Medžioklės reikmenys

Bandymas: peilių galąstuvai0

Nuotrauka: Fallkniven

Medžioklės su varovais sezonas jau įsibėgėjo, todėl dabar darbingas metas ir kiekvieno medžiotojo bendražygiui – peiliui. Juo turime rūpintis, galąsti, ruošti darbui medžioklėje, o jeigu teks prieiti prie stambaus laimikio? Tai juk garbės reikalas – pačiam žvėrį atverti! Bet ką daryti, jeigu namuose neliko laiko peilį paaštrinti ar laimikių tiek daug, kad peilį kartkartėmis reikia papustyti? Nesinešiosi juk kišenėje musato ar visos galandimo įrangos.

Čia reikia ko nors patogaus ir praktiško, kad kiekvieną akimirką pora truktelėjimų būtų galima paaštrinti ašmenis, kad peilis dirbtų toliau, arba išgaląsti, jeigu peilis visiškai atšipo. Ant mūsų bandomojo stalo pateko trys skirtingų tipų galąstuvai. Vienas yra firmos Fallkniven galąstuvas DC3, antras – Opinel akmeninis galąstuvas, trečias – firmos Victorinox keraminis strypas geležtei aštrinti. Visi trys kainuoja po 10–15 eurų.

Fallkniven DC3

Nuotrauka: Fallkniven

Švedų įmonė, palyginti neseniai, prieš 30 metų, pradėjusi užsiimti peilių gamyba, labai gerai supranta savo peilių naudotojus ir papildomai peiliams siūlo galąstuvus. Bet jie sukurti ne šiaip sau „nurašyti“, kiekvienas yra praktiškas įvairių dydžių ir kainų įrankis.

Fallkniven galąstuvas DC3 pagal matmenis telpa į kiekvieno medžiotojo lentyną ir neužima daug vietos kišenėje. Jis įdėtas į patogų odinį kapšiuką ir jį labai patogu išimti. Galąstuvas sukurtas naudojant dvi abrazyvines medžiagas, tiksliau, iš dviejų tipų šiurkštumo galąstuvų. Pirmasis jų yra 25 mikronų (grūdėtumas 800) deimantinis galąstuvas, nebijantis jokio metalo. Juo galėsite išpustyti net labai kietus miltelinio plieno peilius. Antra pusė yra iš keraminio akmens, kuriuo galėsite papildomai paaštrinti geležtę iki reikiamo lygio (keraminio akmens grūdėtumas nenurodytas). Galandant nebūtina naudoti nei tepalo, nei vandens ar kokio kito skysčio, todėl galąstuvas visuomet bus sausas. Panaudotą galąstuvą rekomenduojama nuplauti vandeniu ir muilu, kad nesikauptų metalo drožlių ir jis visuomet liktų švarus.

Galąstuvui išbandyti paėmiau neaštrų peilį, kuriuo prieš galąsdamas pabandžiau įpjauti popierių – nieko, net neįdrėskė, ką jau kalbėti apie pjovimą. Priešingai nei nurodyta galąstuvo instrukcijoje (galąsti judinant geležtę ratu prieš galąstuvą), pabandžiau kitą, ne mažiau efektyvią ir man įprastesnę galandimo techniką – galąsti taip, tarsi galąstuvą pjaučiau nuo rankenos į galą, bandant išlaikyti peilį vienu kampu. Po penkių minučių peilis buvo parengtas naudoti ir popierių pjovė kaip reikiant.

Pliusai:

Kompaktiškas
Deimantinis galąstuvas
Dviejų skirtingų gradacijų akmenys
Tvirtas odinis dėklas
Norint galąsti, nereikia vandens ar tepalo

Minusai:

Nelabai patogu, nes yra mažas
Nukritęs ant žemės trapus keraminis akmuo gali sudužti
Netinka kasdieniam, dažnam galandimui (reikia papildomų įrankių)

Opinel natūralaus akmens galąstuvas

Nuotrauka: Opinel

Toliau išbandėme prancūzų kompanijos Opinel natūralaus akmens galąstuvą. Akmuo šiam galąstuvui gaunamas iš Lombardijos, vieno didžiausių šiaurės vakarų Italijos regionų, kasyklų. Taip, skamba įdomiai, bet medžiagas akmeniniams galąstuvams iš Italijos užsako prancūzų kompanija, ir tam yra atitinkamos priežastys. Tačiau tai nedaroma su šiuolaikiniais peiliais, šios kompanijos gaminamais jau daugiau kaip šimtą metų.

