
Jau tampa tradicija, kad kartą per metus, nors tai ir nėra griežtai reglamentuota, susitinka Baltijos šalių medžiotojų asociacijos kartu su FACE atstovais.
Šiemet susitikimas įvyko po nedidelės pertraukos – pernai toks susitikimas nebuvo surengtas. Priežastis – buvo išrinktas naujas FACE prezidentas Laurensas Hoedemakeris iš Nyderlandų, kuris savo pareigas pradėjo eiti praėjusių metų rudenį ir dėl įtempto darbo grafiko galėjo atvykti tik šiemet.
Susitikimas vyko balandžio 16 d. Taline – pernai jis buvo surengtas Latvijoje, o kitąmet planuojama susitikti Lietuvoje. Šį sprendimą jau patvirtino ir Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija.

Pagrindinis šio susitikimo tikslas buvo supažindinti FACE prezidentą su Baltijos šalių medžioklės ūkio principais.
Be to, buvo aptartos įvairios problemos ir iššūkiai, su kuriais susiduria regiono medžiotojai, o taip pat pristatyti sėkmingi pavyzdžiai, kaip tam tikri sprendimai veikia mūsų šalyse. Pavyzdžiui, buvo pasakojama apie tai, kaip Estijoje organizuojamas lokių populiacijos valdymas ir kaip tai praktiškai įgyvendinama, bei kaip Latvijoje įgyvendinamas naujos mobiliosios programėlės „Mednis“ (lat. Kurtinys) diegimas. Po šio pristatymo sulaukta lietuvių komentaro, jog jie peržiūri savo poziciją dėl elektroninės medžioklės sistemos įdiegimo – tačiau ši tema bus atskirai aptarta ateityje.
https://us04web.zoom.us/j/71979163606?pwd=1jMSZR22m05FF12ZlI3iQ72JacURcR.1
FACE veiklos apžvalga
Apie šiuo metu vykdomus FACE projektus išsamiai kalbėjo prezidentas Laurensas Hoedemakeris. Šiuo metu Briuselyje daugiausia dėmesio skiriama šaunamųjų ginklų direktyvos pakeitimams, naujiems pasiūlymams dėl invazinių rūšių įtraukimo į ES sąrašus bei švino šaudmenų draudimui.
Tarp gerų žinių – pažymėta, kad vilkų populiacijos valdymas Europoje tampa lankstesnis. Vis dėlto, nemažai iššūkių kyla dėl paukščių medžioklės apribojimų.
FACE taip pat paragino asociacijas skirti papildomą narystės mokestį jų veiklai finansuoti, nes LIFE programa šiemet nesuteikė papildomo finansavimo.

Diskusijos apie medžioklę Baltijos šalyse
Diskusijos buvo tęsiamos Estijos medžiotojų sąjungos būstinėje, kur atstovai iš Latvijos, Lietuvos ir Estijos pristatė savo šalių aktualijas.
Feliksas Miliutis pristatė situaciją Lietuvoje. Medžioklė mūsų šalyje yra griežtai reglamentuojama: medžioklės plotams taikomi konkretūs apribojimai, o net 18 % šalies teritorijos patenka į saugomas teritorijas. Kaip ir Estijoje, medžiotojai privalo atlyginti laukinių gyvūnų padarytą žalą ūkininkams, ir tai neretai baigiasi teismais.
Didžiausiais iššūkiais Lietuvoje įvardytos invazinės rūšys bei laukinių gyvūnų daroma žala, įskaitant afrikinį kiaulių marą bei paukščių niokojamus pasėlius. Apklausa parodė, kad 41 % gyventojų palaiko medžioklę, o 44 % jai nepritaria. Pranešime akcentuota medžioklės kultūrinė ir socialinė svarba. Taip pat pažymėta, kad svarstomos įstatymų pataisos, kurios leistų naudoti naktinio matymo taikiklius tam tikroms rūšims medžioti.

Artimiausiomis dienomis pasiūlysime jums interviu su LMŽD direktoriumi Laimonu Daukša apie šio susitikimo rezultatus.
Linda Dobrosvka pristatė Latvijos medžiotojų sąjungos veiklą ir naują mobiliąją programėlę „Mednis“, kurios funkcijos yra panašios į Estijos „Jahis“ sistemą. Pristatyta, kaip veikia leidimų išdavimo sistema ir kokius duomenis galima pateikti per programėlę.
Ji taip pat aptarė stambiųjų plėšrūnų – ypač vilkų ir lūšių – valdymą. Latvijoje vilkų populiacija siekia apie 1400 individų, o per praėjusį sezoną sumedžiota apie 300 vilkų. Nors lūšių medžioklė Latvijoje buvo leidžiama visada, 2021 m. dėl neaiškių aplinkybių ji buvo sustabdyta. Pastaruoju metu šalyje daugėja pranešimų apie lūšių išpuolius prieš naminius gyvūnus. Taip pat stebima, kad meškų populiacija auga – jų vis dažniau pastebima skirtinguose šalies regionuose.
Marko Vinni pristatė Estijos patirtį bendradarbiaujant su valstybės institucijomis bei supažindino su nacionalinėmis informacinėmis sistemomis „Jahis“ ir „Metsis“.
Diskutuota apie informacinių sistemų tobulinimo galimybes. Buvo vieningai pripažinta, kad bendradarbiavimas Baltijos šalių lygmeniu yra geras, tačiau vis dar yra galimybių jį dar labiau sustiprinti.
FACE prezidentas pasidžiaugė, kad šiame regione medžioklės sektorius yra gerai reguliuojamas, ir padėkojo už puikų seminaro organizavimą bei turiningą programą.
Vizitas į Estijos parlamentą
Pasinaudojus proga, FACE prezidentas kartu su visų trijų Baltijos šalių medžiotojų asociacijų atstovais apsilankė Estijos parlamente (Riigikogu). Ten medžiotojus priėmė Aplinkosaugos komiteto narys Andrus Seeme. Taip pat įvyko susitikimas su Aplinkosaugos komiteto pirmininke Yoko Alendra, kurios dėka buvo aptarti svarbiausi šiuo metu medžioklės sektoriuje kylantys klausimai.
Vizito metu svečiai turėjo galimybę ne tik diskutuoti, bet ir dalyvauti pažintinėje ekskursijoje po parlamento rūmus su gidu.
Svarbi susitikimo tema – medžiotojų įtraukimas į valstybės gynybos strategijas, atsižvelgiant į esamą geopolitinę situaciją. Buvo diskutuojama, kaip politikai ir valdžios institucijos gali glaudžiau bendradarbiauti su medžiotojais. Estija pristatyta kaip gerasis pavyzdys – čia valstybė, jos institucijos ir medžiotojų bendruomenė veikia išvien.
Aptarti ir didžiausi iššūkiai, kylantys dėl naujausio Europos Komisijos pasiūlymo visiškai uždrausti švino šaudmenis tiek medžioklėje, tiek žvejyboje. Visi pokalbiai buvo konstruktyvūs, o diskusijų metu dalyviai pabrėžė, kad tokie susitikimai suteikia ne tik naujos informacijos, bet ir padeda plėtoti tarpvalstybinį bendradarbiavimą.
Galiausiai sutarta, kad tokie susitikimai turi būti tęsiami ir ateityje, o informacija bei patirtys – dalijamos reguliariai.
Vilkai, švino draudimas ir šunų gerovė. Interviu su naujuoju FACE prezidentu Laurensu Hoedemakeriu
Naujausias žurnalo numeris jau čia!

!PRENUMERUOKITE žurnalą!
