Patirtis

Blusos nešioja juodligės, tularemijos, bruceliozės, hemoraginės karštligės ir kitų ligų sukėlėjus0

Nuotrauka iš archyvo

Kas bijo ponios blusos?

Jeigu įkandus blusai stipriai niežti, jeigu po vienos šio parazito atakos gausiai išberia raudonais spuogais, greičiausiai esate jautresni vabzdžių įkandimams. Kitaip tariant – turite alergiją! Be to, žmogus gali būti jautrus tik blusoms, o įgėlus vapsvai ir bitei gali nelikti jokio ilgalaikio pėdsako, tik trumpalaikis skausmas.

Blusos nešioja daugybės pavojingų ligų, pavyzdžiui, maro, tuliaremijos, erkinio encefalito, bruceliozės, juodligės ir hemoraginės karštligės, sukėlėjus. Apskritai blusos namuose visai nėra maloni žinia, o medžiotojui tai ne tokia jau reta problema.

Neturi būti alergiškas, kad nenorėtum į svetainę įsileisti blusų, todėl kyla dilema – nešti ar nenešti į namus sumedžiotą lapę ar kitą smulkųjį plėšrūną. Jeigu ūkyje yra šuo ar katė, miško žvėrių blusų invazija visiškai nepageidaujama, nes augintiniai bent kurį laiką bus parazitų rezervuaru. Vis dėlto būna situacijų, kai po medžioklės nesinori važiuoti į medžiotojų namelį ir vėlų vakarą dirti jau sustingusios lapės, arba tiesiog namelis yra toli ir nieko kito nelieka, kaip vežtis gyvūną ir nudirti pašiūrėje, sandėlyje, garaže ar net virtuvėje. Tokiu atveju reikia pagalvoti apie galimas pasekmes ir jų pašalinimą.

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Situacija

Ne visos lapės turi vienodai blusų. Aišku, vabzdžių skaičiuoti neteko, bet įspūdis būtent toks. Viena turi vos keletą, o kitos kailyje blusos laksto būriais kaip mustangai Amerikos prerijose. Kai vieną kovo pradžioje sumedžiotą lapę parsivežiau namo ir pradėjau dirti, patyriau tikrą šoką.

Niekada anksčiau manęs blusos negąsdindavo, nes šunys arba segi antkaklius nuo parazitų, arba gauna lašų. Tačiau tai, ką pamačiau, privertė mane ieškoti greito sprendimo, nes kraujasiurbių karo žygis mano virtuvėje atrodė neišvengiamas. Viršutinėje matomoje lapės kailio dalyje buvo apie 20 blusų viename kvadratiniame decimetre, o kelnėse jų buvo dar daugiau. Veterinaras Dzintaras Tydas iš Liepojos paaiškino, kad tai normalus reiškinys. Blusos jaučia, kad gyvūnas nugaišo, ir pradeda atsigauti. Jos išlenda į kailio paviršių ir ieško naujo šeimininko.

Gamtoje taip ir būtų: kita lapė, barsukas ar mangutas tikrai ateitų apuostyti gaišenos, ir blusos galėtų persikelti į naujus namus. Savo virtuvėje nieko tokio leisti nenorėjau.

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Priemonės

Ką daryti, norint išvengti blusų invazijos savo namuose? Manau, kad geriausias sprendimas būtų apdoroti sumedžiotą lapę tam tikromis priemonėmis dar prieš diriant. Logiška būtų imtis kokio nors insekticido, tačiau nei klasikinio diklofoso, nei kobros namuose neturėjau. Po šių priemonių viskas pasidaro nuodinga ir patalpas reikia gerai išvėdinti, todėl jų nenaudoju.

Prisiminiau, kad stiklainyje turiu šiek tiek vienos stebuklingos priemonės. Ji padeda nuo niežų, blusų ir blakių, ji naudojama visiems galvijams ir augintiniams, taip pat patalpoms ir gyvūnų gardams dezinfekuoti. Ja net apipurškiami minkšti baldai ir drabužiai, taip pat ji naudojama sode nuo amarų.

Maža to, ji labai pigi: viena ampulė kainuoja apie pusantro euro, ir tai daug pigiau nei įvairūs gatavi purškikliai ir lašai. Kalbu apie Neostamosan. Jo galima įsigyti veterinarijos klinikose ir vaistinėse. Aktyviosios preparato medžiagos yra transmiksas ir tetramerinas.

Panaudojus priemonę rekomenduojama patalpas išvėdinti. Priemone išpurkšto gyvūno maudyti nereikia, bet reikia žiūrėti, kad nesilaižytų. Aišku, po darbo su šia priemone reikia nusiplauti rankas. Tikslias instrukcijas ir indikacijas rasite internete arba ampulės informaciniame lapelyje.

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Veiksmai ir poveikis

Neostamosano ampulę reikia perlaužti ir jos turinį supilti į vandenį. Viena ampulė – vienas litras vandens. Sudėtis – pieniškai dulkėta, jaučiasi chemijos kvapas. Turėjau paruošto mišinio, kurį laikiau stiklainyje nuo praeitos vasaros, kai namus purškiau dėl blusų.

Pamačiusi didžiulę blusų kariauną lapės kailyje, nedelsiau: supyliau kokteilį į purškiklį ir išpurškiau gyvūną. Palaukiau apie 10 minučių, ir visi vabzdžiai buvo išgaišę! Paskui galėjau ramiai lapę nudirti ir odą pasūdyti. Jeigu kokia blusa ar niežinė erkė ir liko gyva, druska ir šaltis pribaigė mano pradėtą vabzdžių genocidą.

Pastaba. Jeigu neostamosano tirpalo lieka, jį galima laikyti kitam kartui sandariai uždarytame inde. Jeigu dangtis tinkamai neužsidaro, aktyviosios medžiagos išgaruoja ir priemonė tampa nebeefektyvi. Būtent todėl tai patogiausias antiparazitinis tirpalas – jis greitai išgaruoja ir paskui nebekenkia nei katei, nei šuniui, nei žmogui.

Žurnalo „Medžioklė“ YOUTUBE kanalas


LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.