Natūralus Lombardi akmuo jau nuo XV amžiaus pripažįstamas puikiu galąstuvams dėl savo ypatybių, todėl jį išbandėme ir mes. Šis nedidelis galąstuvas tilps kiekvieno medžiotojo kišenėje. Produktas parduodamas kartoninėje pakuotėje, bet jam nėra dėklo. Norint pradėti naudoti, galąstuvą reikia gerai sušlapinti.

Puikus galąstuvas ašmenims aštrinti. Deramai išgaląsti bus sunku, nes galąstuvo grūdėtumas labai smulkus, bet jį galima naudoti pabaigoje geležtę galandant arba, kaip minėjau pirma, ją aštrinant.

Pliusai:

Kompaktiškas
Smulkiai abrazyvus natūralus akmuo

Minusai:

Nelabai patogu, nes mažas
Norint naudoti reikia vandens
Nėra dėklo nešioti
Netinka kasdieniam, dažnam galandimui (reikia papildomų įrankių)

Victorinox dvigubas galąstuvas

Nuotrauka: Victorninox

Apžvalgą baigsime Šveicarijos kompanijos Victorinox kūriniu – keraminiu galandimo strypu. Šį strypą patogu nešiotis, jis idealus kelionėse ir ypač medžioklėje, užima labai mažai vietos ir jį patogu naudoti. Galąstuvo paviršius dviejų tipų: vienoje pusėje keraminis strypas peiliui aštrinti ir įduba žvejybos kabliukams galąsti; kitoje pusėje – V formos keraminė anga, kurią, kitaip nei plieninius pertraukiamus prietaisus, galima naudoti tada, kai nėra kitos išeities ar peilis visiškai atšipęs. Šis strypas labiau tinka peilio ašmenims aštrinti – tai jis atlieka puikiai, bet ne taip gerai tinka tiesiog galąsti.

Pliusai:

Nedidelis (it rašiklis), patogus
Du įtaisai viename (keramika)
Norint galąsti, nereikia vandens ar tepalo

Minusai:

Netinka kasdieniam, dažnam galandimui, labiau tinka aštrinti
V formos keraminė anga, naudojama tik labai prireikus

Išvados

Susiję straipsniai

Visi įrankiai buvo apžvelgti ir iš gerosios, ir iš blogosios pusės, bet jeigu turėčiau rinktis vieną iš šių trijų, teikčiau pirmenybę plokščio paviršiaus galąstuvui, ne strypui. Pasirinkčiau galąstuvą su bent dviejų tipų grūdėtumu. Taip pat, jeigu rinkčiausi tarp deimantinio galąstuvo ir keramikos komplekto arba tiesiog smulkaus akmens galąstuvo ar vien tik keramikos, rinkčiausi pirmąjį variantą. Man svarbu, kad medžiojant kišenėje būtų nedidelis įrankis, kuriuo galėčiau ne tik paaštrinti geležtę, bet prireikus ir išgaląsti peilį iki reikiamo aštrumo.
Bet kuriuo atveju reikia prisiminti, kad kasdien pasikliauti vien tik šiais mažais įrankiais ilgai neišeis, todėl prieš medžiojant peilio ašmenis reikia išgaląsti tinkamu kampu, naudojant atitinkamą įrangą.
O tada, nešini aštriu peiliu ir nedideliu galąstuvu, į mišką!

Nei tauko, nei plauko, ir kad gerai pjautų!

Norite nusipirkti žurnalą internetu arba jį užsiprenumeruoti?

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.