų poveikio, rekomenduojama naudoti priemonę Gunex, kuri apsaugo nuo korozijos net geriau nei originalus Ballistol tepalas.

Ballistol nepataria valant ginklą, ypač vamzdį ar lizdą, naudoti tepalų, kuriuose yra teflono. Teflonas (politetrafluoretilenas) yra polimeras, kurio sudėtyje yra tik anglies ir fluoro. Iššovus temperatūra vamzdyje gali pasiekti net 3000 laipsnių, slėgis – 2000–3000 barų. Tokiomis sąlygomis fluoras suskyla, sudarydamas nedidelį kiekį vandenilio fluorido rūgšties, kuri yra labai agresyvi medžiaga, galinti sugadinti vamzdį. Teflono turinčius tepalus galima naudoti tik ginklo mechaninėms dalims apdoroti, bet vis tiek iš to didelės naudos nebus. Jeigu naudojate, pavyzdžiui, sportines apvalkalines ar medžioklines kulkas, užtenka ginklą apdoroti Ballistol arba Gunex. Tada nuodugnaus valymo reikės tik kartą per metus, jeigu šaudote daugiau – du kartus per metus.

Kai kurie vamzdžiai netikslūs tampa jau po 10 šūvių, kai kurie – po 50. Amunicija, sukurta iš tompako (vario ir cinko) lydinių, šaunant netenka dalelių, kurios prikimba prie vamzdžio paviršiaus, sudarydamos ploną nuosėdų sluoksnį. Su kiekvienu šūviu šis sluoksnelis storėja, ir tai lemia pataikymų nuokrypius. Robla Solo, jeigu naudojama tinkamai, yra saugiausias ir švelniausias būdas ginklą išvalyti, kad šis vėl šautų tiksliai. Ballistol pabrėžia, kad Robla Solo yra daug geresnė priemonė nei metalinis šepetėlis ir kiti instrumentai, kuriuos šis gamintojas vadina ginklų kankinimo priemonėmis. Robla Solo ištirpdo tompaką, varį, šviną ir cinką, negadindama vamzdžio metalo. Robla Solo reikia įpurkšti į vamzdį ir jo galą uždengti.

Jeigu nuosėdų daug, leiskite priemonei veikti kelias valandas.

Jeigu nuosėdų nedaug, užtenka vamzdį perbraukti priemone suvilgytu veltinuku. Jeigu šis pagelsta ar pamėlynuoja, vadinasi, priemonė suveikė su variu ar tompaku. Na, o cinko ar švino nuosėdos yra bespalvės. Kartokite procedūrą tol, kol ant veltinuko nebebus spalvotų nuosėdų. Paskui vamzdį nuvalykite sausu skudurėliu ir apdorokite Ballistol tepalu ar Gunex. Prieš naudojant ginklą rekomenduojama iš vamzdžio tepalą išvalyti. Negalima ilgai palikti Robla apdoroto ginklo, nes tada atsiranda amoniako garų, kurie pradeda reaguoti su bet kokia drėgme ar vamzdyje likusiomis organinėmis druskomis, taip sukeldami korozijos pavojų. Jeigu vamzdis juodintas (apsaugotas nuo rūdžių), Robla gali neigiamai paveikti ant metalinių detalių susidariusią tirštą, melsvai juodą oksidų plėvę. Taip apdorotos ginklo dalys turi būti nedelsiant nuvalytos, jeigu priemonės ant jų pateko nuskalavus vandeniu. Jeigu vamzdžio juodinimas nukentėjo, jį galima apdoroti gamintojo sukurta priemone Quick-Browning.

Liqui-Moly LM-40

Tai dar viena universali, daugiafunkcė priemonė, skirta valyti, tepti, saugoti. Liqui-Moly GmbH yra vokiečių įmonė, siūlanti gausybę priemonių – daugiau kaip 4000 produktų, tarp jų ir motorinės alyvos. Kompanija turi 60 metų veiklos patirtį, produktai gaminami pagal pačių sukurtus receptus. Nors kompanija ypatingo dėmesio šautuvų priežiūrai ir valymui neskyrė, LM-40 iš principo turi tas pačias savybes kaip kitos aprašytos priemonės. Ši universali priemonė tepa, valo, apsaugo. Judrias dalis ji išlaiko judrias, o dėl tirštumo gali patekti net į siauriausius plyšius. Priemonė atlaisvina aprūdijusius varžtus, išvalo nešvarumus ir nuosėdas. Taip pat priemonė saugo nuo rūdžių ir korozijos, apsaugo chromuotus paviršius.

