
Nuotrauka: Darius Babelis
Šaltinis: Radio Prague International
Čekijos gamtos parke bebrai per dvi dienas pastatė užtvanką, kurią vietos valdžios institucijos planavo ir ruošėsi statyti nuo 2018 metų. Dėl šių gamtos inžinierių darbo parko administracija sutaupė 1,2 milijono dolerių arba 30 milijonų Čekijos kronų, praneša užsienio žiniasklaida. Šis įvykis sukėlė visuomenės juokelius apie valstybės valdymą ir biurokratiją, nes bebrų efektyvumas, regis, pranoko žmonių pastangas.
Projektas, kuriuo buvo siekiama atkurti parko vandens teritorijas, buvo rengiamas daugelį metų ir jau buvo gavęs 30 milijonų Čekijos kronų finansavimą. Deja, gamtos parko administracija vis dar kovojo su biurokratinėmis formalumais ir reikalingų statybos leidimų gavimu iš Vltavos upės baseino valdybos. Laimei, dar prieš prasidedant oficialiam projekto įgyvendinimui, vietinė bebrų kolonija jį įvykdė beveik per vieną naktį – pastatė reikiamą užtvankų sistemą, ir statybos buvo baigtos.
Neįtikėtinas reginys upės pakrantėje! Medžiotojos dienoraštis #15
„Bebrai mums sutaupė 30 milijonų kronų. Jie pastatė užtvankas be jokio projektavimo, dokumentacijos – ir visiškai nemokamai“, – sakė gamtos rezervato administracijos vadovas. Bebrai pasirinko idealią vietą – jie pastatė užtvankas ant melioracijos griovio, kurį kadaise buvusioje karinėje bazėje iškasė kareiviai, siekdami nusausinti teritoriją. Pagal pradinį aplinkosaugos specialistų parengtą projektą ši teritorija turėjo būti atkuriama, siekiant sugrąžinti natūralias pelkes.
Bebrai yra žinomi kaip puikūs gamtos architektai. Jie stato užtvankas tam, kad sukurtų gilias užlietas teritorijas, kurios apsaugo nuo plėšrūnų ir užtikrina jiems saugią gyvenamąją aplinką. Šios natūralios užtvankos veikia panašiai kaip modernios hidrotechninės konstrukcijos – padeda palaikyti vandens lygį ir skatina biologinę įvairovę.
Aplinkosaugos specialistai, ištyrę bebrų sukurtą pelkę ir tvenkinius, patvirtina, kad šis biotopas sudarys palankias sąlygas retiesiems akmeniniams vėžiams, varlėms ir kitoms rūšims, kurios klesti drėgnose vietovėse.
Gamtos parko regione gyvena mažiausiai viena europinių bebrų šeima, turinti apie aštuonis narius, o netoliese randama ir daugiau kolonijų. Tačiau atsakingų institucijų atstovai pažymi, kad nors bebrai anksčiau vaidino teigiamą vaidmenį sulaikant vandenį įvairiuose regionuose, kartais jų veikla kertasi su žmonių interesais. Pavyzdžiui, jie gali užtvindyti laukus arba sukelti šalia esančios geležinkelio linijos pelkėjimą, sukeldami rimtų infrastruktūros problemų.
Ponas Bebras nufilmuotas nusikaltimo vietoje
Naujausias žurnalo numeris jau čia!

!PRENUMERUOKITE žurnalą!
