Medžioklės reikmenys

Daugiafunkcis įrankis – termovizorius Pulsar Helion XP500


Pulsar Helion XP50
Pulsar Helion XP50
Nuotrauka: Linda Dombrovska

Termovizorius – tai išradimas, įrodantis žmogaus gebėjimą pergudrauti gamtą. Iš principo žmogus negali visavertiškai matyti tamsoje, bet su termovizoriumi ir naktiniais taikikliais tai įmanoma. Su termovizoriumi galima ir lengvai suklysti, nes tai irgi nėra stebuklinga priemonė.

Smegenys paprastai gaunamą informaciją interpretuoja pagal žmogaus norus – jeigu lauki šernų ir pamatai toli kokį apšviestą vaizdą, būsi įsitikinęs, kad tai šernai, nors iš tiesų tai kokie nors mangutai ar barsukai. Visai neseniai kolega juokdamasis pasakojo, kad galvojo matantis lauke du šernus. Pasirodo, tai buvo kiškiai, tupintys 30 metrų nuo bokštelio. Visada matome tai, ką norime matyti, nesvarbu, kas ten iš tiesų yra.

Apie Helion termovizorius jau esame rašę, bet šį kartą – apie vieną aspektą, kurį galbūt daugelis praleido. Nusipirkus Pulsar Helion XP50, galima papildomai įsigyti mažesnio lęšio termokameros objektyvą, pavyzdžiui, XP F28. Kam to reikia, jeigu didesnio objektyvo vaizdas geresnis?

Termovizorius turi kelias praktines paskirtis. Pagrindinė – stebėti aplinką, siekiant nustatyti, ar kur nors nėra kokio šilto objekto – gyvūno. Taip galima stebėti, suprasti ir įvertinti situaciją. Ne visada reikia iššauti, ne visada šauti galima ar leidžiama.

Pulsar Helion XP50
Nuotrauka: Linda Dombrovska

Vis dėlto termovizorius padeda suprasti, kas iš tiesų vyksta medžioklės plotuose. Jis naudingas ne tik naktį, bet ir dieną, pavyzdžiui, kai vasarą gausesnė augalija ir plika akimi gyvūnų įžiūrėti nepavyksta. Termovizorius gali praversti ir po šūvio. Pirma, galima įžiūrėti, kur yra laimikis, antra, jis gali padėti jį surasti, jeigu neturite pėdsekio šuns.

Sumedžiotas gyvūnas dar šiltas, todėl kurį laiką jį galima sėkmingai matyti termovizoriumi, net jeigu jis įkrinta į krūmus. Dažnai pasitaiko, kad gyvūnas būna visai netoli, bet žmogaus juslių nepakanka jį rasti. Tokiu atveju gali padėti termovizorius, ir čia labai praverčia mažesnis objektyvas: su juo laimikio lengviau ieškoti miške ar krūmuotoje apylinkėje, be to, taip lengviau stebėti einant.

Pakeisti objektyvą – taip pat paprasta kaip uždėti kitą fotoaparato lęšį: nuspaudi, pasuki ir įdedi.

Svarbiausia keičiant objektyvą uždėti apsauginį dangtelį, kad į įrenginį nepatektų šiukšlių. Telieka meniu pakeisti nustatymus didesniam ar mažesniam objektyvui. Viskas, įrenginys parengtas. Didesnis objektyvas leis geriau stebėti aplinką – ieškomą objektą galima įžiūrėti net iki 1800 metrų nuotoliu, o su mažesniu lengviau ieškoti gyvūno miške.

Nors termovizorius gali labai daug, net geriau nei naktinis taikiklis, vis dėlto ir šis įrenginys turi savo ribas. Lietus, drėgnas oras ir rūkas turės neigiamą poveikį kameros vaizdo kokybei, ypač jei nuo šalto lietaus gyvūno kailis sušlampa ir atvėsta, – vaizdas termovizoriuje nebus toks geras.

Kad ir kaip juokingai skambėtų, pradėdamas naudoti naują įrenginį, ar tai būtų naktinis taikiklis, ar termovizorius, iš pradžių medžiotojas gali nusivilti – vaizdas nėra toks geras, kaip tikėtasi. Nereta to priežastis – pamirštama sureguliuoti įrenginio ryškumą.

Helion yra itin galingas: jis rodo konkrečius ir gerai įžiūrimus gyvūnų kontūrus dideliu atstumu ir leidžia suprasti, kas ten vaikšto. Vis dėlto nepamirškite, kad su termovizoriumi galima ir suklysti – paprastai matome tai, ką norime matyti.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.