Patirtis

Atėjo žiema! Traukiame lapių!0

Nuotrauka: unsplash.com

Lapes galima medžioti ištisus metus, tai numatyta Medžioklės taisyklėse. Yra ir kitų priežasčių, dėl kurių lapes galėtų prireikti sumedžioti nepriklausomai nuo metų laiko. Tai ir ligos, ir plėšrūnų poveikio stirnų, kiškių bei įvairių saugomų paukščių, įskaitant kurapkas, populiacijoms mažinimas, ir žalos ūkiams valdymas.

Tačiau tikrasis sezonas prasideda tada, kai stoja šalčiai. Bent savaitę užsitęsus neigiamai temperatūrai lapės organizmas sureaguoja – pradeda auginti tankesnę povilnę. Šalčio paveikti plaukelių folikulai subręsta ir sutvirtėja, akuotai pailgėja.

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

Nudyrus lapę rudens viduryje ir iškart po pirmų rimtų šalčių skirtumas akivaizdus. Rudeninės lapės odos vidinė pusė būna pilka. Žieminės lapės odos – balta. Ką rodo toks požymis? Oda būna pilka, kai plaukų folikulai – dideli ir išpampę. Dirbant tokį kailį kailių raugykloje plaukų svogūnėliai pažeidžiami ir vėliau toks kailis šeriasi.

Po šalčių ar jau žiemą sumedžiotos lapės kailio plaukų folikulai, priešingai, būna susitraukę ir sumažėję, o gramdant blogąją kailio pusę kailininko įrankiai plaukų svogūnėlių visai nepasiekia. Toks kailis bus patvaresnis. Iš jo pasiūti gaminiai ilgiau išlaikys puikią išvaizdą ir termoizoliacines ypatybes.

Koks yra lapės kailis?

Žiemą lapės kailis pastebimai sutankėja. Tyrimai rodo, kad plaukelių skaičius viename kvadratiniame centimetre gali siekti 20 tūkstančių!

Kūną gaubianti povilnė yra vos 3,5 cm ilgio. Jos spalva gali varijuoti nuo šviesiai iki tamsiai pilkos. Akuotai ilgesni, kietesni ir blizgesni. Ilgiausi jie būna ant uodegos. Ilgieji akuotai apsaugo povilnę nuo pažeidimų ir sulaiko drėgmę. Lietus ir tirpstantis sniegas nuteka akuotais, ant nugaros augančiais nuo galvos link uodegos, o ant šonų krypstančiais žemyn.

Spalva gali varijuoti nuo gelsvos iki pat juodos. Angliškai įvardijamos cross fox yra melanistinės paprastos rudosios lapės variacijos. Sutinkamos taip pat retai, kaip ir albinosės.

Maždaug 80 proc. lapių uodegų galai yra balti. Baltos vilnos gali būti daugiau ar mažiau, o dalis lapių išvis neturi balto galiuko, tai priklauso nuo genetikos. Tyrimais atskleista, kad toliau į šiaurę gyvenančios lapės pasižymi didesniu balto kailio plotu ant uodegos galo ir didesnė dalis lapiukų gimsta su šiuo požymiu.

Įdomus faktas: lapės prakaituoja. Vilnos folikuluose esama prakaito liaukų. Bet lapės neišskiria drėgmės – jų prakaitas skirtas ne atsivėsinti, bet sutepti vilną, pagerinant jos atsparumo vandeniui savybes.

Kiek kainuoja lapės kailis?

Šiemet Europos biržose už aukštos kokybės lapės kailį siūloma kaina yra 20 eurų, o Amerikoje – apie dešimt dolerių. Kaimyninėje Latvijoje išdirbtą lapės kailį privačiai galima įsigyti už 30–100 eurų. Viskas priklauso nuo kokybės ir pardavėjo apsukrumo. Tačiau tikrąsias vieno lapės kailio sąnaudas apskaičiuoti sudėtinga. Atmetus ginklo ir aprangos įsigijimą, reikia apskaičiuoti praleistą laiką, degalų ir šovinių kainą. Laiko galima būtų ir neskaičiuoti, jei tik neinama į medžioklę darbo dieną…

Tarkime, sumedžiota 20 lapių. Viena lapė per medžioklės dieną. Pasiekti plotus už 50–100 km į abi puses – apie 15 eurų už degalus. Bendrai bus 300 eurų. Šovinio kaina apie 2 eurus už vienetą, o bendrai – 40 eurų. Kailių gabenimas į raugyklą – dar 15 eurų už 100 km. Man tenka važiuoti 500 km į abi puses – tai 75 eurų dabartinėmis degalų kainomis. Kailio apdirbimas raugykloje – 15 eurų. Už 20 lapių – 300 eurų. Po to paruošti kailiai atsiunčiami paštu, kas kainuoja apie 20 eurų. Bendra suma – 715 eurų. Taigi, man vienas lapės kailis atsieina 35,75 euro.