Fluna Tec

Austrų kompanija, sukūrusi ištisą priemonių liniją, skirtą būtent ginklų priežiūrai. Pasak kompanijos, priemonė Fluna GunCoating pakeičia bet kokį ginklų valymo tepalą, tai modernus ir inovatyvus sprendimas. Priemonė labai tiršta, be nuosėdų, turi ilgalaikį poveikį. Ji skirta valyti, prižiūrėti, apsaugoti nuo korozijos. Fluna GunCoating garantuoja gražią, spindinčią metalinių paviršių išvaizdą. Priemonės sudaryta danga yra bespalvė ir bekvapė, ja galima padengti praktiškai bet kokį metalinį, medinį, guminį ar plastikinį paviršių, taip pat valyti aukso bei sidabro papuošalus. Gamintojas žada, kad ši priemonė net senus ginklus pavers „brangakmeniais“. Fluna GunCoating nudžiūva ant paviršiaus palikdama ploną sluoksnį, kuris atsparus trynimui ir rankų prakaitui. Plyšeliai ar įbrėžimai metalo paviršiuje išlyginami, prie jo kimba mažiau dulkių. Priemonė labai atspari karščiui, neišgaruoja, išlieka efektyvi net ekstremaliomis oro sąlygomis. Apdorojus ginklą šia priemone, jį galima lengviau ir greičiau išvalyti.

Tarp kitko, Fluna Tec garantuoja, kad pirmasis šūvis išvalius ginklą bus tikslus, priešingai nei tada, kai iš ginklo vamzdžio neišvalomas kitas tepalas. Paprastai prieš šaunant vamzdį rekomenduojama išvalyti šluoste, kad kulka neskrietų aukščiau, tačiau apdorojus šia priemone galima drąsiai šauti, vamzdžio papildomai valyti nebūtina.

Fluna GunCoating paprasta naudoti. Užpurkškite jos ant švaraus vamzdžio. Jeigu valydami naudojote ginklų tepalą, rekomenduojama pašalinti riebalus nuo metalinių dalių. Apdorojus ginklą Fluna GunCoating, ji paskirstoma mikropluošto šluoste. Priemonė automatiškai nudžiūva per dešimt minučių. Nereikia poliruoti. Norint naudoti vamzdyje, pirmiausia jį reikia tinkamai išvalyti, paskui priemonę vienodai paskirstyti, pavyzdžiui, veltinuku. Tada reikia nuskalauti ir leisti džiūti apie dvi valandas, prieš pirmą kartą iššaunant. Apdorotas ginklas yra visiškai apsaugotas.

Susiję straipsniai

Be apsauginės dangos, Fluna Tec siūlo ir specialią vamzdžių valymo pastą Gun Cleaner. Ji skirta visiems šaunamiesiems ginklams, valo parako, švino, vario ir tompako nuosėdas. Galima naudoti ir lygiavamzdžiui, ir graižtvavamzdžiui. Nepatariama naudoti poliruotiems ir kitaip apdorotiems metaliniams paviršiams, plastikui ir medienai. Veltinis antgalis suvilgomas Fluna Gun Degreaser ar bet kokia kita riebalų šalinimo priemone ir juo išvalomas vamzdis. Dar vienu veltiniu antgaliu vamzdžio viduje vienodai paskirstoma ginklų valymo pasta, leidžiant jai dešimt minučių veikti, bet ne išdžiūti. Paskui bronziniu šepetėliu pasta iš vamzdžio išvaloma. Liekanos nuvalomos riebalų šalinimo priemone, galų gale viską apdorojant GunCoating.

Norite nusipirkti žurnalą internetu arba jį užsiprenumeruoti?

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.