Lapių medžioklės būdai

Varant

Medžioklėse su varovais sumedžiojama gana daug lapių. Priklausomai nuo kolektyvo, nuo spalio iki sausio krinta vidutiniškai dešimt rudųjų. Dažniausiai pataikoma negerai ir kailis retai kada gali būti panaudojamas. Be to, medžioklės su varovais prasideda spalį, kai kailis dar nebūna subrendęs.

Su šunimis

Yra skirtingų variantų. Su šunimis lapes galima medžioti varant, katilu ar linija, taip pat ir urvuose. Pirmi du būdai yra medžioklės su varovais porūšiai. Paprastai taip medžiojami ir kiškiai.

Urvuose lapės medžiojamos su terjerais ir taksais. Paprastai dalyvauja keli medžiotojai, pridengiantys visus išėjimus iš urvo ir laukiantys, kada lapės išlįs. Dažnai šunys paima plėšrūną ir tada belieka jį ištraukti į paviršių.

Lapes galima medžioti su skalikais. Latvijoje toks medžioklės būdas nėra populiarus. Gali būti, kad tuo užsiima vos keli medžiotojai. Tai tradicinis medžioklės būdas daugelyje Europos bei Azijos šalių. Žinoma, kad Lietuvoje lapių ir kiškių medžioklė su skalikais po truputį plečiasi.

Tykant

Lapių gyvena visur ir jų galima sutikti ant takų, netoli žemdirbystės laukų, nukultuose javų laukuose ir prie šėryklų miške. Ir dar daug kur. Žiemą tereikia patyrinėti pėdsakus sniege, kad suprastum, ar šioje vietoje yra tikimybės sulaukti kokios rudauodegės.

Su jauku

Tai vienas rezultatyviausių plėšrūnų medžioklės būdų. Lapių (usūrinių šunų, vilkų, šakalų) galima tykoti prie kritusio miško gyvūno, prie medžioklės atliekų ar specialiai padėto jauko. Tai gali būti žuvis, bet kokie mėsos produktai, net obuoliai ar duonos gaminiai. Geriausiai veikia didesnė kokio medžiojamojo ar ūkinio gyvūno skerdena.

Viliojant

Puikus medžioklės būdas, įtraukiantis ir uždegantis, ypač pamačius rezultatus. O paprastai jų laukti ilgai netenka. Viliojimui galima naudoti pelės, gaištančio kiškio ar paukščio balso pamėgdžiojimui skirtus cyptukus – vilbynes. Galima naudoti net vaikams skirtus žaisliukus!

Viliojimas geriausiai veikia žiemą, kai ėdesio yra mažiau, ir po rujos, kai lapės, ypač lapinai, būna nusivarę ir godžiai ieško bet kokio ėdesio.

Tarp kitko, išgirdęs gaištančio kiškio balsą išlįsti gali ir vilkas, pagalvojęs, kad ilgaausį bus nustvėrusi lapė ir maistą galima atimti.

Kur taikyti?

Didžiąja dalimi tai priklauso nuo šaudmenų. Apvalkalinės kulkos palieka mažesnę ertmę ir neišsprogdina odos, raumenų bei kaulų, kaip dažnai nutinka su ekspansyviosiomis kulkomis. Itin greitos ekspansyviosios kulkos taip pat linkusios išeiti kiaurai per smulkutį lapės kūnelį, bet tik tada, kai neatsimuša į kaulą.

Galva ir kaklas

Atsižvelgiant į nedidelius gyvūno matmenis ir judrią prigimtį, pataikyti sudėtinga. Tačiau pataikymas į galvą ar į kaklą visiškai nepažeis kailio.

Pilvas

Priklausomai nuo situacijos ir šaudmenų, lapė gali sužalota nueiti, o gali ir kristi vietoje su didele plėštine žaizda.

Krūtinės sritis

Pataikius iš priekio, galima viską išsprogdinti ir kailis nebebus panaudojamas. Žinoma, tai priklauso nuo kulkos. Tačiau viduriai bus bet kuriuo atveju sudraskyti, o tokią lapę dirti mažas malonumas.

Iš šono

Iš šono rekomenduotina taikyti į krūtinės ląstos vidurį. Pakankamai greita kulka paprasčiausiai pereis kiaurai, palikdama dvi mažas kiaurymes. Vis dėlto, pataikius į mentę ar į stuburą tiek su švinine, tiek su bešvine ekspansyviąja kulka, didelė kiaurymė garantuota.

Šaudmenys

Susiję straipsniai

Sportiniai arba apvalkaliniai šoviniai, mažo kalibro kulkos… Aš labiausiai mėgstu Hornady Superformance International – tai ekspansyvioji bešvinė kulka, kurios pirminis greitis vamzdžio gale siekia apie 830 m/s. Itin tiksli ir tausi. Šiuo metu jų gauti sunkiau, todėl perėjau prie Geco Softpoint ir dabar tenka galvoti apie taikymąsi, nes atsimušusi į kaulą ši kulka sudrasko audinius itin smarkiai.

